Víťazný koordinátor: “Zo začiatku to bol masaker!”

top

Hovorí sa, že “všetko je o ľuďoch”. A v kampani Do práce na bicykli to platí dvojnásobne! Pretože len na ľuďoch a ich odhodlaní záleží, do akej miery bude úspešná samospráva alebo zamestnávateľ v celoslovenskom meraní síl. Práve vďaka ľuďom dokážu niektorí zamestnávateľa využiť kampaň ďaleko nad rámec bežnej účasti. Tí najaktívnejší “firemní koordinátori” dokonca dokážu hýbať s celým firemným prístupom ku cyklistom a robiť skvelé meno svojmu zamestnávateľovi, ktorý sa tak stáva spoločensky zodpovednejším. Dokonalým príkladom takéhoto firemného koordinátora je Lukáš Riha zo Železničnej spoločnosti Slovensko, ktorá minulý rok vyhrala súťaž zamestnávateľov. Porozprávali sme sa s ním preto o spôsoboch, akými dokáže motivovať stovky svojich kolegov k účasti v kampani a čo všetko musel spraviť preto, aby svojho zamestnávateľa potiahol na vrchol.

Firemným koordinátorom Železničnej spoločnosti Slovensko ste už niekoľko rokov. Ako ste sa k tejto úlohe dostali? Ako si pamätáte na vaše začiatky v národnej kampani a následne v pozícii firemného koordinátora?
Začiatky boli v roku 2016, kedy som sa o kampani dozvedel od mojej známej docentky Evky zo Žilinskej univerzity, doslova pár dní pred koncom registrácie. Oslovil som a následne zaregistroval zopár kolegov o ktorých som vedel, že rovnako dochádzajú do práce na bicykli. Bol nás vtedy tucet. V tom roku som skôr sledoval, ako celá kampaň funguje. Išiel som aj na celkové víťazstvo, keďže som to mal 160 km do a z práce. Síce som viedol v rebríčku, ale po dvoch týždňoch som skončil na  PN-ke, keďže som jazdil každý druhý deň v daždi a zime. V ďalšom roku som si už termíny kampane postrážil. Tým, že som to celé sledoval a interne zastrešoval, pozícia koordinátora mi viac-menej prischla.

Vaše pôsobenie v pozícii koordinátora ZSSK pôsobí nesmierne cieľavedomo. Prakticky každý rok účasť železničiarov v kampani rástla (vlani až 336 zapojených zamestnancov!) a spoločnosť sa prepracovávala na najvyššie priečky medzi zamestnávateľmi. V roku 2018 ste súťaž vyhrali. Aký to je pocit opäť skončiť na najvyššom stupni?
Cieľavedomosť je možno podmienená tým, ak sa na niečo zameriam, snažím sa dať do toho všetko, využiť všetky skúsenosti a dostupné možnosti. Teší ma, že počet našich zamestnancov, ktorí sa zapoja do tejto kampane, medziročne rastie. Sú to vždy príjemné pocity, keď na konci dňa vidíte, že energia a čas tomu venovaný prinesie „vytúžené víťazstvo“. Víťazstvo nám tiež prinieslo dva bicykle, ktoré používame v rámci firemného bikesharingu. Samozrejme nejde tu ani tak o to, či sme prví, tretí, alebo desiaty. Dôležité je, že sa chcú ľudia zapojiť a podporiť myšlienku kampane presedlaním v daný mesiac z áut na bicykle alebo verejnú hromadnú dopravu. Taká ranná jazda na bicykli má veľa výhod – dodá vám pozitívnu náladu, energiu do dňa, zlepšujete si kondíciu, budujete imunitu, a rovnako máte aj lepší spánok.

DSC_8730
Prvý rok ZSSK v kampani DPNB 2016


Otázka, ktorá určite všetkých zaujíma – ako sa vám darí motivovať stovky kolegov naprieč celým Slovenskom k účasti v kampani? Ako dokážete osloviť zamestnancov nielen v Bratislave, ale aj na opačnom konci republiky?

Zo začiatku som doslova chodil po kanceláriách a robil osvetu touto cestou. Postupne sa ku mne pridávali ďalší kolegovia, ktorí oslovili ďalších a ďalších. Pomáhal som aj s registráciami, vytváraním tímov či nahadzovaním jázd do systému. Začiatky boli ťažké najmä pri tých skôr narodených, ktorých počítačové zručnosti neboli práve najlepšie, alebo nemali počítač, či dokonca ani mailové adresy. Tam som strávil cez víkendy hodiny pri vytváraní emailových adries a potom s evidenciou ich jázd, ktoré mi vždy na konci týždňa telefonicky diktovali – kedy a ako išli do práce, kedy mali dovolenku, PN-ku. Išlo asi o 50 ľudí. Bol to masaker. :)

Teraz to máme už viac-menej zdigitalizované a ľudia sú šikovní. V ZSSK sme za posledné roky viacero procesov zdigitalizovali a postupne pracujeme na ďalších. Na komunikáciu so zamestnancami aktuálne používame rôzne komunikačné nástroje, Office365, intranet, MS Teams a podobne. Okrem toho pred kampaňou využívame roll-upy, firemné noviny, SMS správy, alebo pripravujeme vlastné plagáty, ktoré distribuujeme na jednotlivé pracoviská. Popri tom si cez víkendy vediem o všetkých našich účastníkoch štatistiky a priebežne ich informujem, kto je najaktívnejší v počte jázd, prejdených kilometrov, alebo najekologickejší s ušetreným CO2. Tým ich zároveň motivujem, aby jazdili a evidovali si svoje jazdy. Pre každého, kto sa zapojí do kampane, sú na záver pripravené rôzne benefity či vecné ceny.

IMG_9956
Vyhodnotenie internej súťaže ZSSK generálnym riaditeľom Filipom Hlubockým v roku 2019.


Aké sú to benefity, ktoré získajú zamestnanci za účasť v kampani? Organizujete pre nich interné súťaže?

Benefity sú rôzne. Keďže som aktívny aj v cyklistike a organizovaní cyklistických pretekov, snažím sa využiť možnosti z tejto oblasti a benefity smerovať na tento segment. Jeden rok sme dali vyrobiť limitovaný počet cyklistických dresov vo firemných farbách, ďalší rok sme oslovili výrobcu cyklistických fliaš z Holandska, ktorý nám podľa vlastného grafického návrhu vyrobil fľaše pre účastníkov. Išlo o rovnaký typ fliaš ako majú aj profesionálne cyklistické tímy na čele s Petrom Saganom. Na konci súťaže máme interné vyhodnotenie za účasti národného cyklokoordinátora Petra Klučku a generálneho riaditeľa Filipa Hlubockého, ktorý osobne odovzdá najaktívnejším cyklistom diplomy a poukážky na nákup športového oblečenia. Organizačný útvar s najaktívnejšími zamestnancami dostane napr. 600 litrov vody. Rovnako zo všetkých zúčastnených ešte žrebujeme niekoľko šťastlivcov, ktorí získajú poukážky na nákup športového oblečenia, deň voľna a ďalšie ceny.

edf
Špeciálny darček cyklistická fľaša pre účastníkov ZSSK


Podporuje vás vo vašich snahách a aktivitách zamestnávateľ?

Podpora zo strany zamestnávateľa je veľká a som veľmi vďačný, že má k tomu taký prístup. Dokonca vznikol špeciálny tím so šikovnými ľuďmi, s ktorými sa začiatkom roka stretneme a pripravujeme celú marketingovú kampaň. Zlepšili sa aj podmienky pre zamestnancov, ktorí dochádzajú do práce na bicykli. Vznikli nové ohradené miesta pre uzamknutie bicyklov, ktoré fungujú celoročne. Niektoré pracoviská sú dokonca vybavené sprchami či šatňami. Okrem tejto podpory je ZSSK už niekoľko rokov aj oficiálnym dopravným partnerom kampane Do práce na bicykli. Naposledy venovala do súťaže tri polročné sieťové lístky MAXI KLASIK.

Samozrejme, že touto kampaňou to nekončí. ZSSK sa snaží vyhovieť požiadavkám cyklistov v čom najväčšej miere a vytvárať vhodné podmienky. Počas Európskeho týždňa mobility bola preprava bicyklov bezplatná. V niektorých typoch vlakov sa zase po diskusii s verejnosťou povinné miestenky pre bicykle zrušili. Rovnako sú k dispozícii aj viaceré zvýhodnené druhy traťových cestovných lístkov (týždenný za 4 €, mesačný za 8 €), tieto môžu cestujúci využiť v regionálnych vlakoch v prípade pravidelných ciest na rovnakom traťovom úseku, napr. do práce – z práce. Týždenné sieťové cestovné lístky na bicykel (6 €) si môžu cestujúci zakúpiť v prípade záujmu o cykloturistiku a môžu ich použiť okrem InterCity vo všetkých vlakoch, vrátane tratí tatranskej elektrickej železnice a ozubnicovej železnice. Zvýšila sa aj kapacita pre bicykle v niektorých vlakoch a postupne sa pridávajú ďalšie. Keďže počet prepravených bicyklov medziročne rastie v tisícoch, nie je jednoduché tento dopyt rýchlo pokryť. Treba povedať, že nie vždy ide všetko tak, ako by sme chceli. Vstupujú tu do hry viaceré parametre, ako stav a počet vozňov vhodných na prepravu bicyklov a tiež financie. Ľudia musia byť trpezliví. Tejto problematike sa však venujú kolegovia intenzívne a pribúdajú nové riešenia, takže je to na dobrej ceste.

Je známe, že železničiari dokážu vďaka súťažným cestám vlakom usporiť obrovské množstvá CO2 v porovnaní s cestou autom – vlani to bolo ohromných 36 ton! Na týchto cestách však vaše víťazstvá nestoja, keďže v súťaži zamestnávateľov sa zohľadňuje viacero parametrov, najmä tých bicyklových. Venovali ste “zháňaniu” kolegov, ktorí potiahnu najmä vaše bicyklové štatistiky, špeciálnu pozornosť?
Pravidlá máte nekompromisné. :) Stratégiu som však nemenil. Komunikácia je smerovaná na všetkých zamestnancov. Jedine, čo môže mať vplyv na to, aby jazdili viac na bicykloch, sú niektoré benefity, ktoré sú určené len pre cyklistov.

Dokázala účasť v kampani DPNB niektorých železničiarov zaujať až natoľko, že dlhodobejšie presadli z auta na bicykel?
Áno. Počet zamestnancov, ktorí presadli na bicykel alebo ho používajú častejšie sa zvýšil. Je to vidieť najmä na pracoviskách, ktoré sú už zabezpečené proti krádeži a disponujú aj sprchami. Máme však aj takých zamestnancov, ktorí jazdia na bicykli alebo kolobežkách celý rok bez ohľadu na to, či prebieha kampaň, alebo vonku prší či svieti slnko.

Aké čísla účastníkov za Železničnú spoločnosť Slovensko by ste chceli v najbližších rokoch dosiahnuť? Máte nejakú predstavu, ako by ste v budúcnosti mohli ešte viac zatraktívniť účasť v kampani medzi vašimi zamestnancami?
Potešilo by, ak by sme si rastúci trend udržali. Tu budem s odpoveďou opatrný, nakoľko aktuálna situácia mieša karty, ktoré nám nevyhovujú. Veľa zamestnancov posledné mesiace pracuje z domu a ťažko povedať, čo bude ďalej. Myslím si, že toto je problém, s ktorým budú viacerí koordinátori bojovať. A čo sa týka zmien? Nemôžem predsa celé know-how prezradiť, i keď som toho už dosť povedal. Keď vyhráme aj nabudúce, poviem vám, čo sme pripravili. :)

Ako by zneli rady skúseného firemného koordinátora pre jeho kolegov v tejto pozícii v iných firmách? Čo sa vám za tie roky pri menežovaní kampane v ZSSK osvedčilo a čo by mohli iní koordinátori pre úspech kampane vo firme skúsiť?
Aj keď sa niektoré veci budú zdať na začiatku náročné, postupne sa to utrasie a každý koordinátor si  vytvorí svoj systém, na základe ktorého bude fungovať. Treba vydržať. Dôležitá je tiež komunikácia. Treba s ľuďmi komunikovať, pomôcť im, poradiť. Každý je dobrý v niečom inom. Ľudia sú tiež radi, keď na konci niečo dostanú, hoci aj maličkosť. Odporučil by som, keby firmy pre svojich zamestnancov niečo pripravili, či už darček za účasť, tombolu, alebo iné prekvapenie. U nás sa to osvedčilo a ľuďom sa to páči.

IMG-20200625-WA0005
6 hodinové preteky na Slovakiaringu


Spomenuli ste, že ste aj aktívny v cyklistike. Viete nám o tom na záver niečo povedať?

K cyklistike inklinujem od detstva a je to stále moja TOP záľuba. Na bicykli som už pojazdil pol Európy, prešiel som si aj niektoré etapy a slávne stúpania z Tour de France a Giro d´Italia. V cyklistike som stále aktívny a chodím aj na preteky. Aktuálne jazdím za klub ŠK Cyklo-Tour Sereď, ktorý aj vediem. Tiež som riaditeľom medzinárodných cyklistických pretekov DHL Sereďmaratón, ktorý tento klub zastrešuje. Ak je možnosť, pomáham aj pri pretekoch Okolo Slovenska.

ocibb

zdieľať článok