DPNB štartuje s vyše 10-tisíc účastníkmi

foto

Od 1. mája sa ulice miest a obcí zaplnia tisíckami cyklistov, ktorí budú v rámci súťaže Do práce na bicykli celý mesiac dochádzať do svojho zamestnania na dvoch kolesách. Už 6. ročník najväčšej cyklistickej kampane opäť prináša rekordnú účasť obyvateľov, ktorí svojou registráciou podporili nielen myšlienku rozvoja nemotorových druhov dopravy na Slovensku, ale aj svoje mesto v súťažnom súboji s desiatkami ďalších samospráv. Súčasných viac než 10-tisíc účastníkov však stále nie je konečným číslom, registrácia tímov sa totiž uzavrie až 5. mája.

Tohtoročná kampaň sa koná v období prebiehajúceho legislatívneho procesu k návrhu zákona o poskytovaní dotácií na podporu rozvoja cyklistickej dopravy a cykloturistiky. Tento zákon bude po svojom schválení znamenať výrazný posun v budovaní kvalitnej a bezpečnej cyklistickej infraštruktúry na Slovensku vďaka finančným prostriedkom, ktoré naň budú viazané. Súťažiaci tak svojou účasťou v kampani dajú symbolický podpis k verejnej požiadavke, aby bol tento zákon čo najskôr schválený. „Veríme, že práve možnosť samospráv čerpať finančné prostriedky na výstavbu cyklotrás nezávisle na eurofondoch prispeje k dynamickému rozvoju cyklistickej infraštruktúry v mestách a obciach,“ hovorí Andrea Štulajterová z Občianskej cykloiniciatívy Banská Bystrica, národná koordinátorka kampane.

Kampaň sa rokmi stala aj nástrojom pre zamestnávateľov, ktorí sa snažia motivovať svojich pracovníkov ku zdravšiemu životnému štýlu a aktívnejšiemu spôsobu života. Tento rok postavilo aspoň jeden súťažný tím až 1200 z nich, pričom toto číslo ešte narastie. „Práve na úrovni zamestnávateľov vidíme najväčšie pokroky v prístupe k bicyklu ako plnohodnotnému dopravnému prostriedku. V priebehu rokov množstvo firiem významne skvalitnilo zázemie, ktoré majú zamestnanci – cyklisti na pracovisku k dispozícii. Pribudli priestory na odkladanie bicyklov, oblečenia, či dokonca sprchy,“ vysvetľuje prínos zamestnávateľov Štulajterová. „Firmy začínajú zisťovať, že pozitívny prístup k cyklistom je takisto prejavom ich spoločenskej zodpovednosti. K modernej firme to skrátka patrí, a my sa tešíme, že na to prichádza stále väčší počet zamestnávateľov,“ dopĺňa národná koordinátorka.

Viac než 10-tisícový pelotón je ešte stále otvorený a do nedele 5. mája majú obyvatelia možnosť vytvoriť s kolegami tím a zdarma sa doň zaregistrovať. Súťažný tím pozostáva z 2 až 4 kolegov, ktorí registráciou na stránke www.dopracenabicykli.eu získajú prístupové údaje do systému kampane. V ňom si budú počas mája evidovať spôsoby ich dochádzania do práce. Vďaka svojej účasti si tak budú môcť zasúťažiť so svojimi kolegami a zabojovať nielen o zaujímavé ceny, ale najmä podporiť hlavný cieľ celej kampane, ktorým je motivácia kompetentných na úrovni štátu, samospráv a zamestnávateľov, aby vytvárali kvalitné a bezpečné podmienky pre tých, ktorí využívajú na cestu do práce bicykel.

Organizačný tím kampane Do práce na bicykli 2019

zdieľať článok