Trauma s menom Aplikácia

DSCN3582

Ako každý rok, aj tento sme sa snažili kampaň Do práce na bicykli vylepšiť. Okrem mnohých malých aj väčších vecí, ktoré sa podarili, má za sebou kampaň (a my s ňou) aj malý traumatický zážitok. Vlani to boli jazykové mutácie, ktoré sa nestihli spustiť načas (napriek kompletnému preloženiu textov do angličtiny a maďarčiny), ročník 2018 si pre zmenu zapamätáme ako ten, kedy sa zrejme nestihne dostať do používania mobilná aplikácia na evidenciu jázd.

Keďže sa snažíme s mnohotisícovou komunitou účastníkov deliť o väčšinu vecí súvisiacich s kampaňou, nevynecháme ani negatívne veci, ktoré ju sprevádzajú. A zároveň vysvetlíme, čo sa vlastne s appkou stalo a prečo ju zvedaví účastníci tohto ročníka ešte nemôžu využívať.

Hneď na úvod musíme povedať, že aplikácia tento rok vôbec nebola v pláne. Hlavným cieľom bolo naprogramovať systém tak, aby sa v ňom dali vyklikávať presné trasy v mape. Jednoduché naťukanie trasy bod po bode je totiž pre väčšinu súťažiacich najzrozumiteľnejšie, bez potreby vlastnenia smartfónu či importovania súborov z iných aplikácií. Je to skrátka riešenie „pre všetkých“. Aplikáciu sme preto odsunuli až na rok 2019 a dumali nad tým, ako ju ideme finančne utiahnuť a spraviť.

Naskytla sa nám však príležitosť získať aplikáciu zadarmo, resp. za zlomok finančných nákladov, ktoré by reálne stála – od programátorov zo spoločnosti, ktorá okrem toho, že sa pravidelne zapája do kampane, chcela pomôcť (veľmi hodnotnou) mierou k tomu, aby sa aplikácia stala čo najskôr realitou. Od úvodu tohto roka teda dva tímy pracovali na tom, aby aplikácia pre iOS a Android bola 1. mája funkčná a pripravená pomôcť technicky zdatnejším súťažiacim pri evidencii jázd. Zmeny nastali aj v konte súťažiaceho, v ktorom sa ocitla záložka „Moja aplikácia“, kde sa budú ukladať jazdy odsledované mobilným telefónom prepojeným s kontom. Aj tento krok naznačoval, že to s appkou myslíme tento rok vážne a ideme ju implementovať do systému.

Ako už mnohí súťažiaci zistili, toto prepojenie sa do dnešných dní nepodarilo nastaviť tak, aby sme mohli s pokojným svedomím aplikáciu zverejniť. Appka existuje, je naozaj pekná a jednoduchá, ale pri testovaní vykazovala neustále chyby a musela sa dolaďovať. A dolaďuje sa dodnes. Trúfame si dokonca v tento moment povedať, že do konca kampane sa už nerozbehá, napriek tomu, že práve záťaž v podobe stoviek testujúcich ľudí by veľmi potrebovala.

Tím kampane Do práce na bicykli sa za túto situáciu necíti byť nijako zodpovedný – ako laici sme boli úplne odkázaní na úspešný postup odborných prác, ktorý vyzeral mesiace bezproblémovo, ale v záverečnej fáze sa skomplikoval. Ak sa však za niečo zodpovední cítime, tak je to komunikácia smerom k vám, súťažiacim, že aplikácia už tento rok bude hotová a budete ju môcť využívať. Počas niekoľkých mesiacov vývoja softvéru sme totiž ani raz nezapochybovali, že by sa to celé nemalo podariť, čo bola, s odstupom času, naša najväčšia chyba. A práve za toto sa všetkým ospravedlňujeme. Môžete si byť istí, že súčasná situácia nás naozaj nesmierne mrzí a ostane pre nás samotných nepríjemnou spomienkou na tento ročník súťaže.

Veríme, že do budúceho roka sa nám podarí prísť v tomto smere „v plnej sile“ a ponúknuť ďalší spôsob evidencie kilometrov. S veľmi obmedzeným rozpočtom a personálnymi možnosťami je to síce ťažké, ale každý rok sa snažíme krok za krokom posúvať ďalej a kampaň zlepšovať. Ak je pre niekoho toto tempo príliš pomalé, tak nás to mrzí, ale rýchlejšie skrátka ísť nedokážeme, akokoľvek by sme chceli.

Na druhej strane je to možno aj výzva pre silné spoločnosti, ktoré s nami každý rok súťažia, aby nás podporili pri zdokonaľovaní systému zo svojich zdrojov – či už možnosti evidencie najazdených kilometrov, spracovania dát, alebo personálne svojimi odborníkmi, čím by kampani a jej v súčasnosti už viac ako 11-tisíc súťažiacim mimoriadne pomohli (tento rok tak spravila spoločnosť ESET, za čo jej veľmi pekne ďakujeme). V súčasnosti sme v každom prípade radi, že kampaň dokážeme každý rok aspoň po malých kúskoch posúvať dopredu, za čo ďakujeme každému, kto nám v tom pomáha či už svojou účasťou, motiváciou kolegov, darom alebo zakúpením trička – pretože bez vás by kampaň nebola tam, kde je dnes. Tešíme sa z toho, že súťaž ostáva aj naďalej na komunitnej úrovni a že ju dokážeme realizovať spolu s Vami, hoci tento rok napr. bez appky. Veríme, že nám to odpustíte a nestratíme Vašu dôveru a podporu.

Tím kampane Do práce na bicykli

P.S.: ÁNO, import GPX súborov by sme chceli zakomponovať do možností evidencie o rok a NIE, nad prepájaním iných trackerov (Strava, Endomondo a pod.) v dohľadnej dobe neuvažujeme, ich úlohu prevezme naša aplikácia.

zdieľať článok