Martinský bicyklový deň 2014 v retroštýle

DSC_0776

Mesto Martin a Turčianska bicyklová skupina JUS Vás v nedeľu 25. mája 2014 pozývajú na 16. ročník Martinského bicyklového dňa spojeného s retro-jazdou “Po stopách kráľov”.

Martinský bicyklový deň a cyklojazda s „retro nábojom“ sa budú tento rok niesť v duchu poznávania histórie. Na účastníkov čaká 26 km dlhá trasa z Martina cez Košťany, Žabokreky až do Necpál. V Necpaloch sa pelotón občerství a cez Žabokreky, Dražkovce a Tomčany prejde do cieľa na Divadelné námestie.

Retro deň

Oficiálne otvorenie a štart sa uskutoční na Divadelnom námestí o 10 hod.. Aj tohto roku sú pre prvých 100 zaregistrovaných záujemcov pripravené cyklobalíčky s tričkom, tombolovým lístkom a ďalšími darčekmi. „ V rámci bicyklového dňa nám nejde o žiadny pretek. Skôr chceme, aby sa účastníci zabavili a zašportovali si. Vítaní sú všetci, ktorí sa radi bicyklujú, no budeme radi, ak sa k nám pripojí čo najviac cyklistov oblečených v retroštýle,“ vysvetlil cieľ podujatia Dušan Kubička, z Turčianskej bicyklovej skupiny JUS. Z námestia sa cyklisti vydajú na trasu smer Necpaly. Prvou zastávkou plnou historických zaujímavostí z Turca bude o 10.30 hod. oddychová zóna „V kukurici“ na križovatke Belá – Dulice a Necpaly. Po druhý raz sa zhruba o 11:30 hod. zastavia účastníci na polceste v Necpaloch na rozhľadni „Na Brotnici“, kde budú rovnako na historickú nôtu pripravené rodinné súťaže, zážitkové hry ako i zdravé a chutné občerstvenie. Späť do Martina odštartuje pelotón o 13.00 hod. Ukončenie podujatia spojené s tombolou a ocenením „naj“  retro-kostýmov na Divadelnom námestí je naplánované na 14.00 hod.

„ Po stopách kráľov “

Retro – jazda „ Po stopách kráľov “ sa uskutoční v rámci projektu  „Cezhraničná hradná cesta“ spolufinancovaného z Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2007-2013 z prostriedkov Európskeho fondu  regionálneho rozvoja. „ Projekt s historicko-poznávacím aspektom je zameraný na podporu rozvoja cestovného ruchu v Turci cez objavovanie historického bohatstva regiónu. Zaujímavými výstupmi projektu sú okrem marketingovej koncepcie a  interaktívneho DVD filmu s aristokratickou tematikou i vybudovanie ďalšieho cyklomobiláru, a to rozhľadní nad Necpalmi, Bystričkou ako i oddychovej zóny na križovatke medzi Belou a Necpalmi.“ povedala Ivana Bobrovská vedúca odboru regionálneho rozvoja a komunikácie MsÚ v Martine.

Sieť atraktívnych miest pre cyklistov i turistov sa v Turci neustále rozširuje. V predchádzajúcich rokoch sa počas bicyklového dňa otvorila cyklotrasa po tankovej ceste, potom sa sprístupnili dve rozhľadne – Na tŕní a Na Kalníku no a netrvalo dlho, kým sa slávnostne otvorili i turčianske rozhľadne v Necpaloch a Bystričke.

zdieľať článok