To sa len tak nevidí! Kráčate mestom a zrazu vám doslova udrie do očí niečo nezvyčajné a čo ani náhodou nečakáte. V centre Banskej Bystrice, priamo na ulici, mohli okoloidúci spozorovať školské lavičky a stoličky. A na nich učiacich sa gymnazistov spod Urpína.
Netradičnú výučbu na banskobystrickom Námestí Štefana Moysesa absolvovalo v utorok predpoludním 37 študentov z Gymnázia Mikuláša Kováča s doprovodom dvoch profesoriek. Okoloidúcim sa takýto nevšedný pohľad naskytol v rámci akcie Deň bez áut, ktorým vyvrcholilEurópsky týždeň mobility v Banskej Bystrici „Osveta zážitkovou formou je účinnejšia, ako nejaké letáky a teoretické prednášky. Učiť sa na parkovisku bol pre študentov, ale aj pedagógov, nový zážitok,“ vysvetlila Andrea Štulajterová z Občianskej cykloiniciatívy Banská Bystrica.
V improvizovanej triede sa študenti priamo v centre učili viac o histórii mesta, ekológii a ekologických spôsoboch prepravy, no spoločnosť im robili aj banskobystrickí parkouristi z akrobatickej skupiny Slovak Freerun Family. Tí im viac porozprávali o efektívnom spôsobe presunu, pričom niektorí gymnazisti nabrali aj odvahu, aby si niektoré preskoky na vlastnej koži vyskúšali. Cieľom akcie bolo poukázať na to, ako by mohlo naše mesto vyzerať s nižším počtom osobných automobilov.
„Myslím, že podujatie splnilo účel, názorne sme poukázali na to, aký veľký priestor zaberajú v meste autá a hlavne to, ako inak efektívnejšie by sa dal využiť. Keď zoberieme do úvahy štatistiky, ktoré hovoria, že až v 78% áut, ktoré jazdia po meste sa vezie len jeden človek a každé osobné auto jazdí priemerne len hodinu denne, tak je naozaj na zváženie, či by nebolo užitočnejšie vytvárať v meste viac priestoru pre ľudí namiesto áut,“ pokračovala Štulajterová.
„Zaujímavé boli aj reakcie okoloidúcich, jednak chodcov, ktorí sa pristavili a pýtali sa, prečo sa žiaci učia na parkovisku a ešte zaujímavejšie boli reakcie šoférov, ktorí hľadali parkovacie miesto a nerozumeli prečo je ohradené parkovisko,“ spomenula Štulajterová so slovami, že práve takéto podujatia majú zmysel a keby sa tejto téme venovali systematickejšie, postupne by sa podarilo v meste minimálne zastaviť enormný nárast motorovej dopravy, postupne možno aj znížiť a výsledkom by bolo viac miesta pre ľudí čím by sa Banská Bystrica stávala príjemnejším miestom pre život.
Jakub Forgáč
Zdroj: Dnes24.sk