Európsky týždeň mobility v Martine vyšiel na výbornú !

Európsky týždeň mobility v Martine vyšiel na výbornú !

Podujatia, ktoré organizátori zrealizovali v rámci Európskeho týždňa mobility naplnili svoje očakávania. Podarilo sa zasiať semienko záujmu u malých i veľkých návštevníkov a šíriť osvetu o tom, že cestovať po Martine sa dá i inak ako v pohodlí auta. I tí, ktorých možno zaskočila uzávierka ulice pred Neografiou či parkoviska za budovou Mestského úradu  sa museli pristaviť a pýtať sa, čo sa to v Martine deje a to  počas celého týždňa od utorka 16. do nedele 22.septembra.

A udialo sa toho neúrekom! Mesto Martin spolu s Mestskou políciou, Turčianskou bicyklovou skupinou JUS, MHC Martin, hokejbalovým klubom Kométa Vrútky, Mestským hasičským zborom Priekopa, SOŠ dopravnou v Priekope  a ďalšími dobrovoľníkmi predviedli skvelú tímovú prácu s cieľom podporiť výbornú myšlienku, že šetriť životné prostredie sa naozaj oplatí.

Určite ste postrehli v priebehu týždňa na priechodoch pre chodcov na Mudroňovej ulici  spolu s uniformovanými policajtmi i detských pomocníkov. Potešili reakcie samotných vodičov, ktorí s úsmevom na tvári ocenili odvahu žiakov. Deti sa potešili aj vzdelávacím a bezpečnostným aktivitám na dopravnom ihrisku. V utorok bola spustená kampaň „Ohľaduplní k sebe“. Nielen na chodníkoch, cyklochodníkoch ale aj na ceste.

V piatok pútala na Divadelnom námestí pozornosť okoloidúcich akcia „Retro pre všetkých“. Mohli ste vidieť retro-módnu prehliadku, svetielkujúcich korčuliarov, recycles dielničku – starý bicykel v novom šate, mini-spartakiádne vystúpenie i tanečnú show. Počas víkendu sa v MDH jazdilo zadarmo pre držiteľov vodičského preukazu. V slnečnú nedeľu mohli návštevníci SIMu v Priekope predať, vymeniť či kúpiť staršie bicykle a cyklopríslušenstvo. Slávnostne bola taktiež otvorená  prvá martinská cyklo dráha a to všetko za príjemných  tónov živej kapely.

V pondelok 22.septembra vyvrcholili podujatia týždňa mobility svetovým Dňom bez áut. V tento deň bola uzatvorená Ulica M.R.Štefánika pre automobilovú dopravu. Organizátori ponúkli ulicu pre deti, hry, zábavu, kultúru a šport. Deti i dospelých zaujali ukážky práce Mestskej polície. najmä. V improvizovanej kaviarničke priamo na ulici bola hosťom a deťom ponúkaná kávička, čaj a drobné občerstvenie. Ulica poslúžila aj na kreslenie, bedminton či tanec. Najväčšiu pozornosť malých aj veľkých však pútal hokejbal priamo na ulici pod názvom „Z ulice k svetovým šampiónom“. Odohralo sa niekoľko zaujímavých zápasov najmladších hokejistov MHC, Kométa Vrútky proti osobnostiam Martina a exhibičný zápas Majstrov sveta v hokejbale  proti MHC Martin. V tento deň tiež odštartovala jedinečná kampaň pre základné školy „S hadom po zebre“ s cieľom spropagovať iný spôsob prepravy do školy ako autom.

Aj keď Európsky týždeň mobility je za nami, v Martine zďaleka nekončíme. Aktivity na podporu nemotorovej dopravy a zdravého životného štýlu budú pokračovať. Veď všetci chcú žiť v zdravom a čistom meste a z času na čas ísť do práce, školy, či za zábavou peši, na bicykli alebo hromadnou dopravou. Alebo spraviť len minimum, čo znamená, že sa nad významom takýchto podujatí a aktivít zamyslíme.

Foto: nasenovinky.sk

zdieľať článok