Hradec Králové si parkovacie domy pre bicykle obľúbil

110

Rovinatý Hradec Králové patrí medzi mestá, kde je bicykel úplne bežným dopravným prostriedkom. Na začiatku roku 2013 sa podarilo sprevádzkovať celoeurópsky unikát: parkovací dom pre bicykle Bike Tower.

116 bicyklov v bezpečí

Technicky i architektonicky podarená presklená stavba neďaleko hlavného vlakového nádražia sa už viac než dva roky týči do výšky necelých 11 metrov a má priemer 8 metrov. Za českú päťkorunu zabezpečí až 116 bicyklov pred zlodejmi. Práve obavy z krádeže sú dodnes dôvod, prečo stoja vo verejných stojanoch najčastejšie staré obité mestské bicykle. Vzhľadom k obstarávacej cene je jasné, že elektrobicykel alebo nový bicykel, na ktorých je jazda neporovnateľne príjemnejšia, zaparkuje do verejného stojanu, hoci aj so zámkom, len hazardér.

V parkovacom dome to nie je problém. Vďaka možnosti nechať tu bicykel aj s príslušenstvom a prilbou sa zvyšuje bezpečnosť – cyklisti, ktorí predtým nemali po zaparkovaní kam dať prilbu, majú teraz o starosť menej. Rovnako tak môžu na bicykloch nechať cyklopočítače.

Po odovzdaní bicykla si kamera zosníma rozmery a všetko ďalšie sa už deje automaticky. Vďaka čipovej technológii má systém prehľad, kde ktorý bicykel stojí a prípadné poškodenie sa dá riešiť – bicykle sú poistené a pred zlodejmi ich chráni alarm, ktorý sa spustí okamžite po násilnom vniknutí do objektu. Bicykel je potom vydaný po vhodení žetónu späť do automatu.

Stále obľúbenejší

Parkovací dom už uschoval a vydal viac než 35-tisíc bicyklov a jeho popularita stále rastie – oproti jari minulého roku se tento rok využívanie zvýšilo o 15 %. Vďaka počasiu možno očakávať, že budú nasledovať tri mesiace s rekordnou návštevnosťou. Minulý rok v júli sa prvýkrát (a zatiaľ naposledy) dostal počet vjazdov za mesiac nad dve tisícky, presne to bolo 2014. Symbolické.

V dobe, kedy bol prvý parkovací dom uvedený do prevádzky, bol najbližší podobný až na Tchaj-wane, a práve tam sa podnikateľ Rudolf Barnart nechal inšpirovať a v spolupráci s ázijskými výrobcami zmenil tvár priestoru pred nádražím. A možno aj začal písať novú kapitolu v histórii parkovania bicyklov nielen v Česku, ale v celej Európe.

Investícia 7 miliónov českých korún sa vďaka päťkorune za denné parkovanie hneď tak nevráti, ale podnikateľ tvrdí, že cieľom nie je na projekte zarobiť. Nejaké financie idú taktiež z reklamných plôch umiestnených na veži. Celý projekt ale výstavbou jedného domu neskončil, nedávno bola napríklad v blízkosti sprevádzkovaná pumpa pre cyklistov.

Stavba, pochopiteľne, rozvírila debaty aj v ďalších, nielen českých mestách (Olomouc, České Budějovice, Ostrava, Pardubice a ďalšie), zatiaľ je však ojedinelá. „Analýza parkovania v jednotlivých mestách by mala byť vždy komplexná. Každému mestu môže vyhovovať niečo iné podľa požiadaviek pamiatkarov, kapacity, požadovanej nadväznosti na verejnú dopravu, vlastníctvo pozemkov a podobne,“ upozorňuje Jitka Vrtalová z Asociácie miest pre cyklistov. Často sa na ňu obracajú so žiadosťou o doporučenie osvedčených riešení samotné mestá.

Hradec chystá ďalšie dva domy

Ďalší parkovací dom tak vznikne opäť v Hradci. „Zastupiteľstvo mesta už vyčlenilo finančné prostriedky na stavbu ďalších dvoch parkovacích domov,“ potvrdzuje tlačová hovorkyňa hradeckého magistrátu Magdalena Vlčková. Dodáva však, že celý proces je administratívne na začiatku. Domy by mali vyrásť vo fakultnej nemocnici a v areáli Univerzity Hradec Králové. Tentokrát však bude investorom mesto.

„Cieľ zostáva rovnaký, teda bezpečné uschovanie bicykla aj s príslušenstvom a s možnosťou umiestnenia aj výdaja v ktorúkoľvek dennú i nočnú hodinu,“ uvádza hovorkyňa. Už teraz sa objavujú špekulácie, kde by mohli vyrásť ďalšie parkovacie miesta – v hre je priestor pri zimnom štadióne, pri nákupnom centre Futurum alebo pri kúpalisku Flošna.

Pardubice nezostanú pozadu

Rovnako ako Hradec Králové, aj susedné Pardubice sú „mestom cyklistov“. V posledných rokoch sa tu realizovali skôr nízkonákladové opatrenia uľahčujúce cyklistom pohyb po meste (dopravné značenie hlavne v centre mesta, v okolí mosta cez Chrudimku,…).

„V Pardubiciach počítame s prvým nasadením automatického zakladača na bicykle v nadväznosti na hlavné vlakové nádražie,“ prezradila Nataša Hradní z tlačového oddelenia pardubického magistrátu a pripustila inšpiráciu Hradcom Králové. „K realizácii dôjde v budúcom roku v rámci projektu Multimodálny uzol verejnej dopravy v Pardubiciach, ktorý je častejšie známy ako “Prednádražie”. V súčasnej dobe je dokončený návrh stavby a je vypísané výberové konanie na spracovateľa projektovej dokumentácie,“ uviedla Hradní.

Pre cyklistov, ktorých by však mohol odradiť poplatok, určitá časová náročnosť alebo nedôvera k automatizovanému zariadeniu v parkovacej veži, budú aj naďalej k dispozícii klasické stojany na bicykle. Zdá sa, že východné Čechy stoja na prahu malej cyklistickej revolúcie, aspoň čo sa parkovania týka.

Autor: Martin Singr
Článok vyšiel na webe hybrid.cz
Foto: cyklomesta.cz

zdieľať článok