Evidenčný systém kampane Do práce na bicykli má pred sebou už 5. rok svojho fungovania. Za ten čas sa z neho stala jedinečná platforma, ktorá na Slovensku čo sa komplexnosti týka nemá obdobu. Systém rastie spolu s kampaňou a každý rok sa rozširuje o novinky, ktoré v mnohých prípadoch vymysleli samotní súťažiaci. Chceme totiž, aby čo najviac odrážal predstavy tých, ktorí ho v máji intenzívne využívajú. Tento postupný proces nie je jednoduchý a nie je lacný, ale jeho výsledkom je prívetivý spôsob evidencie jázd, ktorý zohľadňuje všetky úrovne technickej zdatnosti používateľov. Posledný významný krok v podobe mobilnej aplikácie mu síce zatiaľ chýba, ale ani k tejto veľkej méte už nie je ďaleko.
Nový ročník Do práce na bicykli prinesie viacero zmien, ktoré určite potešia väčšinu súťažiacich. Takmer všetky sú nápadmi samotných účastníkov kampane, a hoci niektoré sme neboli schopní z dôvodu ich technickej alebo finančnej náročnosti zrealizovať skôr, práve tento rok sa to takmer dokonalo podarilo. Okrem týchto zmien systém obsahuje aj množstvo menších vylepšení, ktoré možno bežný účastník kampane neuvidí, ale významne prispievajú k funkčnosti a stabilite celého systému.
Najdôležitejšie zmeny tohto ročníka sú:
1. Zmena formátu súťaže zamestnávateľov
Predchádzajúce roky platilo, že najaktívnejším zamestnávateľom sa stane ten, kto bude mať najvyšší počet registrovaných účastníkov. Spolu s koncom registrácie tak skončila aj táto súťaž. Pravidlá sme preto zmenili tak, že súboj zamestnávateľov bude prebiehať počas celého mája! A nebude len o počte registrovaných, ale aj o ich reálnej dochádzkovej aktivite. Zohľadňovať sa bude priemer umiestnení v týchto 5 ukazovateľoch:
– Celkový počet súťažiacich za spoločnosť
– Počet súťažiacich s odjazdeným aspoň 1 kilometrom na bicykli
– Počet súťažiacich s aspoň 1 kilogramom ušetreného CO2
– Celkový počet odjazdených kilometrov na bicykli
– Celkový počet jázd na bicykli
S kolegami tak budete môcť súťažiť až do úplného konca kampane a zabojovať o čo najlepšie umiestnenie. Výhodu budú mať, samozrejme, zamestnávatelia s vysokým počtom prihlásených, ale aj firmy s menším počtom účastníkov budú môcť skončiť v celkovom hodnotení oveľa vyššie, ako keby sa ich poradie hodnotilo iba podľa počtu prihlásených. Kto sa stane “skokanom roka”? :)
2. Možnosť importu GPX-súboru z “trackovacej” aplikácie pri vytváraní trasy
Najnáročnejšia a pre mnohých dlho očakávaná novinka roka, ktorá do veľkej miery zastupuje zatiaľ neprístupnú aplikáciu. Použite na odmeranie svojej jazdy do práce aplikáciu na sledovanie trasy, vyexportujte z nej GPX-súbor a nahrajte ho do vášho konta. Systém vám následne automaticky zobrazí trasu a počet odjazdených kilometrov presne tak, ako ste ich absolvovali.
3. Možnosť vytvorenia obojsmernej trasy
Nebavilo vás v minulých rokoch vytvárať totožnú trasu “Do práce” a “Domov” na dvakrát? Systém sme naprogramovali tak, že vám stačí zadať trasu iba raz – použitím políčka “Obojsmerne” vám vytvorí oba smery naraz. Vytváranie trás sa tak pre mnohých súťažiacich skráti o polovicu!
4. Tlačidlo “+” na pridávanie jázd
Na pridanie jazdy ste museli ísť v minulých rokoch na konkrétne miesto vo vašom konte. Obrovské zrýchlenie celého procesu prináša tlačidlo “+”, ktoré nájdete VŠADE na našej stránke s výnimkou e-shopu. Samozrejme, len ak ste prihlásení. :) Následne len stačí kliknúť a pred vami sa otvorí okno na pridávanie jázd.
5. Neobmedzené “login-session” (prihlásenie)
S tlačidlom “+” priamo súvisí nastavenie neobmedzeného prihlásenia. Predchádzajúce roky vás po určitej dobe systém odhlásil. Tento ročník však k tomu už nedôjde! Prihlásení môžete ostať trebárs aj celý mesiac a jazdy pomocou tlačidla “+” pridávať rýchlejšie, ako kedykoľvek predtým. Žiadne opakované prihlásenia, žiadne hľadanie hesla. ;)
6. V záložke “Súťaž” pribudla podzáložka “Zamestnávatelia”
Časté otázky súťažiacich ako sa darí ich zamestnávateľovi budú od tohto ročníka zodpovedané – do systému pribudla záložka “Zamestnávatelia”, kde si budete môcť zoradiť zamestnávateľov podľa jednotlivých ukazovateľov a uvidíte tak poradie vašej firmy – napr. pri zoradení podľa ušetreného CO2, kilometrov či počtu jázd na bicykli.
7. Poradie jednotlivca a tímu nielen v rámci Slovenska, ale aj mesta
Mali ste pocit, že pri veľkom počte súťažiacich má vaše poradie v slovenskom rebríčku príliš vysoké číslo? Do prehľadu jednotlivca aj tímu tento rok pribudlo aj poradie v rámci mesta, kde sa môžete porovnať s podstatne menším počtom súťažiacich a na pohľad obstáť lepšie. :) Pozor! Ide len o kozmetickú zmenu, ktorá nemá vplyv na celkové výsledky – vždy zdôrazňujeme, že počet kilometrov nehrá v kampani podstatnú úlohu. Vzdialenosť z domu do práce nikto nenafúkne, a preto by nebolo fér určovať najlepších podľa počtu kilometrov. Ako zaujímavá informácia to však určite poteší a aspoň budete vedieť, koľko súťažiacich toho za mesiac odjazdilo viac alebo menej ako vy.
8. Priebežné celkové poradie VŠETKÝCH samospráv
Vlani sme začali hodnotiť samosprávy podľa prepočtového vzorca, ktorý zohľadňoval viacero ukazovateľov ich aktivity. Viditeľné však boli iba prvé tri. Tento rok sme systém nastavili tak, že budú viditeľné všetky! Bude vaše mesto bojovať o TOP 3, TOP 10 alebo TOP 50? Odteraz to už budete vedieť. ;)
Koordinačný tím kampane Do práce na bicykli