Cyklohrdinovia zo Scheidt & Bachmann: Inšpirujte sa ich radami!

1235

Spoločnosť Scheidt & Bachmann je opäť partnerom kampane „Do práce na bicykli“ a v aktuálnom ročníku súťaží 89 jej zamestnancov. Aj medzi nimi sme našli cyklohrdinov, ktorí za mesiac nabicyklujú omnoho viac ako iní kolegovia – stovky a stovky kilometrov. Zisťovali sme, aké radosti a starosti zažívajú v cyklistickom sedle, ale dozviete sa aj to, o čom snívajú.

Cyklistický trojlístok hrdinov zo Scheidt & Bachmann tvorí Milan Kamenský, Tomáš Benč a Branislav Lulek. Milan v roku 2018 počas kampane nabicykloval 1 405 km a obsadil 13. miesto v celoslovenskej tabuľke cyklistov podľa počtu najazdených km. Tomáš dominoval medzi cyklistami Scheidt & Bachmann minulý rok. Na bicykli prešiel 796 km napriek daždivému a chladnému počasiu. Braňo zatiaľ nevyhral, ale pravidelne počas kampane najazdí viac ako 500 km a okrem toho je firemným cyklokoordinátorom – pomáha všetkým cyklistom spoločnosti s registráciou, nahrávaním jázd a inými technickými záležitosťami, pravidelne ich burcuje k čo najlepším výkonom a vždy ochotne poradí, ak majú nejaký problém.

Milan Kamenský na ceste do práce

Prezradený recept na úspech

Ako je podľa cyklohrdinov možné počas jedného mesiaca nabicyklovať stovky kilometrov? Každý z nich má svoje finty. Braňo nedá dopustiť na poriadnu rozcvičku: „Mojím receptom je pred začiatkom súťaže odjazdiť dlhšiu cyklotúru. Večer sa pozriem na mapu, koľko som odjazdil, ako ma bolia nohy, a zistím, že cesta do práce je oveľa menej namáhavá.“

Tomáš jazdí do práce na bicykli celý rok: „Je to môj lifestyle.“ A dodáva: „Stovky kilometrov za mesiac dokáže odjazdiť každý. Aj ten, čo má do práce len 5 km, môže spraviť mesačne 200 km, keď nebude hľadať dôvody, ale spôsoby ako sa to dá!“

Milan poukazuje na tímového ducha, ktorý je charakteristický v spoločnosti Scheidt & Bachmann aj v cyklistike: „Vpred ma posúvali aj pozitívne odozvy kolegov. Za jeden mesiac som v počte kilometrov prekonal väčších cyklonadšencov ako som ja. Je to dobrá motivácia, keď to chce človek zabaliť,“ a dopĺňa ešte jednu dôležitú vec, ak chcete byť medzi najlepšími: „Mali by ste bývať dostatočne ďaleko, byť tvrdohlavý, trochu strelený a mať chuť bicyklovať. Ak sa k tomu pridá aj nejaká výzva, tak to človeka začne baviť ešte viac. A najkrajšie je, keď prekonáte aj vlastné očakávania.“

Braňo si ako rozcvičku na kampaň „Do práce na bicykli“ urobil výlet na Vodné dielo Žilina

 

S čím bojujú cyklohrdinovia?

Aj cyklohrdinovia zo Scheidt & Bachmann sú len ľudia a občas musia s bicyklom a na bicykli riešiť rôzne problémy. Milan bojuje so svojou šírkou: „Jazdím na horskom biku a tak som trošku širší, preto sa vyhýbam hlavným dopravným ťahom. Do práce mi to lesnými cestami trvá asi 100 minút, z práce necelé 2 hodiny. Keby som šiel po ceste, zmestil by som sa pod 60 minút, ale to by museli byť urobené cyklochodníky, lebo v súčasnej premávke je to hazard so životom.“ Braňo s ním súhlasí: „Aj na mojej trase Kysucké Nové Mesto – Žilina mi chýba cyklotrasa. Cez Vranie je to zbytočne veľké prevýšenie, cez Brodno ma naháňajú poľnohospodárske zvieratá alebo salašnícke psy a okolo hlavnej cesty je objazd diaľničného privádzača, ktorý je nebezpečný, pretože krajnica miestami neexistuje a autá odmietajú spomaliť či dodržať predpísaný odstup 1,5 metra.“ Tomáš zas rieši praktické problémy: „Skúste opraviť defekt, keď je tma!“

Aj takéto scenérie zažíva Milan pri ceste do práce, keď ide na bicykli

 

Cyklistické srandičky

Na bicykli sa však dajú zažiť aj vtipné chvíľky. Svoje o tom vie Milan, ktorý cestou do práce takmer zrazil koňa: „Idem si horou a bol tam taký dobrý zjazd cez dolinu, tak som si ho chcel užiť. Samozrejme, nešiel som najpomalšie a zrazu pár metrov predo mnou – kôň. Snažil som sa vymyslieť ako nenabúrať a nespadnúť. Nakoniec sme to prežili obaja bez ujmy na zdraví.“ Braňo má vtipný zážitok z celkom iného súdka – pivného: „Niekedy chodím z práce cez Brodno. Raz sa mi stalo, že sa riadne rozpršalo. Tak som sa skryl do miestneho podniku nazývaného aj ´Stredná krčma´, vypil dva radlery, pozrel Komisára Rexa a Dr. House-a. Keď prestalo pršať, vybral som sa domov, no pred koncom Brodna znovu začalo liať, tak som spoznal aj ´Dolnú krčmu´. Odvtedy nosím cyklistickú pláštenku so sebou každý deň, lebo vtedy mi cesta domov trvala asi 4 hodiny.“

Selfie Braňa Luleka s jeho dvojkolesovým tátošom

 

Keď cyklohrdinovia snívajú

Sen všetkých troch cyklohrdinov zo Scheidt & Bachmann je rovnaký – nový namakaný bicykel. Líšia sa však ich požiadavky na model a jeho využitie. „Môj ´dream bike´ by bol len na predvádzanie sa (pozerajte všetci, na čo mám) a súťaženie, keďže sa pravidelne zúčastňujem pretekov, na ktorých majú takmer všetci súperi parádne bicykle ako Sagan. Ale na dennodenné dochádzanie do práce by som si ho neničil,“ hovorí Tomáš. O odpruženom biku sníva Braňo: „Chcem na ňom prejsť celé Kysucké Beskydy.“ Podobný model by privítal aj Milan, ale jeho cieľ je poriadne vysoko: „Vyšliapať chcem až na Kráľovu hoľu.“

Tomáš Benč, prvý v modrom tričku sprava, počas obľúbených cyklistických pretekov

 

Odkaz cyklohrdinov

Všetci, ktorí stále váhate, či chodiť do práce na bicykli, to skúste podľa Braňa: „Urobte si cestu do práce ´nasucho´, teda počas voľna, a potom zhodnoťte, či je to naozaj také ťažké. Mne veľa ľudí hovorí, že 12 km je strašne ďaleko. Ja to tak neberiem. Niekedy som doma rýchlejšie ako by som šiel MHD.“ Milan upozorňuje na jednu dôležitú vec: „Nájdite si vyhovujúcu trasu, na ktorej sa cítite bezpečne a komfortne. A potom si len užívajte jazdu.“ A to najdôležitejšie: „Netreba o bicyklovaní len hovoriť, ale naozaj to skúsiť!“ A Tomáš dopĺňa: „Nič za to nedáte!“

A ešte rada na záver…

Ako sa podľa chalanov namotivovať na bicyklovanie, keď ráno prší? Braňo má motivácií viac: “Ako cyklokoordinátor spoločnosti chcem byť vzorom ostatným cyklistom vo firme, preto nasadnem na bicykel aj za hnusného počasia. Zároveň je motiváciou aj tímový duch, keď celá firma bojujeme ako jeden tím a chceme v Žiline zvíťaziť. Práve škaredé dni boli tými dňami, kedy sme vedeli ´predbehnúť´ lídra, preto sme sa to snažili využiť. Minulý rok sa nám to konečne podarilo, a za to som extra rád – takže to malo zmysel.“ Milan vyzdvihuje dôležitosť správneho oblečenia a prirovnáva cyklistiku k turistike: „Vonku nikdy nie je zlé počasie, len zle oblečený cyklista!“ Tomáš problém so škaredým počasím vyriešil prakticky – kúpil si výbavu do dažďa, na ktorú nedá dopustiť.

Typy cyklistov

564654646

Okrem cyklohrdinov nájdete v spoločnosti Scheidt & Bachmann aj iné typy cyklistov. Prečítajte si ich vtipné charakteristiky a napíšte do komentárov, či ste sa medzi nimi našli aj vy. :)

Offroadový makač
Športovec telom aj dušou, ktorý, pokiaľ je to možné, nejazdí po cestách, ale každý deň si hľadá lesné a poľné cesty. Jazdí rýchlo a nebezpečne.

Dvojkolesový vytrvalec
Do práce jazdí ako Sagan. V plnom nasadení obieha autá, chodcov i kolegov. Cieľovú pásku pretína odpípnutím sa na dochádzkovom termináli. Každý deň skracuje časy a počet najazdených km ho motivuje k ešte lepším výsledkom.

Manažeris pedálový
Cyklista na mestskom bicykli v košeli, ktorý sa pohodovým tempom presúva z miesta A do miesta B, aby sa nespotil. V čo najväčšej miere využíva vybudované cyklotrasy.

Chodníkovec bicyklový
Stretnete ho s bicyklom jazdiť najmä po chodníkoch. Presunul sa tam preto, lebo ho k tomu donútili arogantní vodiči. Voči chodcom je ohľaduplný a snaží sa jazdiť bezpečnou rýchlosťou.

Krasotinka cyklistická
Zástupkyňa ženského pokolenia, ktorá jazdou na štýlovom bicykli spája príjemné s užitočným. Robí niečo pre svoju štíhlu líniu a vďaka košíku na bicykli sa nemusí trápiť s nosením nákupov v rukách.

Šetrivec ekologický
Človek, ktorý to do práce nemá ďaleko, ale pre urýchlenie presunu využíva dvojkolesového tátoša – za každého počasia. Šetrí čas aj životné prostredie.

 

Katarína Labudová

zdieľať článok