ZSSK – Aktívnou propagáciou k firemnému rekordu

DSCF2284

Keď sme uzatvárali minuloročnú kampaň, firemný koordinátor za Železničnú spoločnosť Slovensko, a.s., nám odvážne napísal, že o rok to idú železničiari skrátka vyhrať. Tak trochu sme už vtedy tušili, že tento jeho plán nie je vôbec nereálny – už vlani totiž ZSSK obsadila piate miesto s 39 tímami a 127 zapojenými súťažiacimi. Viac než dvojnásobná účasť (76/262) je však už parádnym kúskom, ktorý latku rekordnej účasti zodvihol poriadne vysoko. O tom, ako sa dá namotivovať taký veľký počet súťažiacich, ale aj o vzťahu železničiarov k bicyklom sme sa porozprávali s Lukášom Rihom z Odboru strategických projektov Železničnej spoločnosti Slovensko, aktívnym účastníkom a ešte aktívnejším firemným koordinátorom víťaznej spoločnosti.

Tento ročník kampane Do práce na bicykli zobrala Železničná spoločnosť Slovensko, a.s., doslova útokom. Niektoré veľké firmy majú problém namotivovať aspoň desiatky zamestnancov – ako sa vám teda podarilo osloviť a presvedčiť doslova stovky kolegov, aby sa do kampane zapojili?
Ak vás baví to čo robíte, ovocie svojej práce pozbierate ľahšie. Cyklistike sa aktívne venujem v podstate od detstva. Zúčastňujem sa pretekov, na ktorých som stretol aj kolegov z práce o ktorých som nevedel, že sú taktiež vášniví cyklisti. Do nášho prvého ročníka (v roku 2016) sme sa do súťaže zapojili len my. Bolo nás desať. V druhom (2017) sme skúsili hromadný mail a každý kolega oslovil ďalšieho kolegu. Dali sme si taký malý cieľ TOP 10 a 100 účastníkov. Pre najaktívnejších sme pripravili zopár vecných cien.  A ľudia sa o to začali zaujímať.  Keďže sme sa do toho pustili len pár dní pred koncom registrácie, stačilo to na – aj tak krásne – 5. miesto so 127 účastníkmi. Minulý rok prišla myšlienka zapojiť sa v roku 2018 do súťaže vo väčšom počte a vyhrať ju. V spolupráci s kolegami z marketingu a s vedením spoločnosti sme pre účastníkov zabezpečili opäť vecné ceny, pripravili internú kampaň a cieľ sa začal napĺňať. :)

Sú vo vašom firemnom pelotóne hlavne skalní cyklisti alebo sa vám podarilo namotivovať do súťaže aj takých, ktorí do práce používajú skôr auto?
Firemný pelotón má svoj stály základ, ktorý potvrdzuje účasť v súťaži každý rok a okrem mája jazdia do práce aj počas iných mesiacov. No tento náš pelotón sa stále rozširuje, keďže cyklistika sa stáva čoraz viac obľúbeným športom medzi ľuďmi. Vidieť je to nielen na počte účastníkov, ale aj v počte pribúdajúcich bicyklov v stojanoch pred našou spoločnosťou. Sú medzi nimi aj takí, ktorí si povedali, že výnimočne v máji nechajú auto v garáži.

Čo by podľa vašich skúseností firemného koordinátora pracujúceho so stovkami „svojich“ súťažiacich najviac motivovalo zamestnancov používať bicykel na dochádzanie do práce pravidelne? Aké argumenty „proti“ bicyklu používajú oslovení kolegovia najčastejšie, ak sa zúčastniť nechcú?
Myslím, že ak by sme sa na to pozreli z tej druhej stránky, tak najväčší problém je nedostatočná cyklistická infraštruktúra v mestách aj mimo nich a prehustená automobilová doprava. Sám sa stretávam s bezohľadnou jazdou šoférov a to aj napriek tomu, že dodržiavam predpisy.  Cyklodoprava je niečo, čo sa začalo riešiť len pár rokov dozadu. Namaľovať šípky a čiary na existujúcu komunikáciu, kde sa potom tlačíte s autami, nepovažujem za vybudovanie cyklotrás, ale za dočasné riešenie problému. Preto verím, že aj táto celoslovenská súťaž bude mať medziročný nárast účastníkov, a tým prinúti kompetentných brať tému cyklodopravy vážnejšie.

Železničná spoločnosť Slovensko, a.s., je tento rok po prvýkrát aj partnerom kampane. S plagátmi Do práce na bicykli sa tak mohli stretnúť aj cestujúci na železničných staniciach či v niektorých vlakoch. Prečo sa ZSSK rozhodla podporiť práve bicyklovú kampaň? Bicykle totiž môžu byť aj konkurentom vlakov.
Keďže sme sa do súťaže pustili vo veľkom, chceli sme motivovať aj našich zákazníkov, aby využívali na dochádzanie do práce aj tento ekologický druh dopravy, a tým trochu odľahčili automobilovú dopravu. Dokonca je možné vo vlakoch prepravovať aj bicykle. Takže je to svojím spôsobom synergia. Nemyslím si, že by naši zákazníci začali vo veľkom presadať z vlakov na bicykle. O slove konkurencia možno hovoriť skôr v Holandsku. :)

Aké sú vlastne podmienky na prepravu bicyklov vo vlakoch?
Najskôr je potrebné zistiť, či je v danom vlaku možná preprava bicyklov. Ak áno, je potrebné za bicykel uhradiť poplatok 1,50 €. Najjednoduchšia forma je zaslať SMS správu s textom X na číslo 2255 (táto služba zatiaľ platí len pre vlaky kategórie Os). Ďalšie možnosti sú nákup lístka v osobných pokladniciach či priamo vo vlaku u vlakového personálu. Ak plánujete cestovať s bicyklami ako väčšia skupina a chcete mať istotu, že bude vo vlaku dosť miesta, je potrebné si tieto informácie preveriť vopred, či už cez našu novú službu online chat, alebo zavolať na Kontaktné centrum 18 188.

Zákerná otázka: Tento rok rozdáme víťazom 7 skladacích bicyklov DEMA. Ak by majiteľ skladacieho bicykla cestoval so zloženým bicyklom vo vlaku, platí za jeho prepravu poplatok ako za bežný bicykel?
Skladací bicykel môžete vo vlaku prepravovať  bezplatne, ako príručnú batožinu, ak ho viete umiestniť pod, alebo nad sedadlo, ktoré zaujmete a nezaberá ďalší priestor. Ak tieto podmienky bicykel nespĺňa, je potrebné uhradiť 1,50 €.

A spýtame sa ešte na jednu otázku, ktorú sme dostali od súťažiacich tento rok niekoľkokrát, a zrejme preto zaujíma množstvo ľudí. :) Nemohli by ste ako partneri kampane prísť budúci rok s dopravou bicyklov počas mája zdarma alebo len za symbolický poplatok, ktorý by motivoval ľudí použiť na prepravu do práce kombináciu bicykel – vlak – bicykel?
Verím tomu, že by to zákazníci radi privítali. Ak by chceli súťažiaci ušetriť na týchto lístkoch, máme niekoľko tipov. Napríklad pokiaľ využívate týždenné alebo mesačné traťové predplatné lístky, predplatné lístky na IDS BK alebo vlastníte kartu MAXI KLASIK, môžete si dokúpiť traťový lístok na bicykel za zvýhodnené ceny – týždenný za 4 € alebo mesačný za 8 €.

Po tomto roku je jasné, že ciele v kampani treba pri Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s., brať naozaj vážne. Máte nejakú predstavu, na aké číslo súťažiacich by ste chceli so svojimi kolegami zaútočiť o rok?
Zapojiť sa do súťaže chceme aj o rok. Mám už pár tipov, aké formy motivácie použijem o rok. Na aké číslo zaútočíme, bude záležať aj od „protiútoku“ konkurenčných spoločností. Takže sa máte na čo tešiť. :)

 

OCI BB, mm

zdieľať článok