Do práce na bicykli chcú jazdiť desiatky samospráv

1047916_734721323243701_972928255328093126_o

Ešte dva týždne ostávajú mestám a obciam, aby sa zaregistrovali do celonárodnej kampane Do práce na bicykli 2016. Môžu sa tak pridať k už 31 samosprávam, ktorých obyvatelia budú počas mája jazdiť do zamestnania na dvoch kolesách.

Odborným garantom a koordinátorom kampane je združenie Občianska cykloiniciatíva (OCI BB), ktoré túto akciu organizuje už od roku 2012. Prvé roky bola realizovaná len v meste Banská Bystrica, neskôr sa rozrástla do desiatok miest po celom Slovensku. Súťaž je založená na evidencii najazdených kilometrov a dáva samosprávam zaujímavú príležitosť, ako svojich obyvateľov motivovať ku každodennému využívaniu bicykla ako dopravného prostriedku. „Princípom súťaže nie je dosiahnuť najvyššie čísla najazdených kilometrov, ale predovšetkým zapojiť do aktivít čo najviac zamestnancov a ukázať im, že cesta do práce bicyklom môže byť veľmi príjemným štartom, ale aj záverom pracovného dňa,“ vysvetľuje národný cyklokoordinátor Peter Klučka z Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, ktorý je zároveň vyzývateľom súťaže. Evidencia jázd do práce a z práce bude prebiehať prostredníctvom webovej stránky, kde si registrovaní účastníci budú môcť zadávať prejdené kilometre. Zároveň sa na webe dozvedia, ako sa ich mestu darí v porovnaní s inými samosprávami a koľko CO2 pri svojej ceste do práce ušetrili v porovnaní s cestou autom.

Organizátori zároveň vyzývajú ľudí a organizácie, aby aj oni upozornili a žiadali predstaviteľov svojho mesta či obce, že majú záujem sa do súťaže zapojiť. Zamestnanecké tímy sa totiž môžu registrovať len v prípade, ak bude zaregistrovaná aj samospráva, v ktorej zamestnávateľ pôsobí. „Je dôležité, aby potencionálni súťažiaci z miest, ktoré ešte zaregistrované nie sú, kontaktovali vedenie svojich samospráv a požiadali ich o prihlásenie na stránke dopracenabicykli.eu. Registrácia miest a obcí prebieha do 15. apríla 2016, preto netreba váhať a kontaktovať vedenie svojho mesta čo najskôr,“ upozorňuje záujemcov o účasť v súťaži zástupkyňa OCIBB Andrea Štulajterová.

Cieľom celoslovenskej kampane Do práce na bicykli je upozorniť vedenia slovenských miest na potrebu rozvoja cyklistickej infraštruktúry a zamestnávateľov na potrebu vytvárania vhodných podmienok pre cyklistov na pracoviskách. Zároveň sa snaží ľuďom ukázať, že bicykel môže byť pre mnohých obyvateľov ideálnym spôsobom pri dochádzaní do práce, či už zo zdravotného, ekonomického alebo časového hľadiska. V minulom roku sa kampane zúčastnilo 2870 súťažiacich v 916 tímoch z 55 slovenských miest.

Do kampane sa zatiaľ zapojili:

Bánovce nad Bebravou, Bratislava, Dolný Kubín, Galanta, Hriňová, Kolárovo, Komárno, Košice, Levice, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Martin, Modra, Nitra, Nová Baňa, Nové Zámky, Pezinok, Prievidza, Senec, Senica, Sládkovičovo, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Svit, Šaľa, Šamorín, Štúrovo, Trenčín, Vysoké Tatry, Žilina, Zvolen

Občianska cykloiniciatíva Banská Bystrica, 29.3.2016

zdieľať článok