Prečo žiť multimodálne?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

VYBER. ZMEŇ. KOMBINUJ.

Téma Európskeho týždňa mobility 2015: multimodalita

Každá cesta je iná, ale príliš často sa spoliehame na rovnaký spôsob dopravy bez ohľadu na to, či je v danej situácii najvhodnejší. Možno inštinktívne nasadneme do auta, hoci bicykel alebo verejná doprava by mohli byť účinnejšou voľbou.

Jedným z dôvodov môže byť to, že súkromné auto sa prezentuje ako prostriedok, ktorý jednoducho vyhovuje všetkým našim dopravným potrebám a je všade použiteľnou voľbou, ktorá je pohodlnejšia ako akákoľvek iná možnosť dopravy. Pre mnohých z nás je auto osobnou zárukou dopravy od dverí k dverám, zatiaľ čo žiadna z alternatív sa nevníma ako dokonalé uspokojenie našich požiadaviek na mobilitu.

Toto presvedčenie však pri podrobnom skúmaní neobstojí. Kombinovaním rôznych spôsobov vytvárame bezproblémovú dopravu, ktorú potrebujeme pri prekonávaní dopravných zápch a vystríhaní sa závislosti od áut.

Téma multimodality v rámci tohtoročného ETM vyzýva ľudí na kombinovanie rôznych spôsobov dopravy, čo môže často viesť k rýchlejšej a príjemnejšej ceste.

Prečo žiť multimodálne?

Prečo sa namiesto cesty autom do centra mesta a platenia vysokých poplatkov za parkovanie radšej neodviezť na miestnu železničnú stanicu a docestovať do cieľa verejnou dopravou? Čo takto vystúpiť z metra o niekoľko zastávok skôr a preskúmať novú časť mesta namiesto cestovania celú dobu pod zemou? Možno nájdete novú obľúbenú kaviareň. Vyskúšaním nových spôsobov prepravy môžeme zažiť naše mestá z inej stránky.

Jedným z nových prvkov tohtoročnej témy je to, ako nás učí vnímať dopravu. Cesta z miesta A do miesta B môže byť prostriedkom, ako si obohatiť deň. Každodenné dochádzanie do práce autobusom môžeme napríklad vnímať ako šancu zoznámiť sa s dennými správami, na bicyklovanie môžeme pozerať ako na mobilnú telocvičňu, ktorá zabezpečuje cvičenie za pochodu, a v električke môžete stretnúť svoju životnú lásku!

Využite svoj čas čo najlepšie… Počas cesty vo verejnej doprave môžete využiť čas a prečítať si noviny, skontrolovať e-maily na inteligentnom telefóne, pracovať na prenosnom počítači, četovať s priateľmi alebo sa len pohodlne oprieť, relaxovať a počúvať hudbu.

Vtesnajte do svojho programu cvičenie: krátka cesta do práce (do 5 km) bicyklom alebo peši predstavuje 30-minútové denné cvičenie, vďaka ktorému budete zdraví a v dobrej kondícii. Štúdie dokazujú, že ľudia, ktorí denne chodia aspoň pol hodinu, sa môžu priemerne dožiť o dva až deväť rokov viac ako tí, ktorí to nerobia. Tie roky navyše možno využiť na cestovanie po svete alebo na niečo, čo ste stále odkladali, ako je napríklad učenie sa nového jazyka, sledovanie ako vyrastajú vaše pravnúčatá a mnoho ďalších vecí.

Ušetrite peniaze pre seba: používatelia udržateľnej dopravy v mestách, kde sa intenzívne využíva verejná doprava, ušetria 500 – 600 litrov paliva ročne. To sa rovná 15 plným nádržiam alebo výletu pre vás a vášho partnera.

Ušetrite peniaze pre spoločnosť: každý kilometer bicyklom namiesto autom ušetrí hospodárstvu asi 0,97 EUR priamych nákladov. V Amsterdame sa napríklad každý deň najazdia bicyklami dva milióny kilometrov, čím sa ročne ušetrí viac ako 700 miliónov EUR.

Urobte život vo vašom meste príjemnejším: cesta autom z domu do práce zaberie 90-krát viac mestského priestoru a komunitnej infraštruktúry ako rovnaká cesta metrom a 20-krát viac priestoru v porovnaní s cestou autobusom alebo električkou. Predstavte si to množstvo parkov, peších zón a iných verejných priestranstiev, ktoré by sme mohli vrátiť ľuďom, keby sme všetci začali robiť správne veci v rámci iniciatívy „DO THE RIGHT MIX“.

Zlepšite životné prostredie planéty: ak by v celej Európe bola miera cyklistiky rovnaká ako v Dánsku, kde priemerná osoba prejde bicyklom 965 km za rok, dopravné emisie EÚ by boli viac ako o 25 % nižšie.

Zdroj: www.mobilityweek.eu

zdieľať článok