V máji sa do práce odjazdil vyše milión kilometrov na bicykli

1

Za účasti ministra dopravy a výstavby Slovenskej republiky Árpáda Érseka sa dnes v Bratislave uskutočnilo slávnostné vyhodnotenie 4. ročníka celoslovenskej kampane Do práce na bicykli. Súťaž, ktorej hlavným cieľom je podporiť rozvoj cyklodopravy v slovenských mestách a obciach, prekonala aj v tomto roku všetky doterajšie rekordy a posadila počas mája do sedadla bicykla takmer 10-tisíc ľudí.

Do kampane Do práce na bicykli sa celkovo zapojilo 8531 obyvateľov v 2566 tímoch zo 74 samospráv, ktorí počas mesiaca absolvovali 175 930 jázd na bicykloch a celkovo najazdili vyše 1,1 milióna kilometrov. Spolu so zamestnancami, ktorí dochádzali do práce pešo a MHD tak nevyprodukovali takmer 315 ton CO2 v porovnaní s cestou autom. „Ďakujem všetkým, ktorí sa do tohto projektu zapojili a verím, že aj do budúcnnosti bude jedným z ťahúňov rozvoja cyklodopravy na Slovensku,“ uviedol na slávnostnom vyhodnotení minister dopravy Árpád Érsek. V súvislosti s potrebou rozvoja cyklistickej dopravy na Slovensku doplnil, že dnes už nikto nespochybňuje snahu cyklistickej verejnosti byť plnohodnotnou súčasťou riešenia dopravných problémov v našich mestách.

Súťaž už od jej vzniku organizuje občianske združenie Občianska cykloiniciatíva Banská Bystrica (OCI BB) v spolupráci s Ministerstvom dopravy SR a národným cyklokoordinátorom Petrom Klučkom. Hlavná koordinátorka kampane Andrea Štulajterová z OCI BB uviedla, že jej vplyv cítiť každým rokom na rôznych úrovniach stále viac. „Tento rok sa napríklad kampane zúčastnilo až 1166 zamestnávateľov, z ktorých mnohí vyčlenili pre svojich pracovníkov priestory na odkladanie bicyklov, namontovali cyklostojany, sprístupnili sprchy. Zlepšené podmienky následne motivujú ľudí zvoliť si na cestu do práce práve bicykel.“ Ako doplnila, mimoriadne cenné je aj zistenie stoviek obyvateľov, ktorí bicykel doteraz nepoužívali, že cesta do práce na dvoch kolesách môže byť omnoho jednoduchšia a príjemnejšia, ako keď do zamestnania cestujú autom.

V rámci vyhodnotenia boli ocenené aj samosprávy, ktoré v tomto ročníku obstáli v konkurencii desiatok slovenských miest a obcí najlepšie. V kategórii „Samospráva, v ktorej súťažiaci najazdili spolu najväčší počet kilometrov (priemerne na počet obyvateľov)“ zvíťazil rovnako ako minulý rok Svit (1,846 km/obyvateľa), druhé skončilo mesto Martin (1,689 km/obyv.) a tretie miesto patrí Trenčínu (1,388 km/obyv.). V kategórii „Samospráva, v ktorej sa zapojilo najviac súťažiacich (úmerne k počtu obyvateľov)“ zvíťazila malá obec Záriečie, kde sa kampane zúčastnilo 2,26 % z celkového počtu jej obyvateľov, nasledovaná Čaňou (1,47 %) a Lipanmi (1,41 %). V kategórii zamestnávateľov s najvyšším počtom zapojených účastníkov zvíťazilo Ministerstvo vnútra SR, z ktorého sa do súťaže zapojilo až 192 zamestnancov. Druhá v poradí skončila Jesseniova lekárska fakulta v Martine Univerzity Komenského (177) a tretie miesto z minulého roku obhájila spoločnosť ESET, spol. s r.o. (152).

ocibb

zdieľať článok