Mesto Martin je bicyklové mesto !

10530772_10152187064147587_7146872329827051541_n

Mesto Martin je svojou geografickou polohou mimoriadne atraktívne pre rozvoj cyklodopravy. Láka nielen príroda a viac ako 400 km profesionálne vyznačených cyklotrás, ale aj čoraz viac vybudovaná mestská infraštruktúra.

A Martinčania chcú bicyklovať! Preto Mesto Martin spolu s Turčianskou bicyklovou skupinou JUS a Mestskou políciou pripravilo od konca apríla počas celého mája pre všetkých priaznivcov dvoch kolies a nielen pre nich sériu zaujímavých podujatí.

30.apríla sme odštartovali súťaž „Do práce na bicykli“. Cieľom súťaže bo

lo motivovať zamestnancov na dochádzanie do práce na bicykli, zamestnávateľov vytvárať podmienky a motiváciu zamestnancov a spoločne podporiť rozvoj cyklodopravy za zdravé životné prostredie vďaka úsporám CO2. Po vyhodnotení výsledkov sme v celoslovenskom porovnávaní obstáli na jednotku a s hrdosťou môžeme prezentovať výsledky súťaže. Mesto Martin sa stalo majstrom Slovenska pre rok 2014 v jazdení do práce na bicykli! V konkurencii 30 samospráv zapojených do súťaže sme zvíťazili v prepočte najazdených km na obyvateľa a v počte jázd. Našich 51 tímov zapojených do súťaže a 174 jednotlivcov najazdilo v máji 23 867,26 km. Čo je úžasné je skutočnosť, že práve tým, že sme jazdili na bicykli, sme  spolu nevyprodukovali 5 931,77 kg CO2 a takto pomohli nášmu životnému prostrediu. V Martine máme tiež top tím v celoslovenskom meradle v počte jázd – je ním Úrazová ambulancia Univerzitnej nemocnice. Gratulujeme a sme nesmierne hrdí.

To však nie je všetko. Po dlhoročnom zákaze vjazdu cyklistov do pešej zóny nastala od 1.mája zmena. Platí nové všeobecne záväzné nariadenie a v pešej zóne už môžeme bicyklovať. Mesto Martin, TBS JUS a Mestská polícia počas celého mesiaca máj pripravili kampaň s cieľom poskytnúť informácie, usmerňovať cyklistov a dbať na to, aby nedochádzalo ku kolíznym situáciám. Je to na nás všetkých, chodcoch, cyklistoch i korčuliaroch, či budeme k sebe dostatočne ohľaduplní a či cyklisti a korčuliari dokážu cez pešiu zónu prechádzať bez ohrozenia chodcov. Teší nás, že výsledky monitorovania situácie v pešej zóny sú potešiteľné a zatiaľ neboli zaznamenané  žiadne vážnejšie strety cyklistov s pešími. Veríme, že to bude tak i naďalej.

Už 9.mája pritiahol do pešej zóny na Divadelné námestie malých i veľkých návštevníkov jedinečný cyklofest – „Freestyle Jam Martin“. Vystúpenia promotérov freestylistov i prekážkový park pre verejnosť, ohňová a svetelná show určite zanechali v návštevníkoch tohto podujatia nezabudnuteľné spomienky. Najmä pre rodiny s deťmi, no nielen pre nich, bolo určené podujatie „3 v 1“ ,ktoré sme zorganizovali 10.mája. 80 cyklistov v  peletóne všetkých vekových kategórií úspešne zavŕšilo cyklojazdu mestom na spoločnom podujatí v Martine – Priekope v SIMe, kde sa stretlo viac ako 1000 malých i veľkých návštevníkov spoločného podujatia.  V areáli bývalých vojenských skladov SIM sme otvorili hasičské múzeum, absolvovali množstvo súťaží pre deti, vypočuli si top slovenské armádne kapely a prežili nezabudnuteľný deň. Hneď  11.mája sme pre pretekania-chtivú verejnosť pripravili v areáli Snowlandu vo Valčianskej doline  cyklopretek pre všetky vekové kategórie.

Zavŕšením májovej série cyklo-podujatí bola retro-cyklo-jazda v rámci 16. Martinského bicyklového dňa. Vďaka  projektu  podporenému z eurofondov, EFRR sme tento krát bicyklovali po stopách kráľov. Na štart sa postavilo cez 300 usmiatych nadšencov v zaujímavých kostýmoch  na bicykloch, z ktorých si mnohé už pamätajú naozaj veľa. Dobrá nálada a nadšenie bolo hlavným motívom celého podujatia.

A hoci mesiac máj už skončil, my pokračujeme. Vo využívaní cyklodopravy ako alternatívnej formy vidíme u nás v Martine obrovský potenciál. Všetky tieto úspešné podujatia a dosiahnuté výsledky nás o tom presviedčajú a zároveň zaväzujú. Preto budeme pokračovať v príprave ďalšej projektovej dokumentácie a postupnom budovaní bezpečnej cykloinfraštruktúry do ďalších mestských častí, priemyselnej zóny i popri nábreží rieky Turiec. V spolupráci s Turčianskou bicyklovou skupinou  JUS pripravujeme ďalšiu propagačnú kampaň „Nechajme auto doma“, ktorá  si kladie za cieľ pozitívne ovplyvniť dopravné správanie obyvateľov v prospech bicykla, chôdze a verejnej dopravy a tiež skvalitniť ovzdušie i v našom meste a viesť k zdravému životnému štýlu. Až do júna budúceho roka TBS JUS zrealizuje vďaka tomuto projektu množstvo mimoriadne atraktívnych podujatí, ktoré vyvrcholia počas Európskeho týždňa mobility.

Máme sa teda na čo tešiť i naďalej a veríme, že Martin nesklame a opäť nás bude čakať množstvo zaujímavých podujatí i nových bezpečných cyklo-chodníkov a cestičiek.

zdieľať článok