SAJFA: Želám si, aby cyklisti a motoristi spolu slušne vychádzali

Sajfa_bike

Jedným z partnerov súťaže Do práce na bicykli 2020 je spoločnosť Continental, ktorá sa v rámci kampane #ShareTheRoad aktívne zapojila do rezonujúcej celospoločenskej diskusie na podporu ohľaduplnosti medzi cyklistami a motoristami. V časoch koronakrízy na jar, a najmä v lete, výraznejšie stúpol počet cyklistov na cestách. Rovnakým tempom však nepribúdajú cyklotrasy.

Dopravná situácia v slovenských mestách nie je jednoduchá a situácia sa odzrkadľuje v pribúdajúcom počte dopravných nehôd, v ktorých figurovali cyklisti. Téma bezpečnosti a ohľaduplnosti na cestách je aktuálna aj vzhľadom na rozmach počtu ďalších alternatívnych spôsobov dopravy, napr. nárast počtu kolobežiek na elektrický pohon.

Do kampane #ShareTheRoad sa opäť zapojil Matej „Sajfa“ Cifra, ktorý ju tento rok podporil spolu s českým kolegom Kazmom nakrútením situácií, v ktorých sa na cestách môže ocitnúť cyklista s motoristom. Novú časť LvL Lama si môžete pozrieť TU. Prinášame vám pár stručných odpovedí Sajfu k aktuálnej téme – ako dosiahnuť vyššiu toleranciu na cestách medzi rôznorodými účastníkmi cestnej premávky?

Ako by mal podľa teba vyzerať vzťah medzi motoristami a cyklistami na ceste?

SAJFA: Je to jednoduché. Obe skupiny by sa mali navzájom rešpektovať a vnímať v premávke jeden druhého. Vodiči by mali dožičiť pri obchádzaní cyklistom dostatočný odstup a cyklisti by zase mali byť ostražití a zbytočne na ceste neriskovať. Dôležitá je aj priateľská komunikácia.

V rámci kampane #ShareTheRoad si nakrútil niekoľko scénok, ktoré boli odvysielané v tvojom populárnom Youtube programe LVL Lama, čo je ich cieľom?

SAJFA: Spolu s Kazmom sme chceli cez každodenné situácie, ktoré sa môžu cyklistom a motoristom udiať v cestnej premávke, vyzdvihnúť význam tolerovania sa navzájom a byť ohľaduplní jeden voči druhému. Sám som niekoľko takýchto situácií zažil a snažím sa ako vodič, ale aj keď som v roli cyklistu, takýmto situáciám predchádzať.

Vlani si sa na pozvanie Continental zúčastnil etapy Tour de France, pamätáš si ešte na to? 😊

SAJFA: Samozrejme. Bol to nevšedný zážitok. Vysoko hodnotím aj možnosť vidieť Petra Sagana priamo počas kolotoča pretekov. Mrzí ma, že tento rok som si to kvôli pandemickým obmedzeniam na Tour nemohol zopakovať. Verím, že budúci rok budú podmienky priaznivejšie. Som rád, že aj partnerstvo Continental s Tour de France sa zameriava na osvetu bezpečnosti na cestách pre každého účastníka premávky.

Continental sa snaží od svojho vzniku v roku 1871 zaisťovať bezpečnosť na cestách bez kompromisov, s komfortom a potešením. Ako jeden z hlavných partnerov Tour de France presadzuje myšlienku #ShareTheRoad – rovnocennosť v cestnej premávke pre každého. Spoločnosť pri príležitosti spolupráce s projektom „Do práce na bicykli“ a v rámci podpory cyklistiky venuje do súťaže cykloset Continental – dres a prilbu, ktoré poputujú trom vyžrebovaným víťazom. „Je jedno, aký dopravný prostriedok používame. Kampaňou #ShareTheRoad chceme spraviť cesty bezpečnejšie pre všetkých. Continental je presvedčený, že jeho výskumné aktivity a technológie prispievajú k tejto vízii nielen na Tour de France, ale aj mimo pretekov. Tento rok sme sa rozhodli podporiť projekt Do práce na bicykli 2020. Chceme tak ukázať, že na každom členovi cestnej premávky záleží a sú si rovnocenní,“ uvádza Magda Nagy, riaditeľka divízie marketing Continental Barum s.r.o.

Na ceste nie si nikdy sám

“Šoféri, chodci aj cyklisti by sa mali správať podľa kréda na ceste nikdy nie si sám. Ide to aj bez zdvihnutého obočia, neslušne vztýčených prstov či nadávok. Poďme preto spolu do cestnej premávky s dostatočným 1,5 metrovým odstupom pri obchádzaní cyklistov a prípadným poďakovaním vodičovi gestom ruky. Dodržiavanie pravidiel cestnej premávky považujem za samozrejmosť a ako vodič aj ako cyklista, tak robím, “ uzatvára Peter Klučka, národný cyklokoordinátor SR, Ministerstvo dopravy a výstavby SR a vyhlasovateľ kampane DPNB.

con, dpnb

zdieľať článok