Francie táhne do boje proti dieselům. Paříž má být město pro pěší

VEZ51eeeb_37fcd1fd46bc4f3f8462c875368cb851_0

Pařížská starostka Anne Hidalgová oznámila, že se v centru francouzské metropole chystá omezit osobní automobilovou dopravu. Chce tím prý zabránit dopravním zácpám a znečištění ovzduší, které město na Seině dlouhodobě trápí. Na ráně jsou hlavně naftová auta, proti kterým brojí i francouzský premiér.

Pařížská starostka chce do šesti let z centra vykázat většinu aut. Do čtyř čtvrtí v centru města by směly podle jejího plánu od roku 2020 jen jízdní kola, autobusy, taxíky, sanitky a vozy místních obyvatel či zásobování.

Zpočátku by se mělo opatření týkat pouze víkendového provozu, ale pokud by se osvědčilo, mohlo by se prý rychle rozšířit i na zbytek týdne.

Dieselová auta by měla podle starostčiných představ z vnitřního města zmizet úplně. „Chci vyhnat dieselová auta z Paříže do roku 2020, nejlépe za městský okruh (známý peripherique – pozn. red.),“ prohlásila starostka, která chce do pařížských ulic pustit jen super-nízkoemisní vozy.

Centrum Paříže se dlouhodobě potýká s častými dopravními zácpami spojenými se znečištěním ovzduší. V současnosti nemá vlastní auto podle Hidalgové až 60 procent obyvatel Paříže, ještě v roce 2001 to přitom bylo pouze 40 procent.

Podle Hidalgové znamená znečištění ovzduší v Paříži vážné zdravotní riziko. Pařížané prý žijí v průměru o šest až sedm měsíců kratší dobu oproti lidem, kteří nejsou vystaveni tak vysokým hladinám exhalací.

Podle průzkumu magazínu Journal du Dimanche, ve kterém rozhovor se starostkou vyšel, s případným vyhnáním dieselů souhlasí 54 procent hlasujících, pro 84 procent má být boj se znečištěným ovzduším prioritou.

Letos v březnu bojovala Paříž s extrémní úrovní znečištění, podle expertů byl smog srovnatelný s tím pekingským, přičemž Peking patří k městům s nejhorším ovzduším na světě. V Paříži tehdy jezdila hromadná doprava zdarma a město zavedlo ještě další opatření.

Hidalgová chystá v příštích šesti letech také rozšíření sítě cyklistických pruhů, a to až na dvojnásobek. Na podporu cyklistiky v hlavním městě chce prý vydat až 100 milionů eur (2,76 miliardy korun). Rozšířit by se měla také soustava půjčoven klasických i elektrických kol. Na úkor silnic by měl stoupnout také počet pěších zón.

Starostka Anne Hidalgová byla do úřadu zvolena letos v březnu na období šesti let za vládní socialistickou stranu prezidenta Françoise Hollandea.

Boj proti dieselům

Naftová auta byla v posledních desetiletích ve Francii velmi oblíbená, ale teď jim politici vyhlašují boj. Francouzský premiér Manuel Valls už oznámil, že chce zrušit všechna zvýhodnění pro auta na naftu. „Dlouhou dobu jsme zvýhodňovali dieselové motory. Byla to chyba,“ prohlásil. Ve Francii má dnes 80 procent aut pod kapotou naftový motor.

Manuel Valls (mimochodem, stejně jako Anne Hidalgová je španělského původu) chce už v roce 2015 zavést systém rozdělení aut podle úrovně vypouštěných emisí, který má být velmi tvrdý a má zamezit vjezdu „špinavých“ aut do měst. Podle neoficiálních informací se uvažuje také o tom, že má být pro ekologičtější vozy určeno také více parkovišť.

Francouzský socialistický premiér chce také zvednout spotřební daň u benzinu o dva eurocenty (asi 55 haléřů) na litr. Nafta je dnes ve Francii výrazně levnější než benzin, v přepočtu je to asi pětikorunový rozdíl.

Peníze navíc, které stát vybere (podle odhadů to má být za příští rok až 807 milionů eur, to je asi 22 miliard korun), mají být použity na příspěvky pro motoristy na nákup nových ekologických aut.

Zdroj: auto.idnes.cz

zdieľať článok