5 tipov pre bezpečnú jazdu

cycling-664753_640

Bicyklovanie v meste aj v horách prináša rôzne nástrahy. Dodržiavanie pravidiel cestnej premávky a pár ďalších bezpečnostných tipov vám pomôže vyhnúť sa im a zvládnuť aj tie najriskantnejšie situácie s prehľadom.

1. Pravidelne kontrolujte stav bicykla
Pravidelná kontrola by mala zahŕňať najmä kontrolu pneumatík, skrutiek, premazanie reťazí a nastavenie brzdových doštičiek. Kontrolu neodkladajte, hlavne ak milujete rýchlu a odviazanú jazdu. Keď sa môžete na svoj bicykel plne spoľahnúť, bezpečne zdoláte každý terén.

2. Myslite na ochranu hlavy
Prilba chráni najzraniteľnejšiu časť nášho tela. Preto je dôležité správne nastavenie jej vnútornej veľkosti. Prilba správne sedí a ochráni hlavu, keď vás netlačí a nie je ani príliš voľná. Voľná prilba by sa pri páde zošmykla a vaša hlava by zostala nechránená.

3. Majte kĺby v bezpečí vďaka chráničom
Svoje chrániče budete zbožňovať, hlavne ak jazdíte v náročnejšom teréne. Ochránia vaše kĺby pred oškreninami aj vážnejšími zraneniami. Chrániče kolien a lakťov sú samozrejmosťou aj pre deti. A to aj v prípade, že vaše dieťa jazdí len okolo domu. Najviac zranení sa prihodí práve v blízkosti domova. Vďaka chráničom však zvyčajne nejde o nič vážne. Viac o bezpečnom bicyklovaní s deťmi si môžete prečítať v našom blogu Bicyklujeme s deťmi.

4. Buďte viditeľní
Vďaka reflexným prvkom na bicykli doslova zažiarite. Okrem základného bieleho svetla vpredu a červeného svetla vzadu vás spraví pre okolie viditeľným aj oblečenie. Reflexné prvky oblečenia je v noci vidieť trikrát lepšie ako oblečenie čisto bielej farby. Dôležité je byť viditeľný, preto nemusíte reflexnými prvkami šetriť.

5. Dodržujte pravidlá cestnej premávky
V mestách pribúdajú cyklistické chodníky, ktoré by ste mali využívať prednostne. Ak to nie je možné, smiete jazdiť pri pravom okraji vozovky. Mimo cestičiek pre cyklistov musíte jazdiť po jednom za sebou, na cestičke môžu ísť vedľa seba dvaja cyklisti. Zakázané je jazdiť bez držania riadidiel. Snáď najčastejším priestupkom cyklistov je jazda po chodníku alebo cez priechod pre chodcov. Z bicykla je nutné zísť a tlačiť ho. K vašej bezpečnosti prispieva aj keď signalizujete zmenu smeru jazdy rukou, vyhýbate sa nerovnostiam vo vozovke, držíte si odstup od parkujúcich áut a jazdíte bez požitia alkoholu.

Zdroj: kazdydenjenabicykel.sk, obsah tvorí sportservis.sk
Foto: pixabay.com

zdieľať článok