Do práce na bicykli chce jazdiť už takmer 30 samospráv!

10712908_10152277212532587_6539819536551619603_n

Mestá a obce na Slovensku majú ešte dva týždne na to, aby sa prihlásili do celonárodnej súťaže Do práce na bicykli. Od jej spustenia sa ich zaregistrovalo už 28 a každý deň pribúdajú ďalšie. Medzi mestami nechýbajú ani krajské centrá s výnimkou Trnavy, ktorá by však mala do zoznamu pribudnúť v najbližších dňoch. Pridá sa tak k samosprávam, ktoré svojou účasťou podporia rozvoj cyklodopravy a svojim obyvateľom ponúknu atraktívnu súťaž, kde nie je hlavným cieľom zvíťaziť, ale urobiť niečo pre svoje zdravie a mesto.

„Cieľom súťaže je motivovať ľudí, aby čo najviac využívali bicykel ako každodennú formu dopravy do zamestnania. Pre primátorky a primátorov je vytvorená príležitosť aj takýmto spôsobom prispieť k zlepšovaniu zdravia obyvateľov, k zníženiu podielu individuálnej automobilovej dopravy v meste, a následne aj k zvýšeniu kvality života v ňom,“ povedal národný cyklokoordinátor z Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Peter Klučka. Ako dodáva, malé mestá sa vôbec nemusia báť, že v konkurencii veľkých miest nebudú mať šancu. Najazdené kilometre sa totiž prepočítajú na počet obyvateľov.

V porovnaní s prvým ročníkom dôjde k výraznej zmene v evidencii jázd účastníkov a tímov. Kým pred rokom si tieto informácie zhromažďovali lokálni koordinátori, tentokrát bude celá súťaž zastrešená stránkou dopracenabicykli.eu, kde sa budú môcť registrovať tímy z celého Slovenska a svoje údaje zadávať online. „Presun evidencie súťaže na vlastnú webovú stránku je obrovským krokom vpred. Nielenže uľahčí prácu pri registrácii a evidencii najazdených kilometrov, ale súťažiaci si budú môcť porovnávať svoje výsledky s inými tímami v meste alebo v rámci Slovenska. Uvidia tiež, koľko CO2 svojimi cestami do práce a z práce ušetrili v porovnaní s cestou autom,“ uviedla jedna z organizátorov súťaže Andrea Štulajterová z Občianskej cykloiniciatívy Banská Bystrica.

Pred rokom sa do súťaže zapojilo takmer 500 tímov z 30 miest a viac ako 1500 ľudí, ktorí za mesiac najazdili takmer 200-tisíc kilometrov. Vďaka nim v minulom roku klesol obsah CO2 v ovzduší slovenských miest o 49-tisíc kilogramov. Tohtoročný záujem samospráv je už dnes vysoký a je takmer isté, že ich minuloročný počet bude prekonaný.  Okrem 28 už zaregistrovaných miest je totiž ďalších 5, ktoré svoju online registráciu v najbližších dňoch pripravujú.

Organizátori zároveň vyzývajú ľudí a organizácie, aby aj oni upozornili a žiadali predstaviteľov svojho mesta, že majú záujem sa zapojiť, prípadne aby samospráve navrhli spoluprácu pri koordinácii súťaže. Zamestnanecké tímy sa totiž môžu registrovať len v prípade, ak bude zaregistrovaná aj samospráva, v ktorej zamestnávateľ pôsobí. „Je dôležité, aby potencionálni súťažiaci z miest, ktoré ešte zaregistrované nie sú, kontaktovali vedenie svojich samospráv a požiadali ich o prihlásenie samosprávy na stránke dopracenabicykli.eu. Registrácia miest a obcí prebieha do 16. apríla 2015, preto netreba váhať a kontaktovať vedenie svojho mesta čo najskôr,“ upozorňuje záujemcov o súťaž Andrea Štulajterová.

 

Zoznam doteraz registrovaných miest:

Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Bardejov, Bratislava, Brezno, Dolný Kubín, Galanta, Hriňová, Košice, Krupina, Levice, Lučenec, Nemšová, Nitra, Piešťany, Poprad, Prešov, Púchov, Rajecké Teplice, Revúca, Senec, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Svit, Štúrovo, Trenčín, Zvolen, Žilina

zdieľať článok