Cesta vlakom pomáha zachrániť svet

1

Nemusíme byť odborníci, aby sme si uvedomili, že naša planéta potrebuje pomoc viac než kedykoľvek predtým. Znečisťovanie ovzdušia, globálne otepľovanie aj rýchle čerpanie prírodných zdrojov majú za následok, že každý rok žijeme na ekologický dlh a hodiny konca sveta sa nebezpečne približujú k polnoci. Všetci preto musíme spojiť sily a pomôcť, či už na lokálnej alebo globálnej úrovni, napríklad aj prostredníctvom kampaní ako „Do práce na bicykli.“ Máme predsa len jeden domov – jednu planétu.

Prečo je vlak lepší ako auto?

Je všeobecne známe, že práve vlaková preprava je jednou z najčistejších možností transportu na svete. Každý cestujúci, ktorý uprednostní vlak pred autom markantne znižuje svoj podiel uhlíka v ovzduší, čo pomáha životnému prostrediu, ale aj nášmu zdraviu. Na celom svete totiž tvoria autá asi 71 % emisií CO2 z dopravy.

dbdb

Mnoho ľudí na cestu do práce využíva kombináciu vlak-bicykel, a preto sme, v snahe pomôcť životnému prostrediu, zaviedli niekoľko opatrení, ktoré takýmto cestujúcim pomáhajú. Jednou z noviniek je napríklad aj miestenka pre bicykel, takže teraz sa už nikto nemusí báť, že by nenašiel voľné miesto. Sme veľmi hrdí, že sa nám v minulom roku podarilo prepraviť 178 080 bicyklov, a tým aj znížiť emisie.

Cesta vlakom je taktiež oveľa efektívnejší spôsob, ako naraz prepraviť veľké množstvo ľudí. Priemerne sa za jeden deň našimi vlakmi odvezieme viac než 200-tisíc cestujúcich, a presne o toľko ľudí menej je tým pádom na cestách. Cestujúci tak nemusia zostať zaseknutí v zápche. Môžu si pohodlne vystrieť nohy, prečítať knihu alebo využiť čas produktívne. A rozhodne si nemusia lámať hlavu nad tým, kde zaparkujú.

Prírode sa však snažíme pomáhať aj ekologickou modernizáciou vozového parku ZSSK. V súčasnosti na Slovensku jazdia aj dieselmotorové jednotky, ktoré vďaka pridávaniu kvapalného aditíva AdBlue, vstrekovaného do výfukových plynov vypúšťajú do vzduchu len neškodnú paru a dusík. Čoskoro sa chystáme predstaviť aj 25 elektrických jednotiek, ktoré budú premávať v žilinskom a trenčianskom kraji.

ZSSK_SK-kopia

Znova sme sa prekonali

Spoločnosť ZSSK sa od roku 2017 aktívne zapája do kampane „Do práce na bicykli.“ Už vtedy sme figurovali medzi najlepšími, ale ozajstné víťazstvo prišlo o rok neskôr – spomedzi firiem, ktoré sa do kampane zapojili, sme ako jediní presiahli hranicu 300 účastníkov. Tento rok sme prekonali samých seba, keď sa do výzvy zapojilo presne 336 našich zamestnancov. Tí však nesúťažia len v celoslovenskej výzve, ale aj v internej. V ZSSK súťažíme v počte prejdených kilometrov aj medzi jednotlivými sekciami a hlavnou výhrou je už niekoľko rokov po sebe 600 litrov pitného režimu. Spomedzi prihlásených zamestnancov budú tiež ocenení tí s najvyšším počtom prejdených kilometrov a taktiež žrebujeme troch náhodných šťastlivcov. Každý zamestnanec, ktorý sa do kampane prihlásil, tiež obdrží kvalitnú cyklistickú fľašu s naším logom ako darček.

Tešíme sa, že na Slovensku funguje taká skvelá iniciatíva akou je „Do práce na bicykli“ a sme hrdí, že môžeme byť jeho aktívnou súčasťou. Či už ako účastníci, alebo partneri.

zssk, dpnb

zdieľať článok