Likavčan: Cyklodoprava sa musí stať celospoločenskou témou

????????????????????????????????????

Jedným z dôležitých partnerov kampane Do práce na bicykli 2016 je aj slovenský výrobca bicyklov DEMA. Okrem toho, že ponúkol niekoľko svojich bicyklov ako ceny pre víťazov jednotlivých kategórií, napokon sa podujal poskytnúť aj 20% zľavu pre všetkých registrovaných účastníkov kampane na cestné bicykle tejto značky. Nielen preto sme sa však rozhodli, že vyspovedáme obchodného riaditeľa spoločnosti DEMA Richarda Likavčana. Kto iný by totiž mohol kompetentne prehovoriť o súčasnosti a budúcnosti cyklistickej dopravy ak nie človek, ktorého život sa dlhodobo “točí” okolo bicyklov?

1. Aká je vaša prvá bicyklová skúsenosť a prvý bicykel, na ktorom ste šantili ako dieťa?
Môj prvý bicykel, na ktorý si spomínam, bola určite trojkolka, ktorá vždy nemusela mať nevyhnutne reťaz. U starých rodičov som sa totiž na nej spúšťal z kopca. Boli to extrémne zážitky nielen pre mňa, ale aj pre tých, ktorí ma v tú chvíľu mali strážiť. Pády a odreniny však nijako nekazili zážitok z rýchlosti a detskej slobody. Bol som pánom situácie. Takto získavané skúsenosti sa stali prudko návykové, čo pravdepodobne výrazne ovplyvnilo môj vzťah k bicyklom.

2. Vaša kariéra v bicyklovom sektore je už naozaj dlhá. Cítite sa už vo svojom obore ako ryba vo vode, kde vás nič nemôže prekvapiť?
Technické riešenia sú v dnešnej dobe veľmi sofistikované a vývoj bicyklových komponentov sa už dá do istej miery vopred odhadnúť. Mnohé novinky vznikajú postupne, alebo sa postupne menia a zlepšujú. Výrobcovia pracujú v niekoľkoročnom predstihu, takže novinky na trhu vnímané zákazníkmi ako úplne nové už pre výrobcov bicyklov bývajú v dobe ich uvedenia na trh samozrejmé, alebo dokonca pracujú pri konštrukcii nových modelov s ich generačnými nasledovníkmi. Tempo uvádzania noviniek je v posledných rokoch neuveriteľne rýchle. Vyžaduje si neustálu pozornosť, aby neunikli dôležité trendy. Cítiť sa ako ryba vo vode pre mňa znamená, že sa viem orientovať v problematike, viem, kde sa dopátrať potrebných informácií, vnímam pozadie tohto biznisu vo všetkých aspektoch. O to všetko sa však treba neustále zaujímať a posúvať vpred. Pri dnešnom tempe sa krátke zaváhanie stane miestenkou v stojatých vodách.

3. Čo by podľa vás pomohlo rozvoju bicyklovania na Slovensku, resp. vyššiemu využívaniu bicykla ako plnohodnotného dopravného prostriedku v mestách?
V každom prípade je to infraštruktúra, čo sa opakuje v mnohých vyhláseniach. Ale infraštruktúra je veľmi široký pojem. Rozvoju bicyklovania určite prispejú cyklochodníky, cyklotrasy, ale nikdy to nebude fungovať, pokiaľ sa to nestane našou celospoločenskou témou. Zažil som situáciu, kedy sa na komunálnej úrovni predvolebná téma vytvorenia cyklochodníkov na úkor parkovacích miest vyhodnotila ako kontraproduktívna, pretože tu bola obava z negatívnych reakcií tých, ktorí by o tieto parkovacie miesta boli ukrátení.

Bicyklovanie bude mať u nás až vtedy zelenú, ak tu bude odvaha presadiť túto tému na komunálnej úrovni. Práve preto vnímam všetky aktivity na tejto úrovni, ako je napríklad aj projekt „Do práce na bicykli“, ako veľmi prospešné. Táto téma ukazuje samosprávam, že ľudia chcú bicyklovať, že tu je dopyt, ktorý môže byť pre nich „použiteľný“ aj pre ich prácu a ciele. Teraz nie je na mieste polemizovať o tom, čo sú motivácie komunálnych politikov, ale treba vidieť, že kde to nadšenie je, rýchlo sa prenáša na celú obec alebo mesto. Vo svete je nespočetne veľa príkladov, kedy je bicyklovanie súčasťou každodenného života. Je to aj o hodnotách, ktoré sú spoločensky prijaté a samozrejmé. Je až neuveriteľné, aké súvzťažnosti je možné vyvodiť z istej miery zjednodušenia vzťahu k bicyklovaniu a stavu spoločnosti.

4. Čo si myslíte o vzájomnej tolerancii vodičov a cyklistov na cestách?
U nás sa stále učíme, ako sa správať na ceste. Vodiči voči cyklistom, ale aj cyklisti voči vodičom. Som presvedčený, že cyklista je ohľaduplnejší voči cyklistom, ak práve vedie auto. Ale pozorujem, že niekedy aj cyklisti aj vodiči zabúdajú na svoju rolu, ak sú práve na opačnej strane. Tu nám môže pomáhať len pravidelná skúsenosť. V Dánsku som si musel zvykať na to, že pánom je na ceste cyklista. Aj pri veľkej snahe sa mi stávalo, že nie vždy som sa správal adekvátne. Po čase to však prejde do krvi, a potom to funguje.

Práve skúsenosti a príklady sú cestou. Pred mnohými rokmi, keď sme začali zisťovať, že zastaviť pred prechodom pre chodcov je v neďalekom Rakúsku úplne samozrejmé, tak u nás sa takéto správanie často stretávalo až s prekvapivými reakciami čakajúcich chodcov, ale aj vodičov, ktorí za takýmto ohľaduplným vodičom jazdili. Dnes je to bežné, že vodiči zastavujú pred prechodmi. Ak to niekto nerobí, stáva sa neslušným. Presne takéto vnímanie je potrebné aj pre mnohé iné spoločenské normy. Takže to nie je ani o tolerancii, ale o slušnosti. Ja nemusím bezpodmienečne tolerovať vodiča alebo cyklistu, ale mám sa správať tak, aby som bol voči nemu slušný. Tak to má byť podľa mňa postavené.

5. Máte odporúčanie, prečo by mali rodičia svoje ratolesti viesť k záľube k bicyklom?
Pripomínať potrebu viesť deti k aktívnemu pohybu asi nie je treba. Bicyklovanie ako šport má veľa výhod. To je však možné nájsť aj v iných športoch. Bicyklovaním však dieťa získava zručnosti a skúsenosti, ktoré majú presah do mnohých praktických činností. Tie sú často motivované zážitkami pri bicyklovaní. Dieťa zažíva pocit, že zvláda niečo, čo dospelí. Má príležitosť zažiť niečo nové, a často je to o pocite slobody. Zároveň však zisťuje, že túto slobodu môže mať, ak dodržiava pravidlá, a postupne tak prichádza na to, že pravidlá sú potrebné na fungovanie celku. Zároveň si buduje vzťah k veciam – ak zistí, že ak si udržuje bicykel, tak sa mu bicykluje lepšie, získava aj technické zručnosti. Nie je nevyhnutné, aby dieťa dokázalo rozložiť a zložiť bicykel, ale chápe, že ak sa o niečo stará, môže mu to lepšie slúžiť. Ak chceme mať krajšie okolie, dieťa ho môže vnímať cez prírodu, ktorú neskôr určite bude považovať za dôležitú, a tak sa k nej aj bude správať. Dôvodov sa však nájde aj viac. Napríklad odpútať dieťa od virtuálneho sveta.

6. Budete podporovať aby vaši zamestnanci jazdili v máji do práce na bicykli?
Mnohí naši zamestnanci celoročne jazdia do práce na bicykli. A to nie len v rámci mesta, ale aj z okolitých obcí a miest. Dokonca u nás nie je problém, ak si zamestnanec „odskočí“ zabicyklovať si, a potom pokračuje v práci. Samozrejme, že sú pozície, kde sa to nedá. Pre mňa je však vzorom situácia, ktorú som zažil u jedného skutočne veľkého výrobcu bicyklov vo Francúzsku – na začiatku dvojhodinovej obednej prestávky sa zo všetkých strán zišli zamestnanci a spoločne sa išli bicyklovať. No fantázia! Nehovorím už o tom, že u nás ako výrobcu bicyklov má bicyklovanie určite iné postavenie, ako v iných firmách. To je už aj o benefitoch, ktoré sú u nás o bicyklovaní a bicykloch už z podstaty predmetu našej činnosti. To, že sme partnermi projektu „Do práce na bicykli“, je u nás teda skôr výzvou pre tých, ktorí ešte stále nedostatočne prelomili hranicu medzi záväzkom a pravidelnou činnosťou.

7. Myslíte si, že budúcnosť cyklistiky bude v elektrobicykloch, ktoré sú momentálne “v kurze”?
Budúcnosť elektrobicyklov je neodškriepiteľná. „Klasický“ bicykel nevymizne, bude to stále športový nástroj aj dopravný prostriedok. Zostane však na preferenciách a potrebách používateľa. V dnešnej dobe je pritom ešte stále limitujúca cena. Nové technológie pohonných jednotiek, akumulátorov a elektroniky však rýchlo posúvajú elektobicykle do kategórie masového používania. Prvotné skeptické až opovrhujúce rezultáty, že to bude len pre dôchodcov a bohatých, sú už prekonané. V najbližších rokoch sa očakáva, že elektrobicykle budú tvoriť väčšinu predajov. Určite budú rozdiely podľa krajín a ich úrovne kúpnej sily, ale trend je už jednoznačný.

Elektrobicykle otvárajú nové možnosti pre nové zážitky a nové zvyklosti pre staršiu aj mladšiu generáciu. Je to obrovská vec, ktorej vplyv bude mať až makroekonomické a celospoločenské dopady. Elektrobicykle sú už súčasťou nových plánovaných urbanistických projektov a idú ruka v ruke s rozvojom elektromobilov. Budú generátorom nových podnikateľských príležitostí aj vo sfére služieb. Elektromobilita je jeden zo symbolov novej kvality života – je to obrovská téma s presahom do mnohých iných, ktorá sa tým viac otvára, čím viac sa diskusia posúva do hĺbky dopadov. Najfascinujúcejšie je to, že táto téma nie je len prijímaná veľmi prirodzene, lebo kvalita života je pre každého z nás dôležitá, ale prináša nové možnosti a otvára úplne nové príležitosti.

8. Ste hlavným partnerom „Do práce na bicykli“. Prečo ste sa rozhodli podporiť túto akciu?
Je to vyjadrenie nášho postoja k bicyklovaniu. Sme presvedčení, že tento projekt môže významne prispieť k vyvolaniu spoločenskej požiadavky po zlepšení podmienok pre bicyklovanie na Slovensku. Je to náš malý príspevok pre veľkú vec.

DPNB,mm

zdieľať článok