10 zaujímavých faktov o bicykloch

Spark_Action-Image_2015_BIKE_SCOTT-Sports_14-760x506

Jazdíme na nich každý deň. Všetci vieme, že pomáhajú nášmu zdraviu a životnému prostrediu. Len málokto však pozná ich históriu alebo vie, kto je ich najväčším svetovým producentom. Pozrite sa s nami na 10 najzaujímavejších faktov zo sveta bicyklov.

1.
Prvý bicykel zostrojil okolo roku 1816 nemecký vynálezca Karl von Drais a išlo v podstate o „veľké odrážadlo“. V roku 1839 predstavil Škót Kirkpatrick Macmillan prvý bicykel s pedálmi, jeho vynález sa však nestretol s úspechom. Populárne sa stali až produkty anglického výrobcu Jamesa Starleyho – velocipéd z roku 1870 a prvý „bezpečný bicykel“ s účinným reťazovým prevodom z roku 1885.

2.
V rokoch 1888 až 1930 platil vo Veľkej Británii zákon, ktorý nariaďoval nepretržité zvonenie zvončekom počas bicyklovania. Vedeli by ste si takéto nariadenie predstaviť dnes?

3.
Prvú cestu okolo sveta na bicykli absolvoval už v roku 1935 cyklista Fred A. Birchmore. Na svojej ceste prešiel viac než 64 000 km, z čoho pedáloval 40 000 km. Zvyšok cestoval na lodi. Počas výletu navštívil 43 krajín a zničil sedem sád bicyklových pneumatík.

4.
Najdlhší tandemový bicykel na svete meral približne 20 metrov a mohlo sa na ňom viezť 35 ľudí.

5.
Na svete je viac než miliarda bicyklov a každoročne ich pribudne viac ako 100 miliónov. Existuje dokonca webová stránka, ktorá meria produkciu bicyklov za konkrétny rok.

6.
Najviac bicyklov na svete vyrobí Čína – pokrýva až dve tretiny celosvetovej produkcie.

7.
Na výrobu jedného priemerne veľkého auta je potrebné také isté množstvo energie a prostriedkov ako na produkciu 100 bicyklov.

8.
Podľa výskumu Britskej nadácie srdca môžete v porovnaní s ľuďmi, ktorí necvičia, znížiť riziko srdcovo-cievnych ochorení až o 50 %, ak bicyklujete minimálne 30 km týždenne.

9.
Na bicykli môžete ísť trikrát rýchlejšie ako peši, a pritom spotrebujete to isté množstvo energie.

10.
Najdrahší bicykel na svete s názvom “Beverly Hills Edition” je vyrobený z čistého 24-karátového zlata, 600 čiernych diamantov a 500 kúskov zlatého zafíru. Celkovo si vyžadoval 750 hodín práce zlatníkov a technikov. Jeho cena je milión dolárov a stále si ho môžete kúpiť aj vy.

Druhý najdrahší bicykel “Trek Madone” bol vydražený za 500 000 dolárov. Bicykel navrhol kontroverzný britský umelec Damien Hirst a dekoroval ho krídlami skutočných motýľov. V roku 2009 s ním Lance Armstrong jazdil na Tour de France.

Zdroj: kazdydenjenabicykel.sk, obsah tvorí sportservis.sk
Foto: wikimedia.org

zdieľať článok