Do ulíc vyrazili tisíce cyklistov, začala sa tradičná kampaň

start

Viac než 5300 cyklistov vo vyše 1600 tímoch z 84 samospráv sa 1. septembra vydalo do ulíc slovenských miest, kde budú v rámci kampane Do práce na bicykli upozorňovať na potrebu zlepšenia podmienok pre nemotorovú dopravu a súťažiť za svoje mestá. Číslo účastníkov však nie je konečné, registrácia tímov sa totiž ukončí až 7. septembra.

Do priebehu najväčšej cyklistickej akcie na Slovensku tento rok významne zasiahla pandémia koronavírusu, ktorá ju v úvode marca prerušila práve v čase prebiehajúcej registrácie. Napriek zložitým podmienkam sa však organizátorom podarilo určiť nový termín jej konania, ktorý prvýkrát v histórii kampane pripadol na september. „Paradoxom je, že práve opatrenia súvisiace s COVID-19 prispeli k značnému nárastu bicyklujúcich ľudí, a to nielen naprieč Európou, ale aj na Slovensku. Žiaľ, ukázalo sa, že v mestách chýba kvalitná infraštruktúra pre bezpečný pohyb na bicykli. Preto je potrebné viac ako kedykoľvek predtým poukázať na potrebu budovania infraštruktúry pre aktívne druhy dopravy – či už je to pešia chôdza, alebo práve bicykel,“ hovorí koordinátorka kampane Do práce na bicykli Andrea Štulajterová. „Hoci nám tento rok v pelotóne chýba veľa tradičných súťažiacich, ktorí aktuálne pracujú z domu, alebo študenti vysokých škôl, ktorí začínajú až v októbri, sme veľmi radi, že téma rozvoja cyklodopravy aj tento rok spojila tisícky ľudí,“ dopĺňa Štulajterová.

Tohtoročná „koronová“ kampaň bude v znamení pokračujúceho získavania dôležitých dát o presunoch obyvateľov za prácou. Po minuloročnom pilotnom projekte spracovania získaných informácií o dopravných návykoch obyvateľov do prehľadnej brožúry sa budú organizátori kampane snažiť rozšíriť dopravné analýzy aj do ďalších miest. „Štát má veľké množstvo dát o dopravných zvyklostiach motoristov. Dopravné zvyklosti cyklistov alebo chodcov sú však pre všetkých veľkou neznámou. Práve vďaka tomu, že účastníci kampane Do práce na bicykli si budú poctivo evidovať trasy svojich presunov po meste, získajú štát aj samosprávy jedinečný pohľad na dopravnú mapu mesta. Tá už totiž nebude len o autách, prípadne MHD,“ uvádza hlavná koordinátorka kampane.

Viac než 5-tisícový pelotón je však stále otvorený. Až do pondelka 7. septembra majú obyvatelia stále možnosť vytvoriť s kolegami tím a zdarma sa do kampane zaregistrovať. Súťažný tím pozostáva z 2 až 4 kolegov, ktorí registráciou na stránke www.dopracenabicykli.eu získajú prístupové údaje do systému kampane. Vďaka svojej účasti si tak budú môcť zasúťažiť so svojimi kolegami a zabojovať o zaujímavé ceny. Účastníci kampane však majú aj jedinečnú príležitosť zlepšiť si svoju kondíciu, prispieť k čistejšiemu a krajšiemu mestu, ale najmä podporiť hlavný cieľ celej kampane, ktorým je motivácia kompetentných k vytváraniu kvalitných a bezpečných podmienok pre tých, ktorí využívajú na cestu do práce bicykel.

Organizačný tím kampane Do práce na bicykli

zdieľať článok