Gálik: Bicykle sú neoddeliteľnou súčasťou poštárskej práce

Bez názvu

Dôležitým partnerom tohto ročníka kampane Do práce na bicykli je aj tradičný poskytovateľ (nielen) doručovacích služieb, Slovenská pošta. Tá kampani dodala v jej štvrtom ročníku potrebné krídla, vďaka ktorým sa mohla posunúť opäť o niečo ďalej nielen po organizačnej stránke, ale aj technickej. Navyše, vďaka jedinečnej ponuke poštárov malo viac než 8 500 účastníkov najväčšej kampane podporujúcej rozvoj cyklodopravy na Slovensku možnosť získať doručenie originálnych tričiek kampane úplne zadarmo. A túto možnosť si nenechalo ujsť viac než 1200 tímov! S generálnym riaditeľom Slovenskej pošty, a.s., Ing. Róbertom Gálikom, MBA, sme sa preto porozprávali o tom, aký vzťah má k bicyklu on sám, ale najmä o tom, ako sa cyklistická doprava odráža v každodennom živote poštárov.

Pán riaditeľ, pamätáte sa ešte na váš prvý bicykel? Aké spomienky sa vám vynárajú v súvislosti s vašimi prvými zábermi do pedálov?
Neviem si už celkom jasne spomenúť na model a typ, ale celkom zreteľne si pamätám na prechod z bicykla s pomocnými kolieskami na „dospelácky“ bicykel. Pri prvom pokuse som asi desaťkrát za sebou spadol, ale nevzdával som sa a nakoniec som nad ním zvíťazil. :)

Ako ste na tom v súčasnosti? Máte doma aspoň jeden bicykel? Ostáva vám vôbec popri vašich povinnostiach ešte čas na to, aby ste občas vysadli aj na dve kolesá?
Na stene v garáži mám zavesené dva bicykle. Žiaľ, dosť dlho som nemal príležitosť niektorý z nich otestovať, a tak verím, že sú po technickej stránke v dobrej kondícii. Vždy, keď sa na ne pozriem, cítim, že by som mal na bicykel vysadnúť a vyraziť do prírody, no, žiaľ, pri mojich pracovných povinnostiach mi na túto formu oddychu nezostáva veľa času.

Ste skôr fanúšikom náročnejšej horskej cyklistiky v ťažšom teréne alebo skôr ľahších oddychových výletov na upravených cyklotrasách?
Nedávno som sa vrátil z Amsterdamu, kde na bicykli jazdí hádam každý. Je fakt, že toto mesto je na takúto formu prepravy dokonale prispôsobené; cyklotrasy sú na každom kroku a funguje tu veľké množstvo požičovní. Mne sa však viac ako v meste páči bicyklovanie v prírode – či už na upravených trasách, alebo na horských bicykloch, povedzme v lese. Veľmi rád si tiež v televízii pozriem profesionálne cyklistické preteky.

Skúsili ste už počas svojej profesionálnej kariéry dochádzať do práce na dvoch kolesách?
V minulosti som to vyskúšal, i keď nie pravidelne. Musím však povedať, že cesta do práce na bicykli mala svoje čaro.

Slovenská pošta je známa tým, že podporuje mnohé akcie, ktoré robia život na Slovensku lepším. Medzi ne určite patrí aj kampaň Do práce na bicykli, vďaka ktorej sa tisíce ľudí počas mája zamyslia, či je pri ich presunoch do práce auto naozaj nevyhnutné. Prečo si myslíte, že je práve v týchto rokoch dôležité podporiť aktivity združení, ktoré menia dopravné návyky ľudí?
Každá fyzická aktivita je pre ľudí prínosom. Keď sa k nej pridajú ďalšie pozitíva, ktoré prináša výmena auta za bicykel ako znižovanie emisií či odľahčenie ciest, myslím, že je potrebné takéto aktivity podporovať. Navyše, jazda na bicykli je v porovnaní s jazdou autom nepomerne lacnejšia. Je však jasné, že každá minca má dve strany – ľudia, ktorí bývajú ďaleko od práce, zrejme nebudú do zamestnania dochádzať na bicykli. V tomto prípade môže byť riešením hromadná doprava.

Slovenská pošta a bicykle. To nie je až taká prekvapujúca kombinácia. Obrázok poštárok a poštárov, ktorí na svojich dvojkolesových tátošoch s brašňami brázdia slovenské mestá a obce je ľuďom všeobecne známy. Máte približnú predstavu o tom, aké percento poštárov doručuje zásielky s výpomocou bicykla? Ide o bicykle patriace Slovenskej pošte alebo zamestnanci používajú vlastné stroje?
Našim zamestnancom sa snažíme vytvárať vhodné podmienky na to, aby svoju prácu mohli robiť čo najlepšie. Bicykle sú preto neodmysliteľnou súčasťou poštárskej práce. Doručovatelia Slovenskej pošty majú aktuálne k dispozícii 1 863 ks bicyklov, z toho 1745 „klasických“ bicyklov a 118 bicyklov s pomocným motorčekom.

Neuvažuje Slovenská pošta aj o tom, že by doručovateľov vybavila elektrickými bicyklami, ktoré by im ešte viac uľahčili rozvoz zásielok?
Doručovatelia musia pri svojej práci nezriedka prekonávať aj náročnejšie terény či väčšie vzdialenosti. V tomto roku by sme preto chceli navýšiť počet bicyklov s pomocným motorčekom o 20 kusov, aby sme doručovateľom pri ich zodpovednej práci vyšli v ústrety.

 

ocibb, mm

zdieľať článok