Nový ročník DPNB prináša nový web!

8745

V úvode apríla začala registrácia samospráv a tímov do 11. ročníka najväčšej kampane na podporu udržateľných spôsobov dopravy na Slovensku – Do práce na bicykli. Organizačný tím si do novej „desaťročnice“ súťaže pripravil pre koordinátorov a súťažiacich atraktívnu novinku v podobe redizajnu webovej stránky, ktorá tak získala po ôsmich rokoch novú tvár.

Vlani sa do kampane zapojilo vyše 14 500 súťažiacich vo viac ako 4200 tímoch zo 116 samospráv, ktorí počas júna najazdili takmer 1,9 milióna kilometrov na bicykloch a ušetrili skoro 500-tisíc kilogramov CO2 oproti ceste autom. Tohtoročný slogan kampane „Zaži tlkot svojho mesta!“ odkazuje na pestré zážitky, ktoré môže človek zažiť v uliciach svojho mesta alebo obce, keď nechá auto doma a vyberie sa do práce na dvoch kolesách, pešo alebo verejnou dopravou. Slogan tento rok dopĺňa motív srdca tvoriaceho udržateľné mesto, s ktorým sa súťažiaci stretnú nielen na webe, ale aj na oficiálnych tričkách kampane.

Najvýraznejšou zmenou, ktorú zaregistrujú nielen súťažiaci, ale aj koordinátori samospráv a firiem, je nový web kampane. Jeho vznik z veľkej časti zafinancovala Nadácia Slovenskej sporiteľne, vďaka ktorej sa mohli organizátori pustiť do tejto významnej zmeny. „Účastníci sa nemusia obávať žiadnych radikálnych zmien, na ktoré by si museli odznova zvykať. Funkcionality a rozloženie jednotlivých prvkov na novej stránke nadväzujú na tú pôvodnú, z pohľadu súťažiaceho tak pôjde najmä o vizuálnu zmenu. Tešíme sa, že nová stránka spĺňa moderné štandardy a prinesie niektoré zjednodušenia,“ hovorí Andrea Štulajterová z Občianskej cykloiniciatívy Banská Bystrica, ktorá je národnou koordinátorkou kampane. Ako dopĺňa, veľkú časť zmien tvoria technologické inovácie, ktoré nie sú pre súťažiacich viditeľné, ale pre realizáciu kampane majú kľúčový význam. Okrem iného prinesú aj zrýchlenie evidenčného systému, čo by mal pocítiť každý jeho používateľ.

Zmenou v kampani bude vypnutie aplikácií DPNB pre Android a iOS. Ako hovorí národná koordinátorka, na prvý pohľad sa zmena môže zdať krokom späť, ale má svoje opodstatnenie. „Nové technické podmienky pre aplikácie nás postavili pred situáciu, kedy bolo potrebné vytvoriť úplne nové aplikácie, staré by nám nefungovali. Okrem vysokej finančnej náročnosti nás obmedzili aj samotné skúsenosti s DPNB aplikáciami, ktoré na niektorých telefónoch nefungovali optimálne. Mnohých účastníkov to doslova odradilo od súťaženia. Preto sme sa rozhodli DPNB aplikácie nahradiť známou aplikáciou Strava,“ vysvetľuje zmenu Štulajterová. Zároveň verí, že práve táto obľúbená aplikácia plne nahradí originálnu DPNB aplikáciu a presvedčí ešte viac súťažiacich, aby si evidovali presné trasy jázd prostredníctvom „appky“.

Na záver národná koordinátorka kampane uvádza, že registrácia samospráv do kampane na stránke www.dopracenabicykli.eu je možná najneskôr do 29. mája. Zamestnanci so svojimi tímami sa môžu do súťaže zaregistrovať hneď potom, ako sa do kampane prihlási samospráva, v ktorej majú trvalé bydlisko, alebo do ktorej dochádzajú do zamestnania. Takisto sa môžu do kampane registrovať aj tímy študentov a žiakov podľa pravidiel, ktoré sú uvedené v štatúte súťaže. Registrácia tímov bude následne možná až do 7. júna a samotné súťažné jazdenie bude prebiehať od 1. do 30. júna 2024.

ocibb, mm

zdieľať článok