Aj ministerstvo dopravy bude jazdiť do práce na bicykli!

Bez názvu

Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR už minulý rok podporilo aktivity občianskych združení, ktoré vyústili v spoluprácu pri organizovaní prvého celonárodného ročníka súťaže Do práce na bicykli 2014. Tento rok je tomu rovnako. V snahe o napĺňanie Národnej stratégie rozvoja cyklistickej dopravy a cykloturistiky v SR je táto kampaň ideálnou formou propagácie udržateľnej mestskej mobility ako aj výborným spôsobom ako motivovať čoraz viac obyvateľov k snahe o zlepšenie životného prostredia našich miest ako aj životného štýlu každého z nás.

Aj zamestnanci Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR ako vyhlasovateľa súťaže sa do kampane zapoja. Celý mesiac máj si budú ministerské súťažné tímy počítať najazdené kilometre, aby tak aj vlastnou účasťou podporili myšlienku podujatia.

Vyhodnotenie najlepších aktívne zapojených súťažiacich úradníkov prebehne interne a tak ani naši zamestnanci nezostanú neodmenení. Aj keď odmenou pre každého z nich budú už samotné výhody každodenného využívania bicykla ako dopravného prostriedku na ceste do práce.

Už aj dnes, v apríli, máme pred vchodom do budovy stojany na bicykle plné. Je to vďaka zamestnancom, ktorí dochádzajú do práce na bicykli počas celého roka, kampaň-nekampaň.

Bez názvu

S pánom Milošom Procházkom, jedným zo skalných „cyklistov-úradníkov“, sme sa porozprávali na tému bicykel ako dopravný prostriedok.

Prečo ste sa rozhodli zapojiť do súťaže Do práce na bicykli?

Myslím, že je vhodné podporiť takúto akciu na zviditeľnenie cyklistickej dopravy, čo by umožnilo znížiť počet automobilov pohybujúcich sa po meste.

Koľko km najazdíte za mesiac dochádzania do práce? Jazdíte v každom počasí?

Pri 20 pracovných dňoch je to asi 80 km. Snažím sa jazdiť stále, samozrejme okrem zimných mesiacov a hustého dažďa. Bicykel však používam aj vo voľnom čase na účely rekreácie alebo na nákupy.

Prečo používate bicykel ako dopravný prostriedok? Aké výhody Vám prináša?

Je dostatočne rýchly a flexibilný. Umožňuje mi vyhnúť sa zápcham,  použiť najkratšiu trasu aj skratky  cez pasáže, parkoviská resp. pešie zóny. Tak stihnem po ceste urobiť napríklad aj nákupy.

Podľa čoho si vyberáte trasu na cestu po meste na bicykli?

V maximálnej miere sa snažím využívať ulice s nízkou intenzitou dopravy. Bohužiaľ na trase, ktorú využívam, neexistujú cyklochodníky ani vyznačené cyklopruhy.

Aký máte bicykel a ako sa staráte o jeho bezpečné parkovanie?

Na dochádzanie používam „skladačku“. K dispozícii mám aj športový a trekový bicykel, ale vzhľadom ku krátkej dochádzkovej vzdialenosti, zlému technickému stavu ciest a častému zosadaniu mi viac vyhovuje skladačka. Bicykle parkujem v byte vzhľadom na časté, nepozvané „návštevy“ našich pivníc. V zamestnaní  prípadne v meste používam primknutie na cyklostojan. Na ministerstve by som ale v budúcnosti uvítal kryté stojisko pre bicykle.   

V máji sa na bicykel chystajú nasadnúť aj ďalší naši kolegovia a tak si niektorí z nich možno aj po prvý krát vyskúšajú  túto skvelú formu dochádzania do práce.

Pridajte sa aj vy!

 

 

 

 

autor:

Kristína Marošová

Inštitút stratégie

Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR

zdieľať článok