DPNB 2022 prekonala všetky rekordy!

454

Prekonávanie rekordov má kampaň Do práce na bicykli doslova v krvi. Hoci už nerastie dvojnásobným tempom ako v úvodných rokoch, posúvanie jej hraníc sa nezastavilo ani v prvom “postkoronovom” roku. To, že zmenu má človek na dosah ruky, si napokon vyskúšalo až 13 551 zaregistrovaných účastníkov v 4021 tímoch a 105 samosprávach!

Nebyť troch upršanejších dní v druhom súťažnom týždni, súťažiaci by na bicykloch atakovali métu dvoch miliónov najazdených kilometrov. Keďže však spŕchlo, bolo z toho nakoniec “len” 1 868 947 kilometrov, čo je však dvojnásobok vzdialenosti oproti roku 2020, kedy do organizácie kampane silno zasiahla pandémia. Vyzdvihnúť treba najmä 254 138 zaznamenaných jázd absolvovaných na dvoch kolesách, ktoré významným spôsobom prispejú k pochopeniu toho, ako sa cyklisti po mestách presúvajú a kam má samospráva zamerať svoju pozornosť. Tento rok navyše s bonusom v podobe využitia týchto dát pri žiadostiach miest o dotácie na cyklotrasy z Plánu obnovy a odolnosti. Celkový počet jázd však bol ešte vyšší – pri započítaní chodcov a používateľov verejnej dopravy sa ich súťažiacim podarilo absolvovať 313 959, čo je bezmála 630-tisíc lokačných bodov, skadiaľ obyvatelia do práce odchádzali a kam prichádzali.

Za zmienku stojí aj hojná účasť zamestnávateľov, ktorých sa v kampani objavilo až 1300! Získať titul “Víťazná spoločnosť” je pritom každý rok náročnejšie, keďže mnohí veľkí zamestnávatelia už kampaň berú poriadne poctivo a dokážu “postaviť na nohy” skutočne veľký počet zamestnancov. Až 98 firiem a organizácií malo tento rok aj svojho “firemného koordinátora”, ktorý súťaž menežoval na úrovni spoločnosti. Ťažkú úlohu nielen zvíťaziť, ale dokonca aj obhájiť minuloročný titul sa napokon podarilo zvládnuť Slovenským elektrárňam, ktoré mali zároveň aj najväčší firemný pelotón – až 310 zamestnancov! Na striebornej pozícii skončilo Ministerstvo vnútra SR a na treťom mieste došpurtovali železničiari zo ZSSK. Viac ako 100 súťažiacich pritom do kampane postavilo až 14 zamestnávateľov! Veľký obdiv však patrí každej firme či subjektu, ktorí nenechali prejsť kampaň “samospádom”, ale pristúpili k podpore dochádzania do práce na bicykli aktívne a využili kampaň aj ako zaujímavý teambuilding.

Úplnou novinkou v kampani bola súťaž samosprávnych krajov, pri ktorých celkovom poradí zavážil najlepší priemer umiestnení v 4 sledovaných ukazovateľoch. Premiérové prvé miesto napokon obsadil Bratislavský samosprávny kraj, v ktorom sa do kampane zapojilo vyše 3000 súťažiacich. Zdatne mu sekundoval Žilinský samosprávny kraj, ktorý aj bez hlavného mesta na svojom území dokázal postaviť vyše 2700 súťažiacich a tretie miesto napokon získal Trenčiansky samosprávny kraj (1890 súťažiacich). Víťazné vyššie územné celky však za dobré umiestnenie nezískali len dobrý pocit – vyhrali tiež cyklistické stojany “Type Gent” pre 12, 10 a 8 bicyklov.

Poslednou celoslovenskou hodnotenou kategóriou bola súťaž samospráv, v ktorej už po šiestykrát z deviatich ročníkov kampane zvíťazilo mesto Martin. To už niekoľko rokov čaká na vyzývateľa, ktorý by ho zosadil z trónu! V jubilejnom 10. ročníku k tomu bude mať možno blízko mesto Hlohovec, ktoré v DPNB 2022 obsadilo striebornú priečku, alebo Liptovský Mikuláš na bronzovej pozícii. Až v 30 samosprávach sa pritom zaregistrovalo viac ako 100 súťažiacich, vďaka čomu sa dostali aj do žrebovania o jedinečné cyklostojiská.

O rok nás čaká 10. ročník celoslovenskej kampane, ktorá ešte v roku 2012 začínala na lokálnej úrovni so 100 súťažiacimi. Tí v mesiaci máj brázdili banskobystrické ulice a namiesto online evidenčného systému so 6 spôsobmi vkladania jázd posielali záznamy o svojich jazdách v excelovských tabuľkách koordinátorovi na e-mail. :) Veríme, že desaťročnicu kampaň oslávi s čo najväčším počtom zapojených účastníkov, ktorí budú mať opäť k dispozícii ešte viac bezpečnej infraštruktúry na svojich cestách z domu do práce, lebo v konečnom dôsledku – aj o to v kampani ide.

ocibb, mm

P.S.: Výhercov cien v tomto ročníku kampane nájdete TU. :)

zdieľať článok