To sme my :)

D600_20160501_0499

Súťaž Do práce na bicykli na prvý pohľad budí dojem kampane organizovanej a zabezpečovanej štátom alebo nejakou agentúrou, ktorú „niekto platí“. V nejednej diskusii na internete sa polemizuje, koľko státisícov eur kampaň stála a koľko peňazí sa pri nej ulialo pomimo. Mnohí rozmýšľajú nad tým, koľko úradníkov ministerstva zabezpečuje priebeh kampane, iní sa rozčuľujú, ako sú mnohé veci nedotiahnuté a neprofesionálne. Preto sme sa rozhodli, že tento rok celému Slovensku predstavíme zázemie celej kampane Do práce na bicykli – kto za ňou v skutočnosti stojí, aké peniaze sa v nej točia, a prečo niektoré veci nie sú dotiahnuté do detailov.

Do práce na bicykli je projekt Občianskej cykloiniciatívy Banská Bystrica (OCI BB), ktorá túto súťaž začala organizovať v roku 2012 v meste pod Urpínom. Prvý rok sa do súťaže zapojila vyše stovka Banskobystričanov, a nám už vtedy napadlo, že by nebolo zlé spraviť súťaž aj na celom Slovensku. Nápad nie zlý, ale finančne aj personálne ťažšie realizovateľný. Členovia OCI BB totiž všetky aktivity spojené s organizovaním kampane robili ako dobrovoľníci počas svojho voľného času. Aj druhý ročník súťaže však dopadol nad naše očakávania, a to nás prinútilo myslieť vo veľkom.

Tretí rok sme už súťaž prvýkrát zrealizovali na celom Slovensku, a to aj vďaka rodiacej sa spolupráci s Ministerstvom dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR (MDVRR SR). Posielanie a evidovanie najazdených kilometrov od viac ako 1500 zapojených účastníkov lokálnymi koordinátormi prostredníctvom e-mailov však bolo nesmierne zložité, a preto sme sa rozhodli, že ďalší rok musíme zadávanie kilometrov podstatne zjednodušiť. Od Nadácie Ekopolis sme napokon získali grant z nórskych fondov najmä na vytvorenie webovej stránky, na ktorej si aj v týchto dňoch súťažiaci zadávajú svoje najazdené kilometre. S kolegami z Martina a Prešova sme okrem webovej stránky pokryli z grantu aj malé lokálne promo podujatia ku kampani, no potrebovali sme vymyslieť, ako by sa po personálnej aj finančnej stránke dala utiahnuť kampať na celoslovenskej úrovni.

Druhým dôležitým krokom preto bolo hľadanie partnera. Pre Slovensko je typická akási nedôvera človeka voči človeku, a pokiaľ ide o našu štátnu a verejnú správu, tak je to verejný nepriateľ občana číslo jeden. Nesúhlasíme! Práve štát a samosprávy sú tí, ktorí majú v rukách pečiatky a dokážu najviac meniť podmienky pre cyklistov k lepšiemu. Práve s nimi musia občianske iniciatívy komunikovať, aby dokázali niečo zmeniť. Neformálnou kritikou a protestovaním nedosiahnu nič. Štát napokon na našu ponuku kývol a už tretí rok nám MDVRR SR zabezpečuje svoju záštitu, mimoriadne aktívneho národného cyklokoordinátora Petra Klučku a vec najviditeľnejšiu – súťažné tričká. Pri tohtoročnom počte takmer 6-tisíc kusov ide o naozaj veľkú položku blížiacu sa k 20-tisíc eurám, ktorá by sa nám, malej občianskej cykloiniciatíve, zabezpečovala asi najťažšie. Vyobstarávať dodavateľa, tričká rozdeliť do desiatok škatúľ a rozposlať po celom Slovensku – aj na to je potrebný čas, energia a schopní a ochotní ľudia, ktorí to urobia. Tu búrame mýty o lenivých a nechopných úradníkoch, ako sa to s obľubou medzi verejnosťou traduje, pretože práve tí spravili obrovské množstvo práce, vďaka ktorej sa tričká nielen vyobstarávali, ale napokon aj dostali do rúk ľuďom.

Častá otázka verejnosti: Kto personálne zabezpečuje kampaň Do práce na bicykli? Asi mnohých prekvapíme, ale kampaň je neustále realizovaná len na dobrovoľníckej báze s výnimkou spolupracujúcich zamestnancov štátu a IT-fimy zabezpečujúcej servis našej stránky a grafické podklady pre propagáciu. Aj piaty rok ju však koordinujeme my, dobrovoľníci z OCI BB, ktorí jej venujú niekoľko mesiacov v roku prakticky všetok svoj voľný čas, ale aj lokálni koordinátori, ktorí robia dôležitú prácu v jednotlivých samosprávach. V neposlednom rade nesmieme zabudnúť ani na mnoho iných občianskych združení, ktoré o nás informujú desaťtisíce ľudí po celom Slovensku a vďaka ktorým je kampaň na verejnosti vidieť. Symbolické registračné poplatky od miest a obcí, ktoré sú tento rok v celkovej výške cca. 3-tisíc eur, sa z väčšej časti použijú na zabezpečenie jednotnej grafiky pre samosprávy a IT-servisu stránky kampane, ktorý nám za veľmi výhodných podmienok realizuje spoločnosť OKTO Digital. Áno, napíšeme aj celé meno spoločnosti, pretože ich rýchlosť a ochota riešiť vzniknuté problémové situácie, ktoré nové veci so sebou prinášajú, prevyšujú finančné možnosti našej neziskovej organizácie. Napriek tomu pre nás robia maximum, za čo sme im nesmierne vďační. Aj oni sú už z väčšej časti dobrovoľníci projektu Do práce na bicykli…

V kampani DPNB sa teda netočia státisíce eur štátu. Na počudovanie, točí sa v nej najmä voľný čas a veľké zanietenie ľudí, ktorí sú na titulnej fotke článku. Ak teda máte pocit, že sa niektoré veci v rámci kampane nerobia tak, ako by sa mali, mrzí nás to. Veci však robíme postupne a podľa toho, koľko si na ne nájdeme času. Mnoho z vašich návrhov na zlepšenie súťaže by sme veľmi radi aplikovali aj hneď, ale na rýchlu zmenu nemáme kapacity. Ak by ste nám vedeli s čímkoľvek pomôcť, ste v našom tíme vítaní. Potrebujeme však ľudí, ktorí sú absolútne zodpovední, flexibilní, efektívni, a dokážu priniesť kampani Do práce na bicykli niečo, čo jej chýba. A nielen to – všetko, čo by ste pre kampaň Do práce na bicykli spravili, by ste robili bez finančnej odmeny, rovnako ako my.

Takže, to sme my :) Do práce na bicykli nie je žiadny biznis ani kampaň ministerstva dopravy, je to mravčia práca niekoľkých ľudí z Banskej Bystrice a dvoch úradníkov z MDVRR SR, ktorí nemajú štvrť roka nič iné na robote, len s veľkou snahou organizovať obrovskú celoslovenskú akciu zameranú na zlepšenie podmienok pre cyklistov. Prečo? Pretože nás to baví. Pretože pohľad na tisíce ľudí upozorňujúcich na zlé podmienky pre cyklistov v mestách nám dáva pocit dobre urobenej práce. Pretože nesmierne túžime po tom, aby sme sa na Slovensku dočkali bezpečných cestičiek pre cyklistov a vodičov, ktorí na nich budú dávať v premávke veľký pozor. Pretože sa už nechceme chodiť pozerať do zahraničia, ako to tam funguje a u nás nie. Preto sme sa chopili iniciatívy a nesmierne nás teší, že všetci ľudia zapojení do kampane nám pomáhajú dosiahnuť náš spoločný cieľ.

Pretože my všetci na slovenských cestách JAZDÍME SPOLU!

Občianska cykloiniciatíva Banská Bystrica

zdieľať článok