7 tipov, ako sa motivovať na bicykli

12

Nezáleží na tom, či ste profesionálny alebo rekreačný cyklista – každý, kto bicykluje, sa potrebuje občas motivovať. Dlhšie tréningy či cyklovýlety môžu byť vyčerpávajúce. Ak vám navyše nevyjde počasie či trpíte bolesťami, nechuť pokračovať v jazde môže byť ešte väčšia. Nechajte sa preto inšpirovať našimi tipmi a trikmi, ako sa motivovať pri bicyklovaní a spokojne dôjsť do cieľa.

1. Vezmite so sebou priateľa alebo rodinu
Aj v tomto prípade sa hodí stará známa fráza, že dvom (a viacerým) je lepšie ako jednému. Zvyčajne platí, že spoločnosť na cestách sa rovná dobrej nálade – môžete sa zhovárať či vzájomne sa podporovať.

2. Predstavte si, že jazdíte na Tour de France
Keď sa potrebujete pri jazde nakopnúť, urobte si na nerušených cestách a chodníkoch vlastné preteky. Ak jazdíte sami, prekonávajte svoje doterajšie limity. Ak bicyklujete s priateľmi či rodinou, pretekajte ako na Tour de France. Súťaženie ocenia najmä deti, ktoré treba na cyklovýletoch zabaviť.

3. Pripomeňte si, prečo bicyklujete
Keď sa vám už ďalej nechce, pripomeňte si, prečo práve sedíte na bicykli. Chcete byť v lepšej kondícii, udržať si svoje zdravie, dokázať si svoju zdatnosť, trénovať na preteky, prekonávať svoje hranice, alebo si len užívať fantastický pocit z jazdy? Myslite na svoj cieľ a predstavte si, ako sa budete cítiť, keď ho splníte. Spomeňte si na múdre anglické príslovie „No pain, no gain“, ktoré hovorí, že nič nezískate, ak trochu nezatnete zuby.

4. Stanovte si malé ciele
Počas svojej cesty si určite čiastkové ciele, ktoré chcete dosiahnuť. Buďte cieľavedomí, či už vo vzdialenosti, čase, rýchlosti, prekonávaní prevýšení či menej príjemného terénu. Každé splnenie čiastkovej úlohy znamená pre cyklistu malé víťazstvo.

5. Správne dýchajte
Sústredte sa na každý nádych a prevezmite kontrolu nad tým, koľko kyslíka dostanete do tela. Čím viac ho do seba dostanete, tým väčší výkon môžu podať vaše svaly. Správne dýchanie tiež zlepšuje náladu a dodáva telu energiu.

6. Urobte si prestávku
Naučte sa počúvať svoje telo. Ak vám hovorí, že je toho naň už priveľa, nenúťte sa do ďalšieho výkonu. Niekedy je najlepšou motiváciou oddych. Zosadnite z bicykla, urobte si malú pauzu a pokračujte, povedzme, o 20 minút. Keď naberiete nové sily, pokračujte v jazde.

7. Odmeňujte sa
Nezabudnite sa odmeňovať. Ak máte za sebou náročný tréning či dlhší cyklovýlet, doprajte si poriadny oddych, dobrý film, kúsok čokolády či chutnú večeru. A najmä – buďte na seba hrdí, to je tá najlepšia motivácia na ďalší výkon.

Zdroj: kazdydenjenabicykel.sk, obsah tvorí sportservis.sk
Foto: cairohub.com

zdieľať článok