Zelenej doprave dávame Like/Bike!

DPNB-post (2)

Naozaj nám v slovenských mestách chýba viac parkovacích miest pre autá? Nechýbajú nám skôr „rozumnejšie“ dopravné prostriedky? Tieto otázky sa snaží nastoliť spolupráca kampane Do práce na bicykli a Slovenskej sporiteľne, ktorá prinesie trom vybraným mestám jedinečné cyklostojiská.

Slovenská sporiteľňa ako dlhoročný partner najväčšej kampane na podporu cyklodopravy na Slovensku tri roky prispievala do súťaže samospráv cenami v podobe kompletných cyklostanovíšť. Počas tohto obdobia sa ich v uliciach miest umiestnilo až 15, s viac ako 80 cyklostojanmi a 13 verejnými pumpami. V aktuálnom ročníku kampane Do práce na bicykli však jeden z lídrov na slovenskom bankovom trhu prichádza s novou cenou, ktorú budú môcť získať všetky samosprávy s viac ako 100 zaregistrovanými účastníkmi. Rovnako ako v minulých rokoch pôjde o prvok určený na odkladanie bicyklov, tento raz však aj s posolstvom určeným všetkým obyvateľom (nielen) víťazných miest.

Jedno parkovacie miesto = 8 bicyklov. Túto jednoduchú rovnicu predstaví špeciálny cyklostojan, ktorý bol vyrábaný podľa špecifických požiadaviek kampane Do práce na bicykli. Vďaka svojim rozmerom sa totiž zmestí na bežné parkovacie miesto a na relatívne malom priestore ponúkne kvalitné a bezpečné parkovanie až pre 8 bicyklov na dvoch poschodiach, vrátane manipulačného priestoru.

Ide v podstate o mobilné cyklostanovište, ktoré je možné využiť na viacerých miestach v meste. Bude na vybranom mieste o odkladanie bicyklov záujem? Máme tam vybudovať trvalé pevné cyklostojisko? Tieto otázky môže zodpovedať práve originálne cyklostojisko od Slovenskej sporiteľne a kampane Do práce na bicykli! Zvolené konštrukčné prevedenie navyše umožňuje jednoduchú manipuláciu s bicyklom a jeho pohodlné umiestnenie aj na „horné poschodie“ cyklostojiska.

Predný panel v tvare auta a podfarbenie priestoru parkovacieho miesta budú výstižne pripomínať, že plocha pre jedno zaparkované auto môže byť využitá aj omnoho efektívnejšie. „Neustály nárast počtu automobilov vytvára tlak na mestá, ktoré pre ne neuvážene vytvárajú stále nové parkovacie miesta. Verejný priestor tým však veľmi trpí a kvalita života obyvateľov sa neustále znižuje, nakoľko veľké plochy v mestách sa, často aj na úkor zelene, menia na nevzhľadné „odkladiská“ automobilov,“ uviedla Andrea Štulajterová, hlavná koordinátorka kampane Do práce na bicykli a dodala: „Naším cieľom bolo vyvolať diskusiu a motivovať obyvateľov, aby sa aj vďaka takto nadizajnovanému cyklostojisku zamysleli nad tým, že verejný priestor v mestách by mohol mať aj funkčnejšie a zmysluplnejšie využitie, ako je len odstavná plocha pre auto.“

cyklostojisko_zem
Podfarbenie plochy pod cyklostojiskom

 

„Veľmi radi sme v rámci partnerstva s celonárodnou cykloiniciatívou Do práce na bicykli pomohli vytvoriť jedinečné cyklostanovištia, ktoré budú odmenou pre tri víťazné samosprávy a prinesú im tak moderné a inovatívne riešenie parkovania bicyklov. Slovenská sporiteľňa je zodpovedná banka, ktorej záleží na životnom prostredí na Slovensku. Zeleným témam sa venujeme dlhodobo, šetríme papier, energiu, nepoužívame billboardy, podporujeme projekt mestských včiel a ako prvá banka na trhu sme aktuálne predstavili ekologické platobné karty. Tešíme sa, že aj vďaka jedinečným cyklostojiskám pomôžeme ešte viac rozbicyklovať Slovensko,“ dodala Slovenská sporiteľňa.

O troch majiteľoch týchto unikátnych cyklostojísk rozhodne žrebovanie, ktorého sa bude môcť zúčastniť každá samospráva registrovaná v kampani Do práce na bicykli – musí však namotivovať k účasti v kampani aspoň 100 svojich obyvateľov. Neváhajte a pomôžte svojmu mestu zabojovať o túto jedinečnú cenu! Registrácia tímov je možná už len do 7. júna (vrátane).

zdieľať článok