Bicykel je v našich mestách ideálnym dopravným prostriedkom

PM_4w

Peter Medveď je riaditeľom nadácie Ekopolis, ktorá súťaž Do práce na bicykli významne podporuje a na Slovensku patrí k jej iniciátorom. Pre Ekopolis je súťaž jednou z viacerých aktivít, ktorými sa nadácia usiluje o rozvoj nemotorovej dopravy. Z ďalších aktivít sú to napríklad podpora lokálnych cykloiniciatív, certifikácia turistických služieb Vitajte, cyklisti!, prevádzka e-trojkoliek Triximobil, projekty na trase EuroVelo 13 Cesta Železnej opony, rozvoj know-how v oblasti plánov mobility, distribúcia automatických sčítačov cyklistov a chodcov. Ekopolis je členom Európskej cyklistickej federácie.

Čo Ekopolis plánuje do budúcnosti pre podporu rozvoja bicyklovania na Slovensku?
Tému rozvoja bicyklovania, cyklotému považujeme za jednu z našich nosných tém. Aktivity v rámci našej kampane Na Bicykle, ktorú v tomto období pripravujeme, posilnia vnímanie bicyklovania ako životného štýlu a podporia rozvoj cyklistickej infraštruktúry. Kampaň bude stáť na 4 pilieroch. V prvom rade ide o osvetu a zapojenie širokej verejnosti, zvyšovanie bezpečnosti na cestách prostredníctvom súťaže Do práce na bicykli, aktivít počas Európskeho týždňa mobility, Cyklofestov a ďalších podujatí. Prostredníctvom grantov by sme radi podporovali zlepšenie cyklotrás, obnovu značenia a cyklistickej infraštruktúry. Ďalej budeme realizovať odborné a vzdelávacie aktivity pre odbornú verejnosť, sieťovacie a „experience sharing“ aktivity pre cykloiniciatívy. V neposlednom rade to bude spolupráca s inštitúciami verejnej správy v oblasti cyklo agendy na celoštátnej aj regionálnej úrovní.

Chodíte do práce na bicykli?
Áno, často.  A treba povedať, že práve akcia Do práce na bicykli bola aj pre mňa dôležitým momentom, prečo som si dochádzanie do práce a celkovo pohyb po meste na bicykli obľúbil. Aj keď na bicykli som jazdil aj predtým, tak od minuloročnej sezóny ho používam takmer každodenne po celý rok, pokiaľ nie je príliš veľký mráz. Keď sa to dá v Dánsku, Nórsku, či Fínsku, prečo by to nešlo u nás?

Predtým ste na bicykli nejazdili?
Viac rekreačne a na cykloturistiku. Prvú väčšiu výpravu sme urobili s priateľmi ešte počas vysokej školy začiatkom 90. rokov, z Bratislavy do chorvátskej Puly. V posledných rokoch veľa bicyklujem po Slovensku. A často aj na Morave a v Čechách, kde v mnohých regiónoch nájdete výborné trasy a  služby pre cyklistov. Spoznávanie krajín na bicykli je skvelé, prejdete celkom veľké vzdialenosti, ale máte čas aj na detaily a pôžitky. Napríklad na “vinné stezky” na Morave sa dá vyraziť aj na víkend a ešte som nestretol nikoho, kto by takýto výlet ľutoval.

Dajú sa porovnať podmienky pre cykloturistiku na Slovensku a Čechách?
Na Morave a v Čechách sú v tomto smere ďalej. Objektívne treba povedať, že na rozvoj cyklotrás sú tam lepšie východiská. Menej náročný terén a historicky lepšie vybudovaná sieť vidieckych aj lesných ciest, ktoré často stačí len vyznačiť. A tiež dlhšie tradície v domácom cestovnom ruchu. Nevyužitý potenciál cykloturistiky na Slovensku je stále obrovský. Je dobré si uvedomiť, že cykloturista patrí k najvďačnejším návštevníkom regiónu. Vyhľadáva miestne zaujímavosti, často je hladný a smädný. Napríklad podľa údajov Európskej cyklistickej federácie, cykloturista utratí už na jednodňovom výlete v priemere 15-20 €, ktoré ostávajú v regióne.

Poďme späť k cyklodoprave v mestách. Čo podľa by podľa vás bolo potrebné, aby viac ľudí vymenilo auto za bicyklel?
Z vlastnej skúsenosti si myslím, že vo väčšine miest na Slovensku je bicykel pre priemerne zdravého človeka už aj dnes ideálnym dopravným prostriedkom po veľkú časť roka a tiež sa dá oveľa viac chodiť jednoducho pešo. Iste sa oplatí premyslieť si bezpečnejšie si trasy, ale ak práve nejdete na rodinný nákup, tak auto vôbec nemusí byť prvou samozrejmou voľbou. Čas jazdy je v porovnaní s autom absolútne porovnateľný, človek urobí čosi pre svoje zdravie aj pre prostredie a odpadajú ťažkosti s parkovaním. A s čoraz dostupnejšími elektrobicyklami sa ani nenadriete.
Samozrejme pre bežné a bezpečné využívanie bicyklov, najmä ak chceme bicyklovať s deťmi, veľmi chýbajú štandardné cyklotrasy a ďalšia infraštruktúra. Jednoducho cyklista u nás stále nemá pocit, že je bežnou a vítanou súčasťou cestnej premávky. V mnohých mestách, kde kvalite života prikladajú skutočný význam, je cyklodoprava a verejná doprava uprednostňovaná. Verme, že v tomto ohľade sa aj na Slovensku podarí dosiahnuť podstatnú zmenu. Nakoniec aj súťaž Do práce na bicykli je okrem toho, že ide o zábavu, predovšetkým správou pre kompetentných, aby pri vytváraní lepších podmienok pre cyklistov neostávalo len pri slovách.

DPNB

zdieľať článok