TI: Cyklostezky v ČR nelze paušálně hodnotit jako předražené

1411723957_P201409260301001

Praha – Stavby cyklostezek v ČR nelze podle protikorupční organizace Transparency International (TI) paušálně hodnotit jako předražené. Na jejich cenu má vliv ale zadávací řízení a konkureční prostředí, řekl dnes novinářům právník TI Petr Leyer. V otevřením zadávacím řízení se cenu podařilo snížit až na polovinu předpokládané sumy, uvedl na základě analýzy 14 vybraných zakázek na cyklostezky v hodnotě přes 400 milionů korun.

U cyklostezek jsou často vidět pouze excesy, například drahé mosty. Obecně se však česká cyklostezka nevymyká v ceně (v průměru 2,34 milionu korun bez DPH) za kilometr, ani v jiných cenových ukazatelích,” uvedl Leyer.

Na konečnou cenu má ale podle něj vliv druh zadávacího řízení a nastavení technických předpokladů. “Analýza opětovně potvrdila, že dostatečně otevřené zadávací řízení znamená více nabídek a výraznou úsporu,” dodal Leyer. K nejlevnějším tak patřila Kladenská cyklostezka, jejíž cena se z předpokládaných 21 milionů snížila na 10,8 milionu korun.

U dvou zakázek s nepřiměřenými kvalifikačním předpoklady (cyklostezka Rokytka a Hradec nad Moravicí) přesáhla vysoutěžená cena předpokládanou hodnotu, v případě nejnákladnější hodnocené cyklostezky Ohře se podařilo výslednou cenu 111,6 milionu korun dostat nepatrně pod hranici předpokládané hodnoty 113,8 milionu korun. Úplnou závěrečnou zprávu své analýzy stavby cyklostezek s názvem Oponuj zakázky zveřejnila TI na svém webu.

Zpráva zmiňuje i loňské obdobné zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu v hodnocení akcí financovaných ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). “Jednotkové ceny cyklostezek, jejichž výstavba či opravy byly podpořeny příspěvkem z rozpočtu SFDI, v průměru nepřekročily ceny podle cenových normativů a oceňovací vyhlášky s výjimkou specifických akcí s investičně náročnými technickými řešeními,” uvedl NKÚ.

Zdroj: ceskenoviny.cz
Foto: Cyklostezka – ilustrační foto. ČTK Ožana Jaroslav

zdieľať článok