V Paríži je kvôli znečisteniu mestská doprava zadarmo, jazdiť bude len každé druhé auto

smog-Paris-Tour-Eiffel-before-and-after

Obyvatelia a návštevníci Parížu majú od soboty (21.3.2015) mestskú hromadnú dopravu zadarmo.
Dočasné opatrenia za zaviedlo s cieľom obmedziť automobilovú dopravu potom, čo metropolu zaťažuje mimoriadne znečistené ovzdušie, ako uvádzajú miestne médiá.
Od pondelku (23.3.2014) môže do ulíc vyjsť len každé druhé auto.

Úrady zaviedli tzv. “striedavú dopravu”, čo znamená, že v daný deň môžu jazdiť autá len s párnym alebo nepárnym číslom ŠPZ. Radnica chcela toto opatrenie zaviesť už od víkendu, ale vláda to zamietla. Lenže túto sobotu (21.3.2015) sa situácia nezlepšila.

“Nebudeme otravovať ľudí, pokiaľ si to znečistenie nevyžaduje”, tvrdila ministerka pre životné prostredie Ségolene Royal, bývala partnerka prezidenta F. Hollanda. Jej postoj odsúdili ekológovia a aj časť Parížanov. Nakoniec musela ustúpiť, čím ale nepomohla socialistickej vláde.

Smog trápi francúzsku metropolu a jej okolie od stredy (18.3.2015), odkedy je obmedzená maximálna povolená rýchlosť na diaľniciach o 20 km/h v celom regióne Ile-de-France. Úrady tiež odporučujú, aby sa deti, starí a chorí ľudia vyhýbali fyzickým aktivitám.

Podobná situácia bola v oblasti aj 1.1 a 12.2. Znečistenie ovzdušia spôsobuje predovšetkým diaľničná doprava, obzvlášť vozidlá s naftovými motormi, tiež aj topenie a poľnohospodárske hnojenie, ako uviedlo združenie Airparif, ktoré je poverené kontrolou kvality vzduchu v Ila-de-France.

(zdroj: www.reflex.cz)

zdieľať článok