Ako bicyklovať vo vetre?

2353309074_5697a51d03_o

Vietor na bicykli je jedným z najnepríjemnejších spoločníkov. Ani kopcovitý terén či dážď nevyčerpajú cyklistu tak ako silný bočný či predný vietor. Hoci vynakladáte na jazdu rovnaké sily, môžete ísť až dvakrát pomalšie. To tiež znamená, že sa vyčerpáte dvakrát rýchlejšie ako za bežných jazdných podmienok. Poradíme vám, ako si pomôcť v boji s veterným počasím.

Predný vietor
Ak jazdíte sami: Keď fúka vietor priamo oproti smeru vašej jazdy, na jeho prekonanie musíte vynaložiť dvojité úsilie. Pokúste sa čo najviac zmenšiť svoje telo – lakte vtiahnite dovnútra, trup sa snažte priblížiť paralelne k hornej rámovej trubke a hlavu držte v línii trupu. Takáto pozícia zníži odpor vzduchu a vám sa pôjde jednoduchšie.

Ak jazdíte v skupine: Využite silu skupiny a vzájomne si pomôžte. Bicyklujte v zástupe a v pravidelných intervaloch sa striedajte s prvým jazdcom, ktorý „rozráža vietor“. Čím bližšie k sebe bicyklujete, tým lepšie, dávajte si však pozor na stretnutia kolies s cyklistom pred vami alebo za vami.

Bočný vietor
Ak jazdíte sami: Pri bočnom vetre je takmer nemožné nevychýliť sa zo svojej dráhy. Pomôžte si malým trikom – zistite presný smer, z ktorého fúka vietor (všimnite si, na ktorú stranu vás vietor nahýna alebo to pocitovo odsledujte na tvári) a mierne sa nakloňte do vetra.

Ak jazdíte v skupine: Vyskúšajte si echelon (bicyklovanie v diagonále). V takomto usporiadaní je princíp podobný ako pri bicyklovaní v zástupe pri vetre spredu. Prvý jazdec alebo vodca skupiny je v tomto prípade opäť „obetným baránkom“, ktorý chráni ostatných jazdcov, aby mohli šetriť svoje sily. Ak vietor prichádza zľava, cyklisti za vodcom sa rozostúpia vždy do pravej strany a naopak. Po určitej dobe sa prvý jazdec stiahne do vetra a zaradí sa na posledné miesto.

Zadný vietor
Ak jazdíte sami: V prípade, že vietor fúka v smere vašej jazdy, užite si to. Bude vás poháňať dopredu a uľahčovať vám pedálovanie. Ak chcete nabrať rýchlosť, snažte sa svoje telo dostať do aerodynamickej pozície, ktorá vám pomôže ľahšie prerážať vzduch. Dávajte si však pozor – smer vašej jazdy sa môže kedykoľvek zmeniť a vrátiť vás do protivetra.

Ak jazdíte v skupine: Aj pre skupinu môže byť táto chvíľa príležitosťou trochu sa odviazať. Buďte ale opatrní, ani zadný vietor nie je vždy najlepší pomocník. Vyhnite sa zbytočnému riskovaniu, ktoré by mohlo viesť k pádom či zraneniam.

Tip na záver:
Sledujte predpoveď počasia a vopred plánujte, kam sa vyberiete na svoj cyklovýlet. Cesty na nížine popri poliach sú zvyčajne najveternejšie. Zalesnené oblasti alebo obytné zóny vás pred vetrom ochránia viac.

Zdroj: kazdydenjenabicykel.sk, obsah tvorí sportservis.sk
Foto: staticflickr.com

zdieľať článok