Zamestnanci na bicykloch majú v ESETe zelenú

cykloklub-pano-small

Tento rok sa v súťaži Do práce na bicykli objavili tri organizácie, v ktorých počet zúčastnených zamestnancov s náskokom prekonal minuloročné rekordy. Kým v roku 2015 stačilo na víťazstvo v tejto kategórii namotivovať 39 kolegov, tento rok bolo aj 75 zúčastnených spolupracovníkov na získanie zlata málo. Známej slovenskej spoločnosti ESET však toto číslo stačilo na to, aby si z 3. celoslovenského ročníka odniesla symbolické 3. miesto v počte zamestnancov, ktorí do práce dochádzajú počas mája na dvoch kolesách. Toto umiestnenie však nie je žiadnym prekvapením. Spoločnosť má totiž vytvorené na slovenské pomery naozaj výborné zázemie pre dochádzajúcich cyklistov a tento rok svojich pracovníkov motivovala aj možnosťou získania cyklosvetla v prípade registrácie. O kvalitných podmienkach, ktoré slovenský IT líder pre dochádzajúcich do práce na bicykli poskytuje, sme sa porozprávali so zamestnankyňou spoločnosti ESET Luciou Šubíkovou, ktorej sa podarilo počas apríla presvedčiť množstvo kolegov, aby svojou účasťou podporili hlavnú myšlienku celej kampane.

Ako sa Vám podarilo namotivovať desiatky Vašich kolegov k tomu, aby počas mája cestovali Do práce na bicykli?
Nemuseli sme robiť masívnu kampaň. Veľa kolegov už do práce na bicykli jazdilo, hoci nie pravidelne, a tak stačil len jeden email, letáčiky a v niektorých prípadoch trocha osobnej “agitácie”. ESET do veľkej miery podporuje rôznymi formami športovanie zamestnancov, či už financovaním vstupov do fitness centra, spoločnými športovými aktivitami v letných i zimných mesiacoch, ako aj športovou miestnosťou priamo v priestoroch firmy (kde sa dá zacvičiť si na rebrinách, zahrať pingpong či stolný futbal).

Čo najviac presvedčilo kolegov, aby sa do súťaže tento rok pridali?
Motivácia bola rôznorodá, no veľmi často to bola jednoducho chuť zúčastniť sa zaujímavej aktivity spolu s kolegami z práce. Ľudia tiež vnímajú veľmi pozitívne možnosť podporiť dobrú myšlienku – zviditeľniť cyklistiku v meste a tým prispieť k rozvoju infraštruktúry, a v neposlednom rade aj rozhýbať sa a prospieť tak svojmu zdraviu. No a boli aj takí, ktorých do sedla bicykla dostalo tričko a malý darček, ktorým firma podporila bezpečnosť všetkých účastníkov – kvalitné cyklosvetlo.

Sú bicykle bežným dopravným prostriedkom pre Vašich zamestnancov alebo ich ľudia „oprášili“ najmä kvôli kampani DPNB?
Čoraz viac zamestnancov ESETu dochádza do práce na bicykli, aj keď ich celkový počet ešte stále tvorí zanedbateľné percento celého osadenstva našej bratislavskej centrály. Spomedzi vyše 500 zamestnancov dochádza do práce na bicykli pravidelnejšie odhadom asi 30, celoročne je to iba pár statočných. Vnímam ale, že celkový počet cyklistov rapídne stúpa – oproti situácii spred dvoch rokov ich počet narástol asi na dvojnásobok. Cyklistike praje aj výhodná poloha našich kancelárií v blízkosti cyklotrás z viacerých smerov, a taktiež dopravné zápchy na okolitých cestách či problémy s parkovaním :-).

Aké sú v tomto smere v ESETe podmienky pre zamestnancov dochádzajúcich na bicykli? Máte vlastné priestory, kde si môžete odložiť bicykle, sprchy a pod.?
Podmienky sú veľmi dobré – máme priestory na odloženie bicyklov (ktoré počas tohto mesiaca praskajú vo švíkoch) a takisto aj sprchy na každom poschodí.

Aké vylepšenia by ste uvítali ak hovoríme o súčasných podmienkach pre cyklistov v ESET-e? Čo by mohlo ešte viac namotivovať zamestnancov ku každodennému dochádzaniu do práce na dvoch kolesách?
Určite ďalšie rozšírenie kapacity na parkovanie bicyklov. Mojím skromným cieľom je, aby v budúcom roku do práce pravidelne dochádzalo aspoň 10 percent zamestnancov, a k nim sa občas pridalo ďalších 20 percent. Touto cestou by som rada vopred poďakovala našim chlapcom z oddelenia Facilities za podporu rozširovania parkovacích priestorov pre bicykle. Medzi nápadmi na ďalšie zlepšenie podmienok sa často opakovalo vytvorenie priestoru na uskladnenie či usušenie prepoteného oblečenia. Inak kolegom chýba už len zabezpečenie pekného počasia a ideálnej teploty – čo svedčí o tom, že základné podmienky sú už teraz na veľmi dobrej úrovni.

Vymenili vďaka súťaži Do práce na bicykli niektorí kolegovia autá za bicykle aj mimo súťažný mesiac? Podarilo sa vďaka tejto kampani zvýšiť počet zamestnancov dochádzajúcich do práce na bicykli pravidelne?
V ankete sa všetci kolegovia, ktorí predtým bicykel na dopravu do práce nepoužívali vyjadrili, že plánujú v dochádzaní na bicykli pokračovať aj po skončení kampane, čo ma veľmi teší. Podľa vyťaženia bicyklární v nasledujúcich mesiacoch uvidíme, či to neboli iba sľuby :-).

dpnb, mm
Foto: ESET

zdieľať článok