Ako povzbudiť zamestnancov k účasti v DPNB? Tipy od Scheidt & Bachmann!

Scheidt_Bachmann_Do_prace_na_bicykli 1

Spoločnosť Scheidt & Bachmann Slovensko sa zúčastňuje kampane Do práce na bicykli už od roku 2016. Za ten čas sa jej podarilo „zakoreniť“ ju hlboko do firemnej kultúry. Zamestnancov, ktorí mesiac cestujú do práce ekologicky, je čoraz viac. Pribúda aj cyklistov, ktorí šliapu do pedálov počas celého roka. Preto sme spoločnosť poprosili, aby nám prezradili, ako motivujú svojich zamestnancov k účasti v kampani.

Postaviť na štart kampane Do práce na bicykli vlastný pelotón si vyžaduje – ako by povedali cyklisti – poctivú prípravu, pekelné tempo a poriadny záverečný špurt. Výsledok určite stojí za to – my v Scheidt & Bachmann to vieme z vlastnej skúsenosti. Zapojiť sa odporúčame všetkým firmám bez ohľadu na ich veľkosť. Nielenže je to skvelý teambuilding, počas ktorého si zamestnanci zlepšia svoju kondičku a upevnia tímového ducha, ale zároveň posilníte svoju spoločenskú zodpovednosť – veď počas tejto akcie chránite životné prostredie!

6546556

Scheidt_Bachmann_Do_prace_na_bicykli 2

Ako motivovať čo najviac zamestnancov?
Pripravili sme pre vás zopár tipov, ktoré sa nám v Scheidt & Bachmann osvedčili a mohli by pomôcť aj vám:

1. Podpora vedenia
Bez nej to nejde. U nás idú príkladom aj samotní konatelia! Počas kampane nemajú problém vymeniť svoje autá za bicykel. Ak to však u vás nie je možné, skúste pohľadať aj iné cestičky, ako vedenie do kampane zapojiť (príhovor zamestnancom, osobné odovzdanie diplomov za účasť…).

2. Akční a lojálni zamestnanci
Väčšina našich zamestnancov sa vo svojom voľnom čase venuje nejakému druhu rekreačného športu – bicykel, beh, turistika… Tí, ktorí pracujú s počítačom, si športom kompenzujú sedavé zamestnanie a dobíjajú sa energiou.

Výrobní zamestnanci si síce v práci až toľko neposedia, ale vo väčšine sú to akční ľudia, ktorí ani doma neobsedia. Potom ich už stačí len osloviť, aby na mesiac vyskúšali bicykel a súťažili za firmu.

Samozrejme, máme aj zamestnancov, ktorí nešportujú, ale radi podporia svoje kolegyne a kolegov a vytvoria s nimi súťažný tím.

Scheidt_Bachmann_Do_prace_na_bicykli 4

3. Tímový duch & Zanietenosť
Práve tieto 2 prvky sú súčasťou našich firemných hodnôt a zúročujeme ich pri všetkých projektoch vrátane kampane Do práce na bicykli. Spoločne si dávame realistické ciele a navzájom sa povzbudzujeme pri ich napĺňaní. Pomáha nám pri tom aj naša zanietenosť robiť všetky veci naplno a čo najlepšie. Vďaka štipke zdravej súťaživosti sa nám zas darí prekonávať prekážky a posúvať sa v rebríčku.

A na konci kampane poriadne oslavujeme náš úspech – ako inak – spoločne! Osvedčili sa nám najmä cykloraňajky či cykloobedy zakončené spoločnou cyklofotkou.

Scheidt_Bachmann_Do_prace_na_bicykli 10
Cykloraňajky v Bratislave

 

Scheidt_Bachmann_Do_prace_na_bicykli 9
Cykloraňajky v Bytči


4. Komunikácia
Zamestnancov pravidelne informujeme o všetkom dôležitom, čo by mali o kampani vedieť. Využívame na to najmä interný newsletter, ale informácie nájdu aj na intranete, firemných televízoroch, zamestnaneckej mobilnej aplikácii či nástenkách.

Okrem toho máme 3 firemných koordinátorov, ktorí zamestnancom pomáhajú s registráciou do účastníckeho konta, nahrávaním jázd či inými technickými problémami. Odpovedajú aj na všetky otázky týkajúce sa kampane.

Počas kampane každý týždeň posielame účastníkom newsletter s aktuálnymi výsledkami – koľko máme ako firma najazdených kilometrov, koľko jázd a kilometrov nás delí od vyššej priečky, kto je aktuálne najlepší cyklista, cyklistka či tím.

Komunikovať neprestávame ani po skončení súťaže. Interne aj externe zdieľame dosiahnuté výsledky a príbehy, ktoré sme počas kampane zažili.

5. Suvenír na pamiatku
Niekoho môže motivovať účastnícky diplom so svojím menom a výkonom, iného zase titul trhača asfaltu alebo zľava v e-shope. Nám sa osvedčil malý darček aktívnym účastníkom. Každý rok venujeme iný „suvenír“ – kampaňové tričko, cyklofľašu, pumpu… V tomto ročníku dostal každý zamestnanec, ktorý prešiel aspoň 21 km (na bicykli, MHD, pešo či ich kombináciou), praktický multikľúč s 21 funkciami. Ohlas na kľúče bol veľmi pozitívny!

MultiKluc_Scheidt_Bachmann

6. Spätná väzba
Po skončení Do práce na bicykli si od kolegov a kolegýň pýtame spätnú väzbu na túto firemnú akciu. Zbierame tiež podnety, ako ju ešte zlepšiť. Každý nápad zhodnotíme a tie najlepšie nasadíme v ďalšom ročníku.

Finálnou bodkou sú podnety pre organizátorov kampane – zbierajú ich koordinátori či už z vlastnej skúsenosti alebo od kolegov. Veľmi si vážime, že vždy na ne dostaneme odpoveď. Ešte radšej sme, keď sa nejaký náš návrh podarí preniesť aj do kampane.

Scheidt_Bachmann_Do_prace_na_bicykli 3

A čo o svojich pohnútkach prezradili samotní zamestnanci Scheidt & Bachmann Slovensko?

Ján Fuček, pracovník pre výrobu a montáž elektromechanických súčastí a celkov Scheidt & Bachmann Slovensko a 2. najusilovnejší cyklista spoločnosti (1 355 km / 42 jázd)
„Ja bicyklujem pravidelne a do práce na bicykli dochádzam od jari do jesene, samozrejme podľa počasia. Bicykel perfektne vyčistí hlavu a rozhýbe telo. Pre mňa je to relax a môj obľúbený koníček. Odporúčam ho každému.“

Daniela Makuchová – vstupná kontrolórka vo výrobe Scheidt & Bachmann Slovensko v Bytči a najlepšia cyklistka spoločnosti v tomto ročníku DPNB (24 jázd / 514 km)
„Keď sme mali výrobu v Žiline, pravidelne som sa súťaže zúčastňovala a na bicykli som jazdila aj mimo stanovený mesiac. Keď sme sa presťahovali do Bytče, dochádzanie na bicykli som považovala za sci-fi a kolegovi, ktorý ma na účasť prehováral, som povedala, že by mi muselo „hrabať“. Ako vidíte, tento rok mi nakoniec „úplne hrablo“ a stala som sa najlepšou cyklistkou. Napriek tomu, že dlhé trate sú pre mňa náročné, každý týždeň ma nakoplo, keď nás cyklokoordinátori informovali o našich výkonoch. Vtedy som si vždy povedala, že by som mohla ešte trochu pridať. Hoci som bola často unavená, keďže ma doma čakala ďalšia šichta (navariť, upratať, seno obrátiť, zeleninu vyplieť…), chcela som aspoň svojou troškou prispieť k lepšiemu umiestneniu našej firmy. Síce to tento rok úplne nevyšlo, ale dobrý pocit zostáva.“

Jozef Páleš – tester softvéru v divízii Parking Solutions Scheidt & Bachmann Slovensko a účastník s najväčším počtom km najazdených MHD (782 km / 38 jázd + 270 km na bicykli)
„U mňa sa stretlo hneď viacero faktorov, ktoré ma motivovali. No najviac som potreboval urobiť vo svojom živote zmenu, vybočiť z bežného stereotypu a súťaž bola pre mňa zaujímavým dobrodružstvom. Bol to pre mňa druh psychoterapie. Ku koncu súťaže som začal badať aj pozitívne účinky takéhoto dochádzania na moje zdravie (zlepšila sa mi kondička), a to ma výraznou mierou motivuje pokračovať v ekologickom dochádzaní do práce aj mimo súťaž – aj keď cestovaním strávim viac času ako predtým.“

Anna Tvrdá – tímlíderka expedície a príjmu tovarov Scheidt & Bachmann Slovensko (24 jázd / 514 km)
Kampaň považujem za dobré spojenie príjemného s užitočným. Človek niečo spraví pre svoje zdravie, prírodu, a aktuálne aj niečo pre svoju peňaženku. Ja spolu s kolegyňou dochádzame do práce na bicykli od mája až do jesene, kým nie sú rána „temné a studené“. Je to príjemná zmena po lenivej zime a skvelý spôsob ako aspoň trochu budovať kondičku.“

Ján Krúpa – konateľ spoločnosti Scheidt & Bachmann Slovensko (40 jázd / 184 km)
„Kampaň Do práce na bicykli považujem za významné zviditeľnenie ekologickej dopravy. Čím viac nás bude, tým viac budeme na cestách videní a tým viac ľudí sa bude zamýšľať nad možnosťou využívania bicyklov, ich výhodami, nevýhodami. Motiváciou pre mňa je aj to, že je to firemná a zároveň veľká celoslovenská akcia a ja môžem byť jej malou súčasťou. Taktiež sa vďaka tejto akcii môžem stretnúť s kolegami, s ktorými sa vidím inak iba zriedka, a to nielen pri vyhodnotení súťaže, ale aj pri parkovaní bicykla či na ceste…“

Martin Fülöp, vedúci oddelenia produktového softvérového vývoja divízie Fare Collection Systems Scheidt & Bachmann Slovensko (26 jázd / 421 km)
„Ja som sa chcel zapojiť najmä do nejakej hravej činnosti v našom kolektíve. Ale zároveň zafungovala aj dobrá súhra okolností v mojom živote ako boli: tréningový plán, stereotypný homeoffice, dopravná situácia s dochádzaním do Žiliny, uvoľnenie protipandemických opatrení, zvýšené náklady a dopady cestovania autom. A v konečnom dôsledku som svojou účasťou prispel aj k zlepšeniu kvality života v našom regióne.“

 

Katarína Labudová

 

zdieľať článok