11-tisíc bojovníkov za mestá príjemné pre život

triko

Májový cyklistický maratón je úspešne za nami. 11 061 súťažiacich v 3 332 tímoch počas neho najazdilo takmer 1,4 milióna kilometrov na bicykloch a celému Slovensku opäť ukázalo, že my, cyklisti, nie sme žiadnou neviditeľnou menšinou, ktorá môže byť prehliadaná. V máji nás totiž bolo vidieť viac ako kedykoľvek inokedy v roku a snáď sme inšpirovali a motivovali nejedného zamestnávateľa či samosprávu k tomu, aby vytvárali bezpečné a kvalitné podmienky aj pre nás – cyklistov.

Je už tradíciou, že sa každý rok snažíme priniesť nejakú zaujímavú inováciu, ktorá kampaň posunie opäť o niečo ďalej. Nakoľko kampaň organizujeme „zdola“ a prevažne dobrovoľnícky, nie vždy sa podarí veci stihnúť tak, aby všetko klaplo podľa našich predstáv. Personálna, časová alebo finančná náročnosť je skrátka niekedy brzdou mnohých inovácií, ktoré niektorí berú ako samozrejmosť, ale pre nás ich realizácia nie je jednoduchá. Čo je však podstatné, vynovenia kampane a novinky v systéme vždy výrazne prevyšujú tie veci, ktoré sa nestihnú. :) Čo sa teda tento rok podarilo a čo nie?

Najdôležitejšie veci, ktoré sa podarili:

 • Bezplatná účasť – aj tento rok sa nám podarilo udržať účasť v kampani bezplatnú. Ďakujeme za to najmä partnerom, ktorí nás podporili finančne (Ministerstvo dopravy a výstavby SR, ESET spol. s r.o.), ale hlavne samotným súťažiacim, ktorí nám prispeli dobrovoľným štartovným cez platformu darujme.sk či kúpou tričiek. Skrátka aj vďaka darom a minulý rok zakúpeným tričkám sme si mohli dovoliť nevyberať žiadne štartovné a byť otvorení PRE KAŽDÉHO.
 • Možnosť vyklikávania trás bod po bode v mapke – kľúčová vec tohtoročnej kampane. Na prvý pohľad banalita, v reáli však finančný aj technický oriešok, ktorý sa pripravoval najdlhšie zo všetkých noviniek.
 • Jazykové mutácie – po minuloročnom neúspechu sa podarili konečne spustiť jazykové mutácie stránky v anglickom a maďarskom jazyku. Do poslednej bodky preložené dobrovoľníkmi a dobrými dušami, ktoré s nami operatívne vylaďovali stránku až do súčasnej jazykovej podoby.
 • Hodnotné ceny pre samosprávy – prvýkrát v histórii sa nám vďaka partnerstvu so Slovenskou sporiteľňou podarilo zrealizovať súťaž pre samosprávy o 3 verejné cyklopumpy a 21 cyklostojanov. V piatich mestách na Slovensku tak v týchto dňoch pribudne drobná infraštruktúra pre cyklistov a po tomto ročníku Do práce na bicykli ostane trvalá stopa. :)
 • Vyše 50 vyladení stránky oproti minulému roku – v minuloročnej úplne novej a posilnenej stránke, ktorá potenciálne dokáže spracovať až 30-tisíc účastníkov, prax a plná záťaž odhalila viacero nedostatkov, ktoré bolo treba vyriešiť. Napokon ich bolo vyše 50 – viac aj menej viditeľných, náročných aj menej náročných, lacných aj finančne náročnejších. Mnohé sa týkali kont firemných a lokálnych koordinátorov, ktoré síce bežný používateľ nezaregistroval, ale v konečnom dôsledku tieto novinky veľmi uľahčili prácu tým, ktorí sa starajú o súťažiacich na úrovni firiem či samospráv.
 • Aplikovanie vzorca na výber najaktívnejšej samosprávy – po minulé roky výber víťaznej samosprávy vôbec nezohľadňoval skutočnú aktivitu konkrétnych miest a bol závislý len na čiastkových, nie práve najobjektívnejších výsledkoch. Tento rok sme však do hodnotenia samospráv zakomponovali hneď 4 veličiny, vďaka čomu sa naozaj aktívne mestá mohli tešiť z umiestnení, ktoré im právom patria. :)
 • Zviditeľnenie kampane a atraktívne formy proma – tento rok sme mali prvýkrát dostatok času venovať sa marketingu, čoho výsledkom bolo mediálne partnerstvo s Rádiom Expres a vysielanie spotu, ktorý motivoval šoférov zaseknutých v zápchach k vyskúšaniu bicykla. Aj vďaka stabilnej finančnej pôde pod nohami sme mohli nechať vytvoriť animované video „Evolúciu nezastavíš“, ktoré sa úspešne šírilo webom a len na Facebooku malo viac než 35-tisíc pozretí. S plagátmi kampane ste sa okrem toho mohli stretnúť aj vo vybraných vlakoch a na železničných staniciach.
 • Rozbehnutie e-shopu, prostredníctvom ktorého sa objednávali tričká – okrem jednoduchšej objednávky pribudla aj možnosť platby kartou, a zrušilo sa aj obmedzenie maximálnej objednávky 4 tričiek na tím.

Čo sa tento rok nepodarilo?

 • Vec, ktorá nás do týchto chvíľ stále mrzí – aplikácia. Hoci ani tento rok nebola prioritou v našom pláne (hlavným cieľom bolo pripraviť vyššie spomínanú mapovú „vyklikávačku“), napokon sme sa jej takmer dočkali. Aplikácia existovala, ale nebola vyladená tak, aby sa dala použiť v súťaži. Cieľom je na nej počas roka popracovať tak, aby už budúci ročník fungovala podľa predstáv a pomohla s evidenciou trás.
 • Napriek množstvu dopredu natlačených tričiek sme nedokázali rýchlejšie spracovať objednávky, ktoré prišli koncom apríla až do 6. mája, za čo sa tým, ktorých sa predĺžený termín dodania nejako dotkol, ospravedlňujeme. Množstvo objednávok totiž prišlo práve v tomto termíne a nával, ktorý nasledoval, sme nemali problém zvládnuť ani tak my, ako skôr dodávateľská tlačiareň – tá nestíhala tempo objednávok počas posledných dní registrácie do kampane. Malá prosba pre všetkých – ak budete chcieť o rok vyraziť v tričkách do ulíc už 1. mája, objednajte si ich čo najskôr. Samozrejme, aj po skúsenostiach z tohto roka necháme dopredu vyrobiť ešte viac trík, ktoré sa Vám budú páčiť. :)

Aké sú plány?

 • Dopracovanie aplikácie tak, aby bola budúci rok funkčná
 • Pokúsime sa spolu s IT-tímom rozšíriť možnosť evidencie trás o import GPX súborov
 • Mierna úprava pravidiel pre súťažiacich, ktorí chcú jazdiť viac, ako je ich „bežná“ cesta do práce
 • Opätovný návrat k tričkám krikľavej farby s čiernym motívom, ktoré dobre poslúžia v premávke.

Zmena či úprava plánov vyhradená. :)

Chceli by sme sa na záver všetkým súťažiacim, ktorí tento rok súťažili v najväčšom pelotóne na Slovensku, poďakovať za to, že svojou účasťou podporili rozvoj cyklodopravy na Slovensku, zviditeľnili cyklistov v mestách, motivovali kolegov prehodnotiť ich pohľad na spôsob dopravy do práce, a najmä prispeli k tomu, že slovenské mestá boli počas mája aspoň trošku príjemnejšie pre život a bez tisícov áut, ktoré sme mohli všetci na prepravu do práce použiť – ALE NEPOUŽILI! ;)

Ďakujeme za to, že spolu s vami môžeme tvoriť komunitu, ktorej cieľom je vyššia kvalita života obyvateľov miest na Slovensku!

Ak by ste mali akékoľvek návrhy, ktoré by mohli kampaň obohatiť o nové prvky, alebo by ste chceli/vedeli s niečím pomôcť, napíšte nám e-mail na info@dopracenabicykli.eu a radi vás v organizačnom tíme privítame. Práve vaše návrhy, podnety či pripomienky sú pre nás najväčšou inšpiráciou pri vylepšovaní budúceho ročníka kampane.

Koordinačný tím kampane Do práce na bicykli
Andrea Štulajterová, Soňa Feiková, Viktor Miko, Zdeno Palúch, Ján Miko, Eva Kovačechová, Nicole Štulajterová a Michal Majer, s teamom okto.digital za chrbtom, bez ktorého by si súťažiaci evidovali jazdy stále rovnako ako v prvom ročníku kampane – posielaním excelovských tabuliek :D

zdieľať článok