Chodníky majú byť pre chodcov, nie pre autá

Mamicka_s_kocikom-1000x565

Slovensko je jediná európska krajina, kde sa môže parkovať na chodníku. Toto ustanovenie malo z pripravovanej novely cestného zákona vypadnúť. Žiaľ, minister vnútra sa zľakol. Parkovacia anarchia napokon ostáva.

Taký neporiadok v parkovaní ako v Bratislave, sa len tak nevidí. Autá dnes parkujú prakticky všade – na chodníkoch, na zeleni, v križovatkách, na zastávkach MHD, v BUS pruhoch, na cyklotrasách, na námestiach aj v peších zónach. Na prvý pohľad síce vzniká pre vodičov množstvo parkovacích plôch, blížime sa však k stavu, ktorý už nevyhovuje nikomu. Autá prekážajú nielen bežným chodcom, ale aj seniorom, ťažko zdravotne postihnutým, rodičom s kočíkmi či nevidiacim. Navyše, vozidlá ničia obrubníky, dlažbu aj asfalt a chodníky sa tak stávajú pre chodcov prakticky nepoužiteľné. O ohrozovaní peších a ich bezpečnosti nehovoriac.

Možnosť parkovania na chodníkoch umožnil zákon 8/2009 Z.z. o cestnej premávke z roku 2009 za podmienky, že vodič nechá priestor pre chodcov v šírke 1,5 metra. Argumentom pre parkovanie na chodníkoch mal byť najmä nedostatok parkujúcich miest. Vodičom síce pribudol priestor pre parkovanie, zároveň to však prinieslo so sebou obrovské množstvo negatív. Narástol počet áut v uliciach (na miesta, kde sa predtým nedalo parkovať, sa nejazdilo), zväčšili sa zápchy, predĺžil sa čas prepravy a životné prostredie sa ešte viac začalo znehodnocovať exhalátmi a hlukom. Ubudol verejný priestor.

Zničené chodníky a chodci v ohrození

Väčšina chodníkov a obrubníkov nebola konštruovaná na takú záťaž, akú spôsobujú autá. Výsledkom toho sú zničené obrubníky, popraskaný a chýbajúci asfalt, výtlky, diery, prepadliny – skrátka zdemolované chodníky, ktoré samosprávam prinášajú zbytočné náklady a peším znepríjemňujú chôdzu. O bezbariérovosti a bezpečnosti už vonkoncom nemôže byť ani reči.

Rovnako sa takto siaha aj na bezpečnosť najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky. Vodiči sa musia so svojim vozidlom na chodník nejako dostať. Aj napriek tomu, že to cestný zákon priamo zakazuje, autá jazdia po chodníkoch. Nepomáhajú ani stĺpiky či iné zábrany. Tie sa často stávajú terčom vandalov. Ešte väčšie problémy spôsobuje parkovanie v blízkosti zastávok MHD, v neprehľadných križovatkách na priechodoch pre chodcov či v zákrutách.

Parkovanie na chodníkoch je neudržateľné nielen z praktických dôvodov, ale najmä ide aj úplne proti logike využívania verejného priestoru. Desať áut, ktoré doviezlo desať ľudí, zaberá neúmerne veľkú plochu a blokuje stovky chodcov. Neboli by sme radšej, keby sa namiesto parkovacích plôch budovali parky, ihriská, cyklotrasy, lavičky či oddychové zóny?

Minister vnútra nenabral odvahu

Ešte pred pár mesiacmi plánovalo ministerstvo vnútra zrušiť parkovanie na chodníkoch s platnosťou od 1.1.2019. Pripravovaná úprava však napokon zo zákona vypadla. „Pokiaľ nebudú pripravené parkovacie možnosti pre vodičov, musí to zostať v tejto kompromisnej podobe. Dnes tie autá jednoducho nemajú kam dať,“ vysvetlil zmenu plánu minister vnútra Robert Kaliňák. Minister vnútra by sa možno mohol ísť pozrieť do Londýna, Viedne, Ľubľany alebo Kodane, kde si s autami v centre poradili. Presedlali na verejnú dopravu, cyklistiku alebo peší presun. Kým nezmeníme myslenie, autá z ulíc neubudnú a situácia sa bude len zhoršovať. Doterajšia prax poukázala na mimoriadne náročné vymáhanie dodržiavania podmienky „1,5 metra“. Samospráva a polícia musia montovať stĺpiky a iné zábrany, odťahovať vozidlá, osádzať papuče alebo opravovať zničené a odmontované zábrany. Aj to často krát nepomáha. Pokiaľ by bolo parkovanie povolené len na vyznačených miestach, mimoriadne by to kompetentným úradom zjednodušilo prácu. Mestská polícia by sa tak mohla zamerať na užitočnejšiu činnosť ako neustále monitorovanie (ne)legálnosti parkovania.

Auto je síce užitočný dopravný prostriedok, treba ho však používať racionálne a s mierou. Asi niečo robíme zle, keď nám zaberajú tak veľký verejný priestor. Je preto najvyšší čas vrátiť chodníky peším, cyklotrasy cyklistom, bus pruhy verejnej doprave a pre autá nechať cesty a parkoviská.

Michal Feik
(Autor je členom občianskej iniciatívy Bratislava INAK)

zdieľať článok