Do práce na bicykli vyrazia tímy zo 60 samospráv

418400_417872458261924_535284072_n

Tretí ročník celoslovenskej kampane Do práce na bicykli sa medzi samosprávami stretol s veľkým ohlasom. Kým v prvom ročníku sa do súťaže zapojilo 30 miest a obcí Slovenska, v tomto roku sa počet zúčastnených samospráv už zdvojnásobil.

Kampaň na podporu rozvoja nemotorovej dopravy v mestách má svoje korene v Banskej Bystrici, kde májové bicyklovanie zamestnaneckých tímov odštartovalo už v roku 2012. Po dvoch ročníkoch sa podarilo súťaž rozšíriť na celé územie krajiny a od roku 2014 tak do pedálov ťahajú pracovníci firiem a organizácii takmer na celom Slovensku. „Kým v prvom roku sa do kampane zapojilo 30 samospráv, tento rok sa ich počet uzavrel na skvelom čísle 60. Popularita súťaže od prvého ročníka neustále rastie a to nás nesmierne teší,“ hovorí Andrea Štulajterová z Občianskej cykloiniciatívy Banská Bystrica, organizátorka a koordinátorka kampane.

Jej slová potvrdzujú aj štatistiky z minulých rokov. Kým v prvom ročníku do slovenských ulíc vyrazilo 473 tímov a 1506 cyklistov v 30 samosprávach, v roku 2015 to bolo už 916 tímov a 2870 súťažiacich v 55 mestách a obciach. „V tomto momente máme zatiaľ prihlásených už viac než 500 tímov a vyše 1500 cyklistov. Registrácia tímov pritom končí až 26.4. a po skúsenostiach z minulých rokov očakávame najmä v poslednom týždni výrazný nárast prihlásených,“ hodnotí aktuálny stav Štulajterová a dodáva, že organizátorov by tento rok potešilo prekonanie hranice 1000 zúčastnených tímov.

Projekt Do práce na bicykli má zábavnou formou podporiť rozvoj trvalo udržateľnej mobility v mestách a podnietiť samosprávy, aby vytvárali na svojom území vhodné podmienky na využívanie cyklistickej dopravy. Zároveň má motivovať aj zamestnávateľov, aby vytvorili vo svojich sídlach podmienky pre zamestnancov, ktorí dochádzajú do práce na bicykli. Evidenciu jázd do práce a z práce si budú počas mája robiť samotní účastníci prostredníctvom webovej stránky www.dopracenabicykli.eu. Na nej okrem celkového počtu kilometrov, ktoré najazdili na dvoch kolesách, budú mať možnosť porovnať sa s ďalšími tímami z rovnakého mesta či sledovať množstvo CO2, ktoré jazdou na dvoch kolesách ušetrili v porovnaní s autom.

 

Občianska cykloiniciatíva Banská Bystrica

zdieľať článok