Začína súťažná časť kampane DPNB!

160430-M-PS017-014

Takmer 8500 cyklistov v 2500 tímoch sa 1. mája vydáva do ulíc slovenských miest, kde budú v rámci kampane Do práce na bicykli upozorňovať na potrebu zlepšenia podmienok pre nemotorovú dopravu a súťažiť za svoje mestá. Číslo účastníkov pritom stále nie je konečné, registrácia tímov sa uzavrie až 5. mája.

Najväčšia cyklistická akcia na Slovensku má aj vo svojom 5. ročníku prívlastok „rekordná“. Kým počas vlaňajšieho najúspešnejšieho ročníka vyrazilo do práce na dvoch kolesách 8531 súťažiacich zo 74 samospráv, tento rok sa do kampane prihlásilo až 81 miest a obcí. V nich sa len do 30. apríla zaregistroval takmer rovnaký počet účastníkov ako minulý rok, vďaka čomu bude rekord v počte registrovaných do 5. mája určite pokorený. „Sme nesmierne radi, že ľuďom záleží na myšlienke kampane a svojou účasťou prispievajú aj k tomu, že o cyklistoch sa v máji hovorí častejšie ako kedykoľvek inokedy v roku,“ hovorí hlavná koordinátorka kampane Do práce na bicykli Andrea Štulajterová.

Celoslovenskú súťaž do týchto chvíľ využilo aj viac než tisíc zamestnávateľov, ktorí sa snažia prostredníctvom nej motivovať svojich zamestnancov k zdravšiemu životnému štýlu a aktívnejšiemu spôsobu života. „Mnohí zamestnávatelia sa aj vďaka kampani začínajú intenzívne zaoberať podmienkami, ktoré majú zamestnanci dochádzajúci do práce na bicykli k dispozícii. Kampaň už roky reálne vplýva na to, že v nejednej firme pribudli pre cyklistov sprchy, skrinky na odkladanie vecí, alebo boli rozšírené priestory na bezpečné uloženie bicyklov,“ vysvetľuje Štulajterová. Aj tento rok podľa nej dokazuje, že spoločnosti si úlohu zamestnancov – cyklistov pri zlepšovaní imidžu firmy a dosahovaní cieľov spoločenskej zodpovednosti začínajú plne uvedomovať.

Súčasný ročník kampane je výnimočný aj z toho dôvodu, že prvýkrát v jej histórii účastníci zadávajú do evidenčného systému svoje presné trasy do práce. Desaťtisíce jázd na bicykli (vlani ich súťažiaci absolvovali až 175-tisíc) tak bude možné využiť na lepšie plánovanie dopravy v mestách. „Kampaň bude od tohto ročníka najväčším projektom analyzujúcim dopravné zvyklosti nemotorových účastníkov premávky na Slovensku. O autách má štát množstvo dát, o cyklistoch či chodcoch sa to však povedať nedá,“ vysvetľuje Štulajterová. Ako pokračuje, práve prostredníctvom spracovania obrovského množstva dát budú môcť mestá lepšie plánovať opravy ciest, chodníkov alebo výstavbu nových komunikácií. „Cyklotrasy sa už nebudú musieť stavať podľa pocitov úradníkov. Kampaň prinesie jednoznačné dáta o tom, akými trasami cyklisti jazdia a kde treba stavať. Veríme preto, že kampaň napokon prispeje aj k tomu, že sa o cyklorozvoji nebude len hovoriť, ale bude sa aj reálne konať.“

Takmer 8,5-tisícový pelotón je však stále otvorený a do soboty 5. mája majú obyvatelia stále možnosť vytvoriť s kolegami tím a zdarma sa doň zaregistrovať. Súťažný tím pozostáva z 2 až 4 kolegov, ktorí registráciou na stránke www.dopracenabicykli.eu získajú prístupové údaje do systému kampane. Vďaka svojej účasti si tak budú môcť zasúťažiť so svojimi kolegami a zabojovať nielen o zaujímavé ceny, ale najmä podporiť hlavný cieľ celej kampane, ktorým je motivácia kompetentných na úrovni štátu, samospráv a zamestnávateľov, aby vytvárali kvalitné a bezpečné podmienky pre tých, ktorí využívajú na cestu do práce bicykel.

Organizačný tím kampane Do práce na bicykli 2018

zdieľať článok