Andrej Glatz je generálny riaditeľ jedného z najväčších predajcov automobilov na Slovensku. Predtým, než sa začal pohybovať v automobilovom priemysle, stal sa ako reprezentant ČSSR a SR v parkúrovom skákaní päťnásobným majstrom sveta. Získal aj titul Zaslúžilý majster športu a dnes stále pôsobí ako predseda Slovenskej jazdeckej federácie. Rozprávali sme sa s ním o jeho vzťahu k cyklistom a o tom, prečo má zmysel robiť kampane ako je Do práce na bicykli.
1. Aký najvýznamnejší zážitok sa Vám spája s bicyklovaním?
Ako dieťa na základnej a ešte aj strednej škole som jazdil naozaj často a veľa, napríklad som sa zúčastňoval tzv. šesťdenných pionierskych pretekov. Z takých extrémnejších zážitkov si spomínam na kopec Bankov v Košiciach, odkiaľ pochádzam. S kamarátmi sme si navzájom chceli dokazovať, kto je najväčší chlap a tak sme sa púšťali bez brzdenia zo samého vrchu. Kopec to je naozaj strmý a tak niektorí nevydržali a brzdili. Tak sme si tie brzdy odmontovali. Niektorí sme potom skončili aj v potoku, ale všetkých nás to bavilo.
2. Jazdili ste teda už ako dieťa. Ako sa to potom vyvinulo?
Keď som bol malý a v Košiciach zastal prvý mercedes, nasadli sme na bicykle a utekali sa naň pozrieť. Ako dieťa som jazdil na bicykli aj za mojím veľkým koníčkom – koňmi. Teraz už jazdím ku koňom s koňmi pod kapotou.
3. Ako jazdíte do práce? My sme za Vami prišli na bicykloch, ale na Zlaté Piesky je to naozaj dlhá trasa. Stretávate po ceste cyklistov?
Do práce jazdím autom. Po ceste ale samozrejme stretávam aj cyklistov a myslím si, že na nej majú svoje miesto. Pokiaľ možno, vždy sa snažím dodržať bezpečný odstup pri obiehaní, minimálne 1,5 m by malo byť samozrejmosťou.
4. Vo Vašom voľnom čase sa venujete najmä koňom. Jazdíte ale občas aj na dvoch kolesách?
Nejazdím veľmi na bicykli, nakoľko mám problémy s kolenom. Preto nemôžem už ani veľmi jazdiť na koníkoch. Keď ale organizujeme preteky, mám jeden elektrobicykel, teda skôr elektrokolobežku, na ktorej jazdím po areáli a vďaka tomu si neuchodím nohy a stíham byť všade, kde potrebujem.
5. Viacerí automobiloví výrobcovia začínajú s výrobou elektrobicyklov. V rámci EÚ a najmä jej západných a severských krajín s dlhšou cyklistickou tradíciou tento trh zažíva boom. Ako vidíte tento nový segment trhu na Slovensku?
Elektrobicykle vidím ako pomoc na prekonávanie dlhších vzdialeností v mestách alebo ako veľkú službu pre starších ľudí, aby sa nemuseli toľko namáhať a stále mohli zostať nezávislí a mobilní. No u nás sa zatiaľ ešte nepredáva toľko elektrobicyklov ako áut.
6. V čom vidíte vy osobne význam kampane Do práce na bicykli?
Najmä v prínose pre životné prostredie. Už aj automobilový priemysel začína chápať význam ochrany životného prostredia a snaží sa postupne znižovať emisie a byť ekologickejší, najmä výskumom a inováciami v oblasti alternatívnych palív, napr. vodík je momentálne veľká téma. Životné prostredie máme len jedno a keď si ho zničíme, tak tu skrátka nebudeme. A takéto kampane majú veľký význam.
7. Budete Vy alebo Vaši zamestnanci jazdiť v máji do práce na bicykli?
Ja nie ale niektorí zamestnanci určite áno.
autor:
Kristína Marošová
Inštitút stratégie
Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR